Αποφασισμένος να συνεχίσει τις κινητοποιήσεις του, με κατάληψη του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Ανωγείων, εμφανίζεται ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, που από την περασμένη Δευτέρα έβαλε λουκέτο στο σχολικό συγκρότημα της ορεινής περιοχής διαμαρτυρόμενος για τις σοβαρές ελλείψεις εκπαιδευτικού προσωπικού. Σε ανακοίνωσή τους οι γονείς των μαθητών του σχολείου τονίζουν πως θα συνεχίσουν μέχρι τέλος τον αγώνα τους, έως ότου το αίτημά τους ικανοποιηθεί. Την Παρασκευή μάλιστα στις 12:00 το μεσημέρι θα πραγματοποιηθεί συνάντηση στο σχολείο με τον δήμαρχο Ανωγείων Σωκράτη Κεφαλογιάννη, τον προϊστάμενο Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ρεθύμνης και τον περιφερειακό διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης Απόστολο Κλινάκη.
Στην ανακοίνωσή του ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Ανωγείων τονίζει: «Αποφασίσαμε το κλείσιμο του Δημοτικού Σχολείου Ανωγείων, από Δευτέρα, διότι παρά τις επανειλημμένες ενημερώσεις και πιέσεις σε όλους τους αρμόδιους φορείς του νησιού μας, δεν καταφέραμε να καλύψουμε κανένα κενό σε διδακτικό προσωπικό. Το Δημοτικό Σχολείο Ανωγείων λειτούργησε για πρώτη φορά το 1928 και στο πέρασμα των χρόνων έχει δώσει τη δυνατότητα εκπαίδευσης σε χιλιάδες παιδιά των Ανωγείων και όχι μόνο. Μια ορεινή και δυσπρόσιτη περιοχή σαν τη δική μας στερείται δυνατοτήτων και ευκαιριών που μπορούν να έχουν τα παιδιά στις πόλεις ή κοντά σε αυτές περιοχές. Η κύρια απασχόληση των παιδιών μας είναι το σχολείο μας, του οποίου οι παροχές μειώνονται διαρκώς. Μέλημά μας είναι η μείωση του φαινομένου της σχολικής διαρροής, πράγμα που μειώνει την παραβατική συμπεριφορά και επιτυγχάνεται με τη στελέχωση του τμήματος ένταξης και τοποθέτηση ειδικοτήτων και δασκάλων από την αρχή της σχολικής χρονιάς, χωρίς καθυστερήσεις και μακράς διάρκειας αναμονές δασκάλων. Αυτό δίνει στα παιδιά αίσθημα ασφάλειας και σιγουριάς, κρατώντας το ενδιαφέρον τους ζωντανό για το σχολείο. Το 10θέσιο Δημοτικό Ανωγείων έχει ήδη υποβαθμιστεί σε 9θέσιο και τώρα λειτουργεί, ελπίζουμε προσωρινά, ως 6θέσιο. Θεωρούμε άδικη αυτή την μείωση των οργανικών θέσεων του σχολείου μας, που αποτελεί συστατικό στοιχείο ύπαρξης της κοινωνίας μας. Δεν μπορούμε ν’ ανεχτούμε επιπλέον έκπτωση στο επίπεδο της εκπαίδευσης των παιδιών μας. Τα ζητήματα υγείας και παιδείας είναι μείζονος σημασία για μας και θα πρέπει η πολιτεία να μεριμνεί με ιδιαίτερη προσοχή.
Για το λόγο αυτό ζητάμε: 1) Την άμεση τοποθέτηση τριών δασκάλων για τον χωρισμό της Πρώτης, Τρίτης και Τετάρτης τάξης των 24, 27 και 25 μαθητών αντίστοιχα. Έχουμε να κάνουμε με ανομοιογενή τμήματα με αρκετούς μαθητές να παρουσιάζουν ιδιαίτερες συμπεριφορές, όπως διάσπαση προσοχής και μαθησιακές δυσκολίες, πράγμα που καθιστά δύσκολη την εναρμόνιση των αντιθέσεων και κατ’ επέκταση την εύρυθμη λειτουργία της τάξης. Μείζονος σημασίας είναι το τμήμα της Πρώτης Δημοτικού, καθοριστική τάξη για την είσοδο στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση. 2) Την τοποθέτηση επίσης των ειδικοτήτων της αγγλικής και γαλλικής γλώσσας, καθώς και των ειδικοτήτων εφαρμογών πληροφορικής και Μουσικής παιδείας, ώστε να μπορεί να λειτουργεί με πληρότητα και το ολοήμερο. 3) Ακόμα ζητάμε την ενίσχυση του σχολείου μας με σύγχρονο εξοπλισμό και εποπτικά μέσα, όπως διαδραστικούς πίνακες σε κάθε τάξη ή οθόνες προβολής, ηλεκτρονικών υπολογιστών, κ.α. 4) Απαιτούμε το ξεκαθάρισμα της κατάστασης με τη γυμνάστρια, που κρατά την οργανική της θέση στο σχολείο μας εδώ και 10 χρόνια χωρίς να παρουσιάζεται, αιτούμενη συνεχόμενες άδειες. 5) Αιτούμαστε την επιπλέον μοριοδότηση της περιοχής μας, ώστε να υπάρχει κίνητρο έλευσης εκπαιδευτικών και επιθυμία παραμονής καθ’ όλη την σχολική χρονιά, μειώνοντας έτσι τον αριθμό αιτήσεων για βελτίωση θέσης. Στόχος μας είναι το σχολείο μας να είναι ανοιχτό και να λειτουργεί εύρυθμα και με πληρότητα».