Άνεργοι, ανασφάλιστοι, άποροι, όλοι όσοι έχουν ανάγκη από ιατροφαρμακευτική περίθαλψη βρίσκουν «καταφύγιο» στο Εθελοντικό Ιατρείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης Ρεθύμνου προκειμένου να λάβουν ιατρική φροντίδα και να λάβουν την απαραίτητη φαρμακευτική αγωγή. Και μπορεί με πρόσφατο νομοσχέδιο του υπουργείου Υγείας να δίδεται πλέον η δυνατότητα πρόσβασης των ανασφάλιστων στα Νοσοκομεία, ωστόσο κατά τη διάρκεια των τελευταίων πέντε ετών της οικονομικής κρίσης παρατηρείται συνεχής αύξηση των ασθενών που λόγω οικονομικής δυσχέρειας, αλλά και εξαιτίας της ανεργίας που έχει οδηγήσει σε απώλεια των ασφαλιστικών τους δικαιωμάτων, απευθύνονται στην δομή προκειμένου να καλύψουν τις ιατροφαρμακευτικές τους ανάγκες.
Η κατάσταση αυτή, μετά την παροχή βιβλιάριου υγείας σε ανασφάλιστους όπως προγραμματίζει το αρμόδιο υπουργείο, αναμένεται να αλλάξει, ωστόσο το Ιατρείο Κοινωνικής Αλληλεγγύης θα συνεχίσει με την εθελοντική προσφορά των γιατρών να εξυπηρετεί τους πολίτες που θα καταφεύγουν εκεί, λειτουργώντας στην ουσία υποστηρικτικά για τις δημόσιες δομές υγείας, που πλέον θα καλύπτουν τις ανάγκες των ασθενών.
Τα ποσοστά όσων ασθενών που από την αρχή του 2015 έχουν ζητήσει την ομπρέλα προστασίας του Κοινωνικού Ιατρείου είναι υψηλά, καθώς σύμφωνα με την παθολόγο Ελένη Ιωαννίδου από τον Ιανουάριο μέχρι σήμερα περίπου 1.000 άνθρωποι έχουν απευθυνθεί στο Κοινωνικό Ιατρείο για την αντιμετώπιση προβλημάτων υγείας τους. Το ποσοστό των Ελλήνων μεταξύ αυτών να κυμαίνετε στο 40%, ενώ το έργο της εξέτασης και παρακολούθησης των ανασφάλιστων ασθενών έχουν αναλάβει δεκαπέντε εθελοντές γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων, οκτώ οδοντίατροι, επτά φαρμακοποιοί και είκοσι νοσηλευτές.
Όπως, όμως, χαρακτηριστικά τόνισε στα «Ρ.Ν.» η κυρία Ιωαννίδου το τελευταίο διάστημα αρχίζει να διαφαίνεται μια μείωση του αριθμού όσων απευθύνονται στο Κοινωνικό Ιατρείο, κυρίως λόγω των μεταρρυθμίσεων στο σύστημα υγείας, οδηγώντας ουσιαστικά στον περιορισμό της λειτουργίας των υπηρεσιών που παρέχονται από τους εθελοντές γιατρούς. «Στο Κοινωνικό Ιατρείο καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε κυρίως περιστατικά ασθενών με χρόνια νοσήματα. Όμως το τελευταίο διάστημα με το νέο νομοσχέδιο που καθιερώνει την κατάργηση του πεντάευρου στα εξωτερικά ιατρεία του δημόσιου συστήματος υγείας, η δική μας αποστολή έχει περιοριστεί. Κυρίως, πλέον, λειτουργούμε σε μεγάλο βαθμό σαν φαρμακείο με βασικό στόχο την εκτέλεση των φαρμακευτικών συνταγών ή για κάποιες εξετάσεις που δεν μπορούν να κάνουν οι ανασφάλιστοι στα νοσοκομεία, καθώς και για την αντιμετώπιση οδοντιατρικών περιστατικών. Τώρα, όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση με το νομοσχέδιο που καλύπτει όλους τους ανασφάλιστους, το κενό που κάλυπτε η δική μας προσπάθεια μπορούν να αναλάβουν τα δημόσια νοσοκομεία, καθώς υγειονομική κάλυψη θα έχουν όλοι με ισότιμη πρόσβαση στην περίθαλψη, στα φάρμακα και στις διαγνωστικές εξετάσεις».
