Ο Σύλλογος Εργαζομένων του Δήμου Ρεθύμνης, συμμετέχοντας στις κινητοποιήσεις που έχει εξαγγείλει η ΠΟΕ-ΟΤΑ για τον προσχηματικό, όπως τον χαρακτηρίζει, έλεγχο της μετατροπής των συμβάσεων και ενώ συνεχίζεται η κατάληψη του Γραφείου Προσωπικού του Δήμου, πραγματοποίησε ειρηνική πορεία προς τα γραφεία τους Σώματος Επιθεωρητών-Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης, όπου παρέδωσε ψήφισμα:
Στο ψήφισμα αναφέρεται: «Εμείς οι εργαζόμενοι στον Δήμο Ρεθύμνης αντιδρούμε ενάντια στον προσχηματικό επανέλεγχο της μετατροπής των συμβάσεων σε αορίστου χρόνου, που μοναδικό σκοπό έχει τη δημιουργία νέας δεξαμενής απολύσεων προς ικανοποίηση της Τρόικα.
Τασσόμαστε ξεκάθαρα υπέρ της διαδικασίας ελέγχου των πλαστών πτυχίων και πιστοποιητικών που ούτως ή άλλως βρίσκεται σε εξέλιξη εδώ και ένα χρόνο από τις υπηρεσίες των Δήμων. Δεν μπορούμε όμως να συμφωνήσουμε στον προσχηματικό επανέλεγχο με άλλα κριτήρια της μετατροπής των συμβάσεων σε Αορίστου Χρόνου, που σκοπό έχει τις απολύσεις εργαζομένων, την υποβάθμιση και διάλυση των Δήμων και τελικά τη διάλυση των κοινωνικών αγαθών. Λέμε όχι στον προσχηματικό έλεγχο των συμβάσεων. Λέμε όχι στις απολύσεις και την διάλυση των ΟΤΑ. Υπερασπιζόμαστε τη δουλειά μας, τη ζωή μας, την αξιοπρέπειά μας, τον κοινωνικό χαρακτήρα των Δήμων, την κοινωνία ολόκληρη».