Στον κόμβο Ατσιποπούλου παραμένουν οι αγροτοκτηνοτρόφοι του Ρεθύμνου, που για δεύτερη εβδομάδα συνεχίζουν τις κινητοποιήσεις τους. Και σήμερα θα προχωρήσουν σε δίωρο αποκλεισμό της εθνικής οδού 12:00-1:00 το μεσημέρι και 8:00-9:00 το βράδυ, σύμφωνα με την απόφαση που έχουν λάβει, ενώ την ημέρα της απεργίας στις 10:00 το πρωί της Πέμπτης θα συνεδριάσουν ξανά προκειμένου να καθορίσουν το μέλλον των κινητοποιήσεών τους.
Εν τω μεταξύ ψηφίσματα συμπαράστασης στον αγώνα των αγροτών εξέδωσε χθες η ΕΛΜΕΡ και το Δημοτικό Συμβούλιο Ανωγείων.
Ειδικότερα η ΕΛΜΕΡ μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου συμπαραστέκεται στον αγώνα των φτωχομεσαίων αγροτών και κτηνοτρόφων, ενάντια στο αντιασφαλιστικό νομοσχέδιο και τα νέα φορολογικά μέτρα που εξουθενώνουν τους παραγωγούς και τους οδηγούν στην εξαθλίωση. Είναι ένας αγώνας δίκαιος για την επιβίωσή τους, για να μην πεταχτούν έξω από τα χωράφια τους και την παραγωγή τους. Για να μπορέσουν να ζήσουν οι ίδιοι και οι οικογένειές τους. Είναι αγώνας ενάντια στις αιτίες που εξαθλιώνουν και τις δικές μας ζωές.
Οι αγωνιζόμενοι αγρότες και κτηνοτρόφοι παλεύουν ενάντια στην πολιτική της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ που με τα μέτρα του τρίτου μνημονίου επιβάλλουν αβάσταχτη φορολογία στο εισόδημα και στην ασφάλισή τους. Τέτοια μέτρα είναι η αύξηση της φορολόγησης του εισοδήματός τους στο 26% από 13% που είναι σήμερα, με προκαταβολή φόρου στο 100%. Η κυβέρνηση ζητάει κάθε μικρομεσαίο αγροτικό νοικοκυριό, να πληρώνει κάθε χρόνο, μετά το 2019, στην Εφορία και στον ΟΓΑ, το 83% του συνολικού ετήσιου καθαρού εισοδήματός του. Είναι σίγουρο πως κανένας μικρομεσαίος παραγωγός δεν θα μπορέσει να ανταποκριθεί σε αυτές τις υποχρεώσεις.
Τα μέτρα της σημερινής κυβέρνησης πατούν πάνω στα μέτρα των προηγούμενων κυβερνήσεων και της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής της Ε.Ε. Έχουν απώτερο στόχο να πετάξουν από την παραγωγή, τους φτωχομεσαίους αγρότες και κτηνοτρόφους, να τους αναγκάσουν να εγκαταλείψουν χωράφια και καλλιέργειες, ώστε να γίνει φτηνότερη η αγροτική παραγωγή και να συγκεντρωθεί στα χέρια των μεγαλοαγροτών αλλά και των μεγαλοεπιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται στον αγροτικό τομέα. Επιπλέον, με το ξεκλήρισμα των μικρομεσαίων παραγωγών και την υποβάθμιση του πρωτογενούς τομέα, αμφισβητείται ακόμα περισσότερο η διατροφική επάρκεια της ελληνικής κοινωνίας. Εντείνεται έτσι η πολιτική της Ε.Ε. που με εργαλείο το ευρώ, μειώνει τη δυνατότητα για εξαγωγές και εξαρτά όλο και περισσότερο την ελληνική οικονομία και κοινωνία.
Η επίθεση αυτή στους αγρότες είναι κομμάτι της συνολικότερης επίθεσης που εκδηλώνεται το τελευταίο διάστημα σε βάρος όλων των κλάδων των εργαζομένων και συνολικά της κοινωνίας».
Το Δημοτικό Συμβούλιο Ανωγείων κατά τη συνεδρίασή του αποφάσισε κατά πλειοψηφία την έκδοση του ψηφίσματος που κατατέθηκε από τον Δημοτικό Σύμβουλο και επικεφαλή της Λαϊκής Συσπείρωσης Ανωγείων κ. Αντώνιο Ρούλιο, με το οποίο εκφράζεται η αγωνιστική αλληλεγγύη και συμπαράταξη στις κινητοποιήσεις των Αγροτών του Νομού. Στο ψήφισμα μεταξύ άλλων αναφέρεται: «Το Δ.Σ. του Δήμου Ανωγείων εκφράζει την αγωνιστική αλληλεγγύη και συμπαράσταση στις κινητοποιήσεις των μικρομεσαίων αγροτών στον Νομό μας και σε άλλες περιοχές της χώρας, που έχουν στο στόχαστρό τους την ταξική αντιλαϊκή πολιτική της συγκυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, την αντιαγροτική ΚΑΠ της Ε.Ε., με τις οποίες οδηγούνται σε φτωχοποίηση και στην ανεργία πολλές δεκάδες ακόμα χιλιάδες μικροί αγρότες.