Παράλληλα, η κυρία Ιωαννίδου τόνισε ότι το κοινωνικό ιατρείο δεν θα αναστείλει τη λειτουργία του αν δεν εξαλειφθεί εντελώς η ανάγκη για την ύπαρξή του και θα συνεχίσει να παρέχει τις υπηρεσίες του σε υποστηρικτική βάση προς τις δημόσιες δομές υγείας. Χαρακτηριστικές για το θέμα είναι οι δηλώσεις της: «Δεν αναστέλλουμε τη λειτουργία μας ως ιατρείο αλλά σίγουρα ενισχύουμε την τάση να πηγαίνουν οι ασθενείς στο νοσοκομείο, μιας και η πρόσβαση στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι πια δωρεάν για όλους. Εμείς θα συνεχίσουμε, επικεντρωμένοι στο να δίνουμε τα φάρμακα και να γράφουμε τις εξετάσεις που δεν μπορούν να κάνουν οι ασθενείς στο Νοσοκομείο. Το δημόσιο σύστημα ήδη αντιμετωπίζει πρόβλημα εξαιτίας του μεγάλου όγκου ασθενών. Όμως κύριο μέλημά μας είναι να ενισχύσουμε δημόσιο σύστημα υγείας, ώστε να μπορέσει να δεχτεί όλο τον κόσμο που θέλει και δικαιούται να νοσηλευτεί, λειτουργώντας απλά και μόνο υποστηρικτικά. Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να αναφέρω ότι μόνο σε περιπτώσεις που έχουν καλυφθεί πλήρως οι ασθενείς θα σταματήσουμε να εξετάζουμε. Για παράδειγμα, το παιδιατρικό ιατρείο περιμένουμε ότι σε βάθος κάποιων μηνών, ίσως τριών ή τεσσάρων, θα σταματήσει εντελώς τη λειτουργία του. Αυτό θα γίνει αφού όλα τα παιδιά, συμπεριλαμβανομένων και των παιδιών των μεταναστών χωρίς νόμιμα χαρτιά, θα καλύπτονται σε όλες τους τις ιατρικές ανάγκες από τα δημόσιο. Επομένως δεν θα υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να λειτουργούμε μιας και κανένα παιδί δεν θα μείνει εκτεθειμένο».
Τέλος, αναφερόμενη στις προσφορές φαρμάκων στο Κοινωνικό Φαρμακείο που καλύπτει τις ανάγκες εκατοντάδων συμπολιτών μας, τόνισε πως αν και η ανταπόκριση του κόσμου είναι ικανοποιητική, ο μεγάλος όγκος σκευασμάτων που απαιτείται για να καλυφθεί η αυξημένη ζήτηση, προϋποθέτει συνεχής κινητοποίηση, απευθύνοντας ταυτόχρονα κάλεσμα σε όσους μπορούν να συμβάλλουν στην προσπάθεια συλλογής φαρμάκων. «Στο φαρμακείο έρχονται πολλά φάρμακα από προσφορές συμπολιτών μας, αλλά πάντα υπάρχει ανάγκη για περισσότερες προσφορές. Όπως καταλαβαίνεται σε εμάς απευθύνονται για να παρέχουμε φάρμακα μεγάλος αριθμός ατόμων που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οικονομικά στην αγορά των φαρμάκων τους. Από την πλευρά μας προσπαθούμε να καλύψουμε τις ανάγκες των πάντων, όμως χρειαζόμαστε και τη βοήθεια της κοινωνίας. Μεγαλύτερη ανάγκη υπάρχει για φάρμακα χρόνιων παθήσεων, ινσουλίνης, αντιδιαβητικών, αντιυπερτασικών, φάρμακων για τις καρδιοπάθειες και για το στομάχι».
A. Ξανθός: Θα βρεθούν τρόποι στενότερης συνεργασίας με τα Κοινωνικά Ιατρεία
Η περίθαλψη των ανασφάλιστων, η συμμετοχή των πολιτών στην φαρμακευτική δαπάνη, οι ελλείψεις φαρμάκων στα νοσοκομεία και η υγειονομική περίθαλψη των μεταναστών, βρέθηκαν στο επίκεντρο της δεύτερης συνάντησης που είχε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας, Ανδρέας Ξανθός με το συντονιστικό όργανο των Κοινωνικών Ιατρείων.
Ο κ. Ξανθός ενημέρωσε τους εκπροσώπους των Κοινωνικών Ιατρείων για τις λεπτομέρειες που απομένουν για τη δημοσίευση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης για τους ανασφάλιστους και για τα εφαρμοστικά ζητήματα που προκύπτουν από αυτή.
Δήλωσε επίσης ότι γίνονται προσπάθειες για τη γενικότερη ενίσχυση του προϋπολογισμού για την Υγεία και ότι ειδικότερα θα ενισχυθούν τα φαρμακεία των νοσοκομείων για να αποφευχθούν στο μέλλον οι παρατηρούμενες ελλείψεις.
Ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας, εκτίμησε ωστόσο ότι τα Κοινωνικά Ιατρεία θα εξακολουθήσουν να έχουν ένα πολύ σημαντικό ρόλο και στο προσεχές διάστημα λόγω της αντικειμενικής αδυναμίας να καλυφθούν πλήρως όλες οι ανάγκες και δεσμεύτηκε ότι σύντομα θα βρεθούν τρόποι στενότερης και συστηματικότερης συνεργασίας με τις Δημόσιες Δομές Υγείας.
«Αναγνωρίζουμε την εξαιρετική προσφορά των αυτοδιαχειριζόμενων δομών κοινωνικής αλληλεγγύης στους ανασφάλιστους και αδύναμους πολίτες κατά τη διάρκεια των μνημονιακών χρόνων και ως υπουργείο δηλώνουμε την απερίφραστη συμπαράστασή μας σε αυτές» δήλωσε χαρακτηριστικά.
Τέλος, ανέφερε ότι Ομάδα Εργασίας του υπουργείου επεξεργάζεται το στρατηγικό σχέδιο για την υγειονομική περίθαλψη μεταναστών και προσφύγων.