ΣΥΝΠΟΛΙΣ: Προτάσεις για τον εορτασμό της επετείου της Μάχης της Κρήτης
Ο εορτασμός της 74ης επετείου της Μάχης της Κρήτης αποτελεί ήδη παρελθόν. Λίγες μέρες έχουν περάσει και τουλάχιστον σε επίπεδο Συλλόγου δεν μπορούμε να πούμε ότι νιώσαμε να αποδίδεται η δέουσα τιμή στους πεσόντες των ημερών του Μάη του’ 41, μέσω των φετινών εκδηλώσεων. Όχι επειδή δεν έτυχε να παραβρεθούμε στις κατά τόπους καταθέσεις στεφάνων, αλλά επειδή η «αίγλη» – όχι από άποψη μεγέθους και κόστους, αλλά καθαρά από πλευράς περιεχομένου – σίγουρα έλειπε.
Γι’ αυτό, ως Σύλλογος Ενεργών Πολιτών Ρεθύμνου κι επειδή το κομμάτι της ιστορίας αποτελεί μία από τις σημαντικότερες προτεραιότητές μας, παίρνουμε το θάρρος να καταθέσουμε κάποιες προτάσεις, που μπορούν να ληφθούν υπόψη και να υλοποιηθούν εν όψει της 75ης επετείου, του χρόνου. Διότι ο εορτασμός της Μάχης της Κρήτης δεν πρέπει να τιμάται στη σφαίρα της εθιμοτυπίας και κυρίως πρέπει να προσελκύσει νέους ανθρώπους – κι όχι μόνο τις αρχές του τόπου – φέρνοντάς τους ουσιαστικά κοντά στα ιστορικά γεγονότα του Νησιού και του Νομού μας.
Οι προτάσεις μας αυτές, λοιπόν, κινούνται στους παρακάτω άξονες:
-Εύρος εκδηλώσεων διάρκειας μιας εβδομάδας (π.χ. 20 με 27 Μαΐου).
-Μία κεντρική μεγάλη γιορτή, που θα αλλάζει τοποθεσία απόδοσης τιμών κάθε χρόνο (π.χ. τη μία χρονιά να πραγματοποιείται στο μνημείο των 110 Μαρτύρων στα Μισίρια, την άλλη στον Σταυρωμένο, τη μεθεπόμενη στο Λατζιμά κ.ά.). Αναμφισβήτητα, θα συμφωνήσουν πολλοί πως δεν έχει νόημα η κατάθεση τόσων πολλών στεφάνων επί πέντε ημέρες σε διαφορετικά σημεία/μνημεία κάθε χρόνο. Επίσης, πρέπει να σημειωθεί πως δεν τυγχάνουν της συμμετοχής πολύ κόσμου οι σχετικές εκδηλώσεις με τη σημερινή τους μορφή, κι όπως προαναφέραμε, πρέπει να προσελκυστούν και νέοι άνθρωποι σε αυτές. Εξυπακούεται ότι οι επί μέρους εκδηλώσεις από πολιτιστικούς συλλόγους και χωριά στα κατά τα τόπους μνημεία μπορούν και πρέπει να γίνονται.
-Παγκρήτιο Συνέδριο για τη Μάχη της Κρήτης στο Ρέθυμνο, στο Στρατιωτικό Μουσείο στο Χρωμοναστήρι. Η επέτειος για τα 75 χρόνια από την εισβολή των ναζιστικών δυνάμεων στο νησί μας και την ηρωική αντίστοιχη των Κρητών αποτελεί την κατάλληλη «στιγμή» για τη διεξαγωγή ενός τέτοιου συνεδρίου. Ελπίζουμε, να μη θεωρείται πως είναι «αργά» για τη διοργάνωση ενός τέτοιου μεγάλου γεγονότος.
-Έκθεση φωτογραφίας, αλλά και αντικειμένων/ευρημάτων από τη Μάχη της Κρήτης στο Στρατιωτικό Μουσείο ή σε χώρο, που θα μπορούσε να φιλοξενήσει τέτοιες εκθέσεις, είτε για ένα χρόνο (με αφετηρία την 75η επέτειο), είτε έστω τους μήνες της τουριστικής σεζόν. Πέρα από το χρέος στην ιστορία μας και την τιμή στους πεσόντες, στόχος πρέπει να είναι ταυτόχρονα και η προσέλκυση του ενδιαφέροντος του κομματιού του τουρισμού, που αναζητά την τοπική ιστορία, πόσο μάλλον γεγονότα που ξεπερνούν τα στενά όρια της Κρήτης και της Ελλάδας.
-Αναπαράσταση της Μάχης της Κρήτης σε συνεργασία με συλλόγους, όχι όμως με προχειρότητα, αλλά με σωστό προγραμματισμό, λεπτομέρεια και καθοδήγηση από ειδικούς (π.χ. υπάρχει ο Σύλλογος Διατήρησης Ιστορικών Οχημάτων – ΣΔΥΟ, που θα μπορούσε να συμμετέχει, πέρα από τους συλλέκτες). Συνεπώς, η ακρίβεια, αναφορικά με τον οπλισμό, την ενδυμασία, τον εξοπλισμό ή τα οχήματα που θα χρησιμοποιηθούν, πρέπει να αποτελεί το σημαντικότερο μέλημα των διοργανωτών της εν λόγω αναπαράστασης, καθώς το κάθε τι θα πρέπει να ανταποκρίνεται στην ιστορική πραγματικότητα.
-Περιήγηση/ξενάγηση στα σημεία των μαχών (π.χ. Λόφος Α’, Σταυρωμένος, Άι Γιώργης, Περβόλια κ.ά.).
-Έκδοση αναμνηστικού συλλεκτικού εντύπου για τα 75 χρόνια και δημιουργία ενδεχομένως αντικειμένων, που θα απεικονίζουν στιγμιότυπα από την εισβολή των Γερμανών και την αντίσταση του κρητικού λαού (στη μακρινή Αυστραλία – υπενθυμίζουμε – συμπεριέλαβαν σκηνές μέχρι και σε νόμισμα…).
Λίγο – πολύ, αυτές είναι οι προτάσεις σχετικά με την επόμενη επέτειο και γενικότερα ένας «μπούσουλας» διαφορετικός για το πώς, ίσως, θα έπρεπε να τιμάται η Μάχη της Κρήτης στο Ρέθυμνο. Η αντιπαραβολή με εκδηλώσεις που λαμβάνουν χώρα στο εξωτερικό μέσα από τις φωτογραφίες, που συνοδεύουν αυτές τις αράδες, δεν έχει σκοπό να ζητήσει και να απαιτήσει κάτι αντίστοιχο από άποψη κόστους, άλλωστε και οι εποχές δεν το επιτρέπουν. Όμως, με μεράκι και προγραμματισμό για την ανάδειξη της τοπικής μας ιστορίας, που αποτελεί μέρος και αναπόσπαστο κομμάτι της γενικότερης, πολλά μπορούμε να κάνουμε και όχι με ιδιαίτερο κόστος.
Για μία πραγματική τιμή στη μνήμη όπως… θα έπρεπε!
Σύλλογος Ενεργών Πολιτών Ρεθύμνου «ΣΥΝΠΟΛΙΣ»
*Οι παρατιθέμενες φωτογραφίες αποτελούν δουλειά του φωτογράφου Ρόμπερτ Μπρίτζενς, που εδώ και κάποια χρόνια ακολουθεί τις εκδηλώσεις αναπαράστασης του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου και καταγράφει με την κάμερά του τις πιο εντυπωσιακές στιγμές