Με την Ευρωπαία επίτροπο Περιφερειακής Πολιτικής κυρία Κορίνα Κρέτσου συναντήθηκε το Προεδρείο της Επιτροπής Περιφερειών της Βουλής την Πέμπτη.
Στο πλαίσιο της επίσημης επίσκεψης της κυρίας Κρέτσου, ο πρόεδρος της Επιτροπής κ. Δημήτρης Γάκης, ο αντιπρόεδρος κ. Γιάννης Κεφαλογιάννης και η γραμματέας κ. Σταυρούλα Αντωνάκου ενημέρωσαν την επίτροπο για τις αρμοδιότητες της Επιτροπής Περιφερειών του Ελληνικού Κοινοβουλίου και της Υποεπιτροπής Νησιωτικών και Ορεινών περιοχών της Βουλής και επιβεβαίωσαν τη βούληση της Επιτροπής για μια στενότερη επικοινωνία και συνεργασία με την Κομισιόν και τους ευρωπαϊκούς θεσμούς.
Ιδιαίτερη αναφορά έγινε από το Προεδρείο στην ανάγκη να ενημερωθούν διεξοδικά τα μέλη της Επιτροπής Περιφερειών από τα στελέχη της Γενικής Διεύθυνσης Περιφερειών της Κομισιόν για τους βασικούς κανόνες και προϋποθέσεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που θα διέπουν τις χρηματοδοτικές ροές κατά τη νέα προγραμματική περίοδο (2014-20), προκειμένου οι βουλευτές να συνδράμουν αποτελεσματικά στην επεξεργασία και τη διατύπωση προτάσεων που θα διευκολύνουν την αναπτυξιακή πορεία των ελληνικών περιφερειών.
Από την πλευρά της η Ευρωπαία Επίτροπος επισήμανε ότι, παρόλο που το 2014 η Ελλάδα ήταν ανάμεσα στις τρεις πρώτες χώρες σε απορρόφηση με ποσοστό 88%, ο κίνδυνος να μην απορροφηθούν δεσμευμένοι κοινοτικοί πόροι – κυρίως λόγω της καθυστέρησης στην κατασκευή των μεγάλων αυτοκινητοδρόμων – είναι υπαρκτός. Για το λόγο αυτό, σε συνεννόηση με τις ελληνικές Αρχές προχώρησε στη σύσταση Κοινής Ομάδας Εργασίας που δημιουργείται με τη συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και των Ελληνικών Αρχών, η οποία θα στηρίξει την Ελλάδα για την αποτελεσματική απορρόφηση των εναπομεινάντων κονδυλίων του ΕΣΠΑ και θα προσφέρει τεχνογνωσία για τη στοχευμένη χρήση των πόρων της τρέχουσας προγραμματικής περιόδου (2014-20), που ανέρχονται συνολικά στα 20,6 δισεκατομμύρια ευρώ.
Τέλος, το Προεδρείο απηύθυνε επίσημη πρόσκληση στην Επίτροπο Κρέτσου να παρευρεθεί σε συνεδρίαση της Επιτροπής Περιφερειών της Βουλής, προκειμένου να ενημερώσει για τα θέματα της αρμοδιότητάς της το Ελληνικό Κοινοβούλιο, πρόσκληση στην οποία η Ευρωπαία επίτροπος ανταποκρίθηκε θετικά.