Με συντονισμένα βήματα και συνεργασία των εμπλεκόμενων υπηρεσιών συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις για την επίλυση του μεγάλου πολεοδομικού προβλήματος που απασχολεί τους τελευταίους μήνες ολόκληρο τον νομό Ρεθύμνου και έχει να κάνει με τους 67 οικισμούς, των οποίων τα όρια ή οι επεκτάσεις ορίων τους ακυρώθηκαν μετά από σχετική απόφαση του ΣτΕ.
Σε συνέχεια της συνάντησης που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο μήνα στο υπουργείο Περιβάλλοντος, όπου και δόθηκαν οι βασικές κατευθύνσεις για την επίλυση του προβλήματος με την διαδικασία που προβλέπει την έκδοση Προεδρικού Διατάγματος με την εισήγηση του υπουργού Περιβάλλοντος και τη σύμφωνη γνώμη του ΣτΕ, το πρωί της Τετάρτης η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή και ο δήμαρχος Γιώργος Μαρινάκης, είχαν διαδοχικές συναντήσεις τόσο στην αιρετή περιφέρεια με τον αρμόδιο για θέματα χωροταξίας και περιβάλλοντος αντιπεριφερειάρχη Νικο Καλογερή και υπηρεσιακούς παράγοντες όσο και στην Διεύθυνση ΠΕΧΩ της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης, όπου συναντήθηκαν με τον πρόεδρο του ΣΥΠΟΘΑ (Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων) κ. Μαυράκη και την κυρία Κοιλάδη.
Στην διάρκεια των συναντήσεων καταγράφηκαν οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν με την σύμφωνη γνώμη και των δυο παραπάνω υπηρεσιών, οι οποίες θα κληθούν να γνωμοδοτήσουν, έτσι ώστε ο φάκελος που θα περιλαμβάνει αρχικά δυο οικισμούς, να είναι τεκμηριωμένος και να έχει λάβει τις απαραίτητες εγκρίσεις σε σχέση με τα όρια των οικισμών -θα γνωμοδοτούν δηλαδή ότι τα διαγράμματα τους είναι ίδια με βάση την οριοθέτηση που είχε γίνει το 2009. Ακολούθως, ο φάκελος εγκεκριμένος από την Περιφέρεια, την ΠΕΧΩ και το ΣΥΠΟΘΑ θα αποσταλεί στο ΥΠΕΚΑ και από κει το προσχέδιο του Προεδρικού Διατάγματος με την υπογραφή του υπουργού Γιώργου Σταθάκη θα αποσταλεί στο ΣτΕ.
Τους δυο οικισμούς που θα επιλέγουν ως πιλοτικοί -αρχικά για την επιβεβαίωση ουσιαστικά της παραπάνω διαδικασίας που θα ακολουθηθεί, θα κληθεί να αποφασίσει σε επόμενη συνεδρίαση του το Δημοτικό Συμβούλιο Ρεθύμνου, αμέσως μετά τις γιορτές του Πάσχα.
Πάντως ο δήμαρχος Γιώργος Μαρινάκης, εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι οι διαδικασίες θα κινηθούν πολύ πιο γρήγορα από ότι αρχικά προβλεπόταν και τόνισε ότι εφόσον υπάρξουν προσεκτικά βήματα πάντα με βάση τις υποδείξεις που έχουν γίνει, τότε θα μπορέσει το θέμα αυτό να αντιμετωπιστεί αρχικά για τους δυο οικισμούς και στην συνέχεια και για τους υπόλοιπους.
Σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», ανέφερε χαρακτηριστικά: «Σε συνέχεια των διαβουλεύσεων που έχουμε κάνει και με το ΣτΕ και με την γενική γραμματέα του υπουργείου υπερβάλλοντος, είχαμε συναντήσεις και στη Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης και στην Περιφέρεια. Συγκεκριμένα συναντηθήκαμε με παράγοντες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης και τον πρόεδρο του ΣΥΠΟΘΑ τον κ. Μαυράκη, ο οποίος έχει αρμοδιότητα μαζί με τη κυρία Κοιλάδη και ακολούθως στην Περιφέρεια συναντηθήκαμε με τον κ. Καλογερή και υπηρεσιακούς παράγοντες, τους οποίους ενημερώσαμε πως πρέπει να κινηθούμε για να επιταχύνουμε τις διαδικασίες. Έχω κάνει ήδη συνεργασία με τον κ. Μαλά, αντιδήμαρχο, υπεύθυνο για πολεοδομικά και χωροταξικά ζητήματα, για να διαλέξουμε δυο οικισμούς -ένα εύκολο και ένα δύσκολο- που θα αποτελέσουν τους πιλοτικούς, να ετοιμάσουμε τους φακέλους με τις σχετικές εγκρίσεις και να πιέσουμε το ΥΠΕΚΑ να στείλει γρήγορα το σχέδιο στο ΣτΕ. Άρα, πρέπει πρώτα να πάρει απόφαση το Δημοτικό Συμβούλιο για τους οικισμούς που θα επιλέξουμε. Έχουμε ολοκληρώσει ήδη την τεχνική επεξεργασία των σχεδιαγραμμάτων και των ορίων θα τα στείλουμε αρχικά στην αιρετή περιφέρεια στην ΔΥΠΕΧΩ από κει στο ΣΥΠΟΘΑ που θα γνωμοδοτήσουν ουσιαστικά ότι τα όρια των οικισμών είναι ίδια και απαράλλαχτα -όπως τα είχαμε γνωμοδοτήσει το 2009-.Στην συνέχεια ο φάκελος θα πάει στο ΥΠΕΚΑ που θα προετοιμάσει το Σχεδιο Προεδρικού Διατάγματος με την υπογραφή υπουργού και από κει πάει στο ΣτΕ για να εκδοθεί το ΠΔ. Εμείς έχουμε εξασφαλίσει από το ΣτΕ μια θετική στάση, αν και η πολιτεία και οι υπόλοιποι υπηρεσιακοί παράγοντες δείξουν την ίδια ευαισθησία στο θέμα, τότε όλοι μαζί θα βοηθήσουμε, ώστε να προχωρήσουμε με ταχείς ρυθμούς και σίγουρα πολύ γρηγορότερα από ότι υποψιαζόμασταν στην αρχή».
Από την πλευρά της η αντιπεριφερειάρχης Μαρία Λιονή, υποστήριξε: «Είχαμε συνάντηση στην Διεύθυνση ΠΕΧΩ της Αποκεντρωμένης και μετά στην αιρετή Περιφέρεια, καθώς ο φάκελος πρέπει να περάσει και από τις δυο αυτές υπηρεσίες πριν πάει στο ΣτΕ. Κάναμε ουσιαστικά μια επεξεργασία των στοιχείων του φακέλου και μόλις επιλεγούν από το δημοτικό συμβούλιο οι δυο πρώτοι οικισμοί που θα σταλούν αρχικά θα κληθούν να γνωμοδοτήσουν οι δυο υπηρεσίες με τις οποίες είμαστε σε συνεργασία. Χρειάζεται χρόνος, όμως το θετικό είναι ότι έχουμε βγάλει μια άκρη για το πως θα κινηθούμε και προχωρούμε για να λύσουμε το θέμα».
Ο αντιπεριφερειάρχης περιβάλλοντος και χωροταξίας Νίκος Καλογερής μιλώντας στα «Ρ.Ν.» υπογράμμισε: «Είναι μια προσπάθεια που την «τρέχει» ο Δήμος Ρεθύμνης σε συνεργασία με την αντιπεριφερειάρχη Μαρία Λιονή και εμείς αυτό που κάνουμε σαν Διεύθυνση Περιβάλλοντος και Χωροταξικού Σχεδιασμού που είναι αρμόδια να γνωμοδοτήσει για τυχόν αλλαγές στους οικισμούς δεσμευτήκαμε να το κάνουμε για να ξεμπερδέψει το Ρέθυμνο από μια ιστορία που έχει εξελιχτεί σε βραχνά και αποτελεί αναπτυξιακό τροχοπέδη για την τοπική κοινωνία. Τόσο ο δήμαρχος όσο και η κυρία Λιονή έχουν κάνει τις επαφές που χρειάζονται και στο ΣτΕ και στο υπουργείο και την αρμόδια γενική γραμματέα, έχουν βάλει το θέμα σε μια σειρά και εμείς δεσμευτήκαμε να προχωρήσουμε τις διαδικασίες το δυνατόν γρήγορες σε ότι άφορα την πιστοποίησή μας ότι η οριοθέτηση των διαγραμμάτων που έγινε το 2009 ισχύει και σήμερα και ότι τα όρια τους είναι αυτά. Πρέπει να τελειώσει αυτή η στρέβλωση για το Ρέθυμνο».