Οι δράσεις διαμορφώνονται ως εξής:
• Τετάρτη 23 Ιανουαρίου: «Ντύνω και στολίζω τους αρχαίους θεούς». Γνωριμία με τους θεούς της μυθολογίας και το αρχαίο ένδυμα. Χλαμύδες, σανδάλια, πόρπες, κοσμήματα, ασπίδες και όπλα. Φτιάχνουμε τις δικές μας φορεσιές για τους θεούς και τους ντύνουμε με διάφορα ευφάνταστα υλικά. Εικαστικό εργαστήριο με τη Μαρία Τσουκνάκη, 5.30 -7.00 μ.μ.
• Τετάρτη 30 Ιανουαρίου: «Χρυσές βελονιές και ονειρεμένες φορεσιές». Φτιάχνουμε με διάφορα υλικά ονειρεμένες φορεσιές βασισμένες στην παραδοσιακή ενδυμασία των Ελλήνων. Μαθαίνουμε για τα μοτίβα, τα υλικά ραφής, τα διάφορα ενδύματα της Ελλάδας. Εικαστικό εργαστήριο με τη Μαρία Τσουκνάκη. 5.30 -7.00 μ.μ.
Συμμετοχή ανα εργαστήριο 5 ευρώ. Απαραίτητες οι δηλώσεις συμμετοχής στα 28310-61585 και 6946269347.
Επίσης συνεχίζονται τα Σάββατα των παραμυθιών : «Παραμύθι, μυθιακό. Έλα! Κι έχω να σου πω». Κάθε Σάββατο από τις 10.30 ως τις 12.00 το πρωί.
Τα Σαββατιάτικα πρωινά γεμίζουν με τους μαγικούς ήρωες των παραμυθιών, και προσκαλούν τους μικρούς μας φίλους σε ένα ταξίδι στη φαντασία και το όνειρο, πέρα από τα σύννεφα και καβάλα σε άλογα φτερωτά.
Γνωρίζουμε την αρχαία ελληνική μυθολογία, ξετυλίγοντας το μίτο των μύθων και των παραμυθιών και περιπλανιόμαστε δημιουργικά στο μαγικό κόσμο τους.
Με τη Μαρία Τσουκνάκη οδηγό και σύντροφο στα γέλια, στα παιχνίδια και στα χρώματα. Θα ακούσουμε παραμύθια και μύθους, θα παίξουμε και θα φτιάξουμε μια δική μας παραμυθοκατασκευή!
Και μαζί μας μια φορά το μήνα θα είναι κι ο Άλκης Πασχαλίδης με μουσικές, τραγούδια και μουσικοπαιχνίδια!
Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα 28310-61585 και 6946269347.
Έφυγε από τη ζωή ο αρχαιολόγος Μιχάλης Ανδριανάκης
“Έφυγε” σήμερα από τη ζωή, ο γνωστός αρχαιολόγος, επίτιμος έφορος Αρχαιοτήτων, Μιχάλης Ανδριανάκης, σε ηλικία 74 ετών. Ο Μιχάλης Ανδριανάκης νοσηλευόταν με προβλήματα υγείας τις...