Μικρή ήταν η συμμετοχή στη χθεσινή απεργιακή συγκέντρωση ενάντια στη διαθεσιμότητα, που πραγματοποιήθηκε χθες το πρωί στο Εργατικό Κέντρο Ρεθύμνου.
Οι εκπαιδευτικοί ανανέωσαν το ραντεβού τους για σήμερα το πρωί στις 10:00 στο ΕΠΑΛ, προκειμένου με μηχανοκίνητη πορεία να φτάσουν στο Ηράκλειο, όπου θα συμμετέχουν στο παγρκήτιο συλλαλητήριο που διοργανώνου οι ΕΛΜΕ Κρήτης.
Στις 7:00 το απόγευμα έχει προγραμματιστεί συγκέντρωση στο Δημαρχείο Ρεθύμνου από την Ένωση Γονέων και Πρωτοβάθμια Σωματεία για την υπεράσπιση της Δημόσιας Παιδείας και των κοινωνικών αγαθών.
Στις 8:00 θα πραγματοποιηθεί συναυλία ενάντια στις απολύσεις στην Πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη με την συμμετοχή ντόπιων καλλιτεχνών και μαθητικών συγκροτημάτων.
Σχετικά με τη σημερινή συναυλία η Ένωση Γονέων Δήμου Ρεθύμνου, η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου, ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου η ΕΛΤΕΕ Ρεθύμνου, η Ένωση Ιατρών ΕΣΥ Ρεθύμνου, ο Σύλλογος Εργαζομένων στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου, ο Σύλλογος Διοικητικού Προσωπικού Π.Κ. στο Ρέθυμνο ο Σύλλογος Εργαζομένων Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου, ο Ενιαίος Φορέας Διδασκόντων Σχολής Κοινωνικών Επιστημών/ Σύλλογος Εφοριακών Δυτικής Κρήτης/ Σύλλογος Eργαζομένων στον Δήμο Ρεθύμνου σε κοινή ανακοίνωσή τους αναφέρουν:
«Στις 22 Μαρτίου χιλιάδες χαμηλόμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι, εκπαιδευτικοί, σχολικοί φύλακες, καθαρίστριες του υπ. Οικονομικών οδηγούνται σε απόλυση. Ανοίγει με αυτόν τον τρόπο η Κερκόπορτα για να ακολουθήσουν οι απολύσεις και των επόμενων, ανοίγει όμως και η Κερκόπορτα για την πλήρη διάλυση των Κοινωνικών αγαθών, της Δημόσιας Παιδείας, της Δημόσιας Υγείας κ.τ.λ. Γι’ αυτό το λόγο ο αγώνας ενάντια στις απολύσεις-διαθεσιμότητες πρέπει να είναι αγώνας ολόκληρης της κοινωνίας.
Με αφορμή αυτό το γεγονός, φορείς και σωματεία του Ρεθύμνου, διοργανώνουν συναυλία ενάντια στις διαθεσιμότητες-απολύσεις και την υπεράσπιση των κοινωνικών αγαθών.
Η συναυλία θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 20 Μαρτίου, στις 8:00 μ.μ. στην πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη και θα πάρουν μέρος μαθητικά συγκροτήματα και ντόπιοι καλλιτέχνες παραδοσιακής και σύγχρονης μουσικής.
Σας καλούμε να ενώσουμε τις φωνές μας, μαθητές, γονείς, και εργαζόμενοι από όλους τους κλάδους.
Συμμετέχουν:
-Χορωδία Γυμνασίου-Λυκείου Επισκοπής και Μουσική Ομάδα Δασκάλων
-Παραδοσιακό σχήμα Μουσικού σχολείου Ρεθύμνου
-Χορωδία Μουσικού σχολείου Ρεθύμνου
-Έντεχνο Σχήμα
-Έναρξις
-Στιχομυθία
-Σχήμα Λόγου».
Για αύριο Παρασκευή οι δράσεις των εκπαιδευτικών έχουν ως εξής:
10:00 π.μ.: Συγκέντρωση στο ΕΠΑΛ Ρεθύμνου.
7:00 μ.μ.: Παρέμβαση με μικροφωνική και ενημερωτικό υλικό στο Κιόσκι της ΕΛΜΕΡ, απέναντι από το Δημαρχείο. Παρεμβάσεις στην πόλη.
Η Ένωση Γονέων Μαθητών Δήμου Ρεθύμνου είναι στο πλευρό των εκπαιδευτικών και σε σχετική ανακοίνωσή της τονίζει: «Η Ένωση Γονέων Μαθητών Δήμου Ρεθύμνου συμμετέχει στη διοργάνωση και καλεί όλους τους γονείς-κηδεμόνες και μαθητές, για να φωνάξουμε το δικό μας “όχι” στην αποδόμηση της δημόσιας εκπαίδευσης, στις απολύσεις και στις διαθεσιμότητες, διεκδικώντας το αναφαίρετο δικαίωμα στην εργασία και την παιδεία, που έχουν μπει στην κλίνη του Προκρούστη.
Ο αγώνας είναι συλλογικός, ο σκοπός κοινός και μας αφορά όλους. Η αλληλεγγύη είναι το αντίδοτο σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς. Διεκδικούμε ένα καλύτερο σύστημα εκπαίδευσης, με πλήρωση όλων των θέσεων, αποκλειστικά δωρεάν δημόσια παιδεία και λέμε «όχι» σε σχολεία, χωρίς εκπαιδευτικούς και χωρίς σχολικούς φύλακες. Η εκπαίδευση είναι κοινωνικό αγαθό και οι εκπαιδευτικοί οι στυλοβάτες της!
Την Πέμπτη, 20 Μαρτίου, στις 7:00 μ.μ, θα συγκεντρωθούμε στο Δημαρχείο της πόλης και στη συνέχεια θα πραγματοποιήσουμε πορεία προς την Πλατεία Αγνώστου, όπου θα ενώσουμε τη φωνή μας και θα συμμετάσχουμε στη συναυλία ενάντια στις απολύσεις και στις διαθεσιμότητες, που συνδιοργανώνουμε με την Ε.Λ.Μ.Ε . Ρεθύμνου.