Αλέξης Tσίπρας: θα τηρήσουμε τη συμφωνία ελαχιστοποιώντας τις επιπτώσεις
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ
Δεν δέχεται την ιδιοκτησία των μέτρων που υπέγραψε την 12η Ιουλίου, τόνισε στην πρώτη του προεκλογική τηλεοπτική συνέντευξη χθες ο Αλέξης Τσίπρας, διαβεβαιώνοντας όμως ότι θα τα εφαρμόσει αναζητώντας τον σταδιακό απεγκλωβισμό.
«Θέλουν ουσιαστικά αυτή τη μεγάλη ζημιά σε ηθικό επίπεδο που υπέστησαν να τη μετατρέψουν και σε δική μας ηθική ήττα. Όχι, εμείς θα τηρήσουμε τη συμφωνία επειδή είμαστε υποχρεωμένοι να την τηρήσουμε, δίνοντας παράλληλα μάχες για να ελαχιστοποιήσουμε τις επιπτώσεις της αλλά ποτέ δεν θα δεχθούμε την ιδιοκτησία αυτών των μέτρων», είπε χαρακτηριστικά,προσθέτοντας ότι:«Θα το εφαρμόσουμε, συμπλήρωσε, για να φύγουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται, ψάχνοντας ταυτόχρονα να βρούμε τους τρόπους των αντισταθμιστικών μέτρων που θα απαλύνουν τις πληγές εκεί «που είναι άδικο και σκληρό».
Για την προσφυγή στις κάλπες είπε πως «αυτή είναι η αξία της δημοκρατίας, να αποφασίζει ο λαός» και σημείωσε ότι επί επτά μήνες πορεύτηκε με μια λαϊκή εντολή υποσχόμενος στον ελληνικό λαό μια σκληρή διαπραγμάτευση και πιστεύει ότι εξήντλησε τα όρια αυτής της εντολής.
Πρόσθεσε ότι δεν είχε το δικαίωμα να συνεχίσει να ασκεί τα καθήκοντά του εξαντλώντας μια εντολή που δόθηκε «σε διαφορετικές συνθήκες».
Ερωτηθείς για το δημοψήφισμα υπερασπίστηκε την επιλογή του να διενεργηθεί κάνοντας λόγο για μια πολύ μεγάλη «ιστορική στιγμή ανάτασης του ελληνικού λαού» αλλά και διασαφηνίζοντας ότι έγιναν προσπάθειες υπεράσπισης του δικαίου των ελλήνων αλλάζοντας την Ευρώπη, «όχι βγάζοντας την Ελλάδα από την Ευρώπη».
Αναγνώρισε ότι μέσα στο 63% υπάρχει μέρος λαού που δεν ήθελε καμία συμφωνία αλλά τόνισε ότι αυτό είναι μειοψηφικό και εκτίμησε ότι το δημοψήφισμα κερδήθηκε γιατί την παραμονή του δημοψηφίσματος δεσμεύτηκε ότι την άλλη εβδομάδα θα πάει σε συμφωνία.
Δήλωσε περήφανος για τη διαπραγμάτευση που έκανε τονίζοντας ότι «πολλές φορές τα «όχι» στην ιστορία έχουν λυγίσει σε εξελίξεις υπαναχώρησης» αλλά μένουν στην ιστορία. Είμαι περήφανος και για την επιλογή να μην οδηγήσω στο τέλος τον ελληνικό λαό σε μια «ανείπωτη καταστροφή», πρόσθεσε τονίζοντας ότι σε όλα του τα διαγγέλματα πριν το δημοψήφισμα έλεγε ότι διεκδικεί το όχι για καλύτερη συμφωνία.
«Το όχι σε μια κακή συμφωνία το έκανα ναι σε μια συμφωνία που έχει προβλήματα αλλά δίνει προοπτική», είπε χαρακτηριστικά.
Για την τελική διαπραγμάτευση είπε ότι έδωσε «σκληρή» μάχη «μέτρο προς μέτρο» και σε μια βραδιά όπου η πλειοψηφία των εταίρων είχε θέληση «να εκδικηθεί» και ήταν συσπειρωμένοι στην απόφαση «όχι να εκδικηθούνε με μέτρα αλλά με την εκδίωξή μας».
Το εναλλακτικό σχέδιο της δραχμής ήταν το σχέδιο του αντιπάλου
Όπως τόνισε ο κ.Τσίπρας δεν ήταν επιλογή η επιστροφή στη δραχμή, γιατί όπως είπε γνωρίζει ότι αυτή η επιστροφή αυτή «δεν είναι επαναστατική ούτε αριστερή επιλογή» αλλά το αντίβαρο της εσωτερικής υποτίμησης μέσα από την υποτίμηση του νομίσματος.
«Βλέπω την Ευρώπη σαν ένα υπερωκεάνιο σε συνθήκες τρικυμίας που πορεύεται σε λάθος πορεία, κάποιοι απολαμβάνουν στην πρώτη θέση και κάποιοι στο κατάστρωμα και στη λάτζα και ο ελληνικός λαός είναι στο κατάστρωμα μαζί με άλλους λαούς για χρόνια τώρα. Όμως η επιλογή για να αντιδράσεις σε αυτή την αδικία και τη λάθος πορεία του πλοίου δεν είναι εν μέσω της τρικυμίας να πέσεις στη θάλασσα ή σε μια φουσκωτή λέμβο διότι δεν θα σωθείς, θα είναι χειρότερα τα πράγματα»,ανέφερε.
Παραδέχθηκε ότι δεν είχε υπολογίσει το μέγεθος της αντίδρασης από τους συντηρητικούς κύκλους της Ευρώπης και υπερτίμησε «τη δύναμη του δίκιου», «υποτιμήσαμε τη δύναμη του χρήματος και των τραπεζών».
Είχαμε -είπε- την εκτίμηση ότι η αλλαγή η πολιτική στην Ελλάδα θα δημιουργήσει «ένα ντόμινο εξελίξεων στην Ευρώπη, δεν το είδαμε αυτό, είδαμε μια αντισυσπείρωση».
Η μεγάλη διάψευση για μένα, ομολόγησε, δεν έγινε στη συμφωνία την τελική αλλά «όταν όταν ήρθε ο τότε υπουργός Οικονομικών Βαρουφάκης και μου μετέφερε το μήνυμα του Σόιμπλε για τη συντεταγμένη έξοδο από το ευρώ.Τότε συνειδητοποίησα ότι αυτό που κάποιοι σύντροφοί μου έλεγαν ότι είναι το εναλλακτικό σχέδιο, ήταν το σχέδιο του αντιπάλου»,επεσήμανε.