Όπως χτυπιούνται οι εργαζόμενοι από την καπιταλιστική κρίση και τα βάρβαρα ταξικά μέτρα, που υλοποιεί η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ εφαρμόζοντας το 3ο μνημόνιο, που ψήφισαν από κοινού με τη Ν.Δ., το ΠΑΣΟΚ και το Ποτάμι, με την τεράστια ανεργία, την απλήρωτη και ανασφάλιστη εργασία, τις δραστικές μειώσεις μισθών και συντάξεων, τις ανατροπές των ΣΣΕ και των εργασιακών δικαιωμάτων, τα βάρβαρα αντιασφαλιστικά μέτρα που τσακίζουν κύριες και επικουρικές συντάξεις, αυξάνουν τα όρια συνταξιοδότησης, τις ασφαλιστικές εισφορές, μειώνουν τις παροχές υγείας και διαλύουν τον κοινωνικό χαρακτήρα της ασφάλισης, έτσι χτυπιέται και η φτωχή αγροτιά, οι αυτοαπασχολούμενοι της πόλης.
Με το αντιασφαλιστικό Ν/Σ που ετοιμάζει η κυβέρνηση, τους δυσβάσταχτους φόρους σε εισόδημα και χωράφια, την μείωση επιστροφής του ΦΠΑ, του φόρου κατανάλωσης στο πετρέλαιο, τις μεγάλες αυξήσεις των εισφορών στον ΟΓΑ, της ΔΕΗ και τον ΕΛΓΑ, την εμπορευματοποίηση της υγείας και της παιδείας, θα μειωθεί εκ νέου δραστικά το εισόδημα των μικρομεσαίων αγροτών και θα οδηγήσει σημαντικό τμήμα τους στην εξαθλίωση και στο ξεκλήρισμα.
Χιλιάδες αγρότες παραμένουν ανασφάλιστοι, χωρίς ιατροφαρμακευτική κάλυψη, αφού δεν έχουν να πληρώσουν εισφορές στον ΟΓΑ. Οδηγούν την φτωχή αγροτιά στην ανεργία και παραδίνουν τη γη στο μεγάλο κεφάλαιο.
Η νέα ΚΑΠ 2014-2020 περικόπτει επιδοτήσεις, επιβάλει νέους περιορισμούς στην καλλιέργεια, θα ξεκληρίσει με γρηγορότερους ρυθμούς μικρομεσαίους αγρότες συγκεντρώνοντας γη και παραγωγή στα χέρια μεγαλοαγροτών, ενώ η κτηνοτροφία οδεύει στον αφανισμό εντείνοντας τη διατροφική εξάρτηση του λαού μας.
Ταυτόχρονα οι μικροί αγρότες-κτηνοτρόφοι βλέπουν το κόστος παραγωγής να αυξάνει και να πουλάνε την παραγωγή τους μισοτιμής για να αυξάνουν τα κέρδη τους έμποροι, βιομήχανοι και εισαγωγείς τόσο σε βάρος των αγροτών-κτηνοτρόφων όσο και της λαϊκής κατανάλωσης, αφού οι εργαζόμενοι και οι αυτοαπασχολούμενοι αγοράζουμε ακριβά τα προϊόντα.
Αυτή είναι η ελεύθερη αγορά του μεγάλου κεφαλαίου, η κυριαρχία των μονοπωλίων για να μας ξεζουμίζουν και να αποκομίζουν όλο και περισσότερα κέρδη. Ληστεύουν την εργατική τάξη και τη φτωχή αγροτιά, για να αυξάνουν τα κέρδη τους οι καπιταλιστές.
Επομένως ο αγώνας των φτωχών αγροτών είναι και αγώνας της εργατικής τάξης, ενάντια στην βάρβαρη ταξική πολιτική με αντιμονοπωλιακούς-αντικαπιταλιστικούς στόχους πάλης και αιτήματα, με αλληλεγγύη.
Η αιτία των προβλημάτων είναι κοινή και επομένως οι αγώνες μας πρέπει να έχουν την υποστήριξη του ενός με του άλλου. Το «όλοι για έναν και ένας για όλους» ισχύει για το εργατικό και για το αγροτικό κίνημα. Μπορούμε με τη συμμαχία μας και τον αγώνα μας, να βάλουμε φρένο στην ολομέτωπη επίθεση κυβέρνησης, Ε.Ε., μεγάλου κεφαλαίου, αλλά και να περάσουμε στην αντεπίθεση να τους ανατρέψουμε, διεκδικώντας εμείς να κάνουμε κουμάντο σ’ αυτόν τον τόπο και να οργανώσουμε την οικονομία με στόχο την ικανοποίηση όλων των αναγκών της εργατικής τάξης, της φτωχής αγροτιάς και των μικρών ΕΒΕ και όχι τα κέρδη των καπιταλιστών.
Εκφράζουμε την αγωνιστική αλληλεγγύη και συμπαράταξη στις κινητοποιήσεις σας ενάντια στο αντιασφαλιστικό Ν/Σ και στην γενικότερη αντιλαϊκή επίθεση κυβέρνησης, Ε.Ε., κεφαλαίου».