Αγωνιστικών υποχρεώσεων συνέχεια για τις δύο αθλήτριες του Αρκαδίου. Η Ηρώ Συνολάκη και η Μαριλένα Χανιωτάκη, θα εκπροσωπήσουν τον ρεθεμνιώτικο σύλλογο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Εφήβων-Νεανίδων, το οποίο θα πραγματοποιηθεί αυτό το Σαββατοκύριακο στις Σέρρες.
Για 2η συνεχόμενη εβδομάδα θα προσπαθήσουν να πετύχουν εξαιρετικές επιδόσεις, αγωνιζόμενες όμως στην μεγαλύτερη ηλικιακή κατηγορία. Η Ηρώ Συνολάκη προέρχεται από την τεράστια επιτυχία της κατάκτησης του χάλκινου μεταλλίου στο έπταθλο Κορασίδων και η Μαριλένα Χανιωτάκη από την 7η θέση τα 1.500μ.
Σαφώς και το επίπεδο των αγώνων των Σερρών θα είναι υψηλότερο από αυτό των Τρικάλων, αλλά αμφότερες είναι πανέτοιμες για νέες διακρίσεις και επιτυχίες. Η ψυχολογία τους είναι στα ύψη και παράλληλα θα έχουν την ευκαιρία να αποκομίσουν εμπειρίες από τον συναγωνισμό με αθλήτριες μεγαλύτερης ηλικίας. Από την στιγμή που έχουν πιάσει τα όρια, μόνο καλό θα τους κάνει η παρουσία τους στους αγώνες του διημέρου.
Η Ηρώ Συνολάκη (γεν. 1999) θα αγωνιστεί στα 200μ. Νεανίδων, έχοντας ατομική επίδοση 26.38. Επίσης, θα μετρήσει δυνάμεις στο άλμα σε μήκος, με ατομική επίδοση 5.27 και φετινό άλμα στα 5.18. Ο προπονητής της, Παναγιώτης Ασλανίδης, είναι αισιόδοξος για ανάλογες επιδόσεις με αυτές της προηγούμενης εβδομάδας.
Η Μαριλένα Χανιωτάκη (γεν. 1999) θα αγωνιστεί στα 800μ. με ατομική επίδοση 2:29.12 και στα 1.500μ. με 4:59.43.
Ο προπονητής του Αρκαδίου, Γιώργος Βιζυργιανάκης, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», τόνισε: «Περιμένουμε από τα παιδιά να προκριθούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους και να συνδυάσουν καλές επιδόσεις. Έχουν όλα τα φόντα να το πετύχουν και συνάμα θα κερδίσουν σημαντικές εμπειρίες, μιας και οι αγώνες είναι για μεγαλύτερες αθλήτριες. Μόνο καλό θα τους κάνει η συμμετοχή τους και είναι πολύ σημαντικό που τους δίνεται αυτή η ευκαιρία».