Με τις αποφάσεις του περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρου Αρναουτάκη, εγκρίθηκαν χρηματοδοτήσεις τριών έργων του Δήμου Αμαρίου συνολικού προϋπολογισμού 558.700 ευρώ σε βάρος των πιστώσεων του έργου «Ανάδειξη συντήρηση -Βελτίωση-Προστασία μνημείων πολιτιστικού ενδιαφέροντος».
Πιο συγκεκριμένα:
• Χρηματοδοτήθηκαν οι εργασίες Αποκατάστασης της νέας πτέρυγας της Ιεράς Μονής Ασωμάτων με το ποσό των 430.000,00€.
Το κτίριο βρίσκεται στο κεντρικό νότιο τμήμα του κτιριακού συγκροτήματος στην Ι.Μ. Ασωμάτων. Από το 1979 έχει εγκαταλειφθεί, όπως και όλο το κτιριακό συγκρότημα, όταν και σταμάτησε η λειτουργία της Γεωργικής Σχολής Ασωμάτων. Σύμφωνα με την Τεχνική περιγραφή πρόκειται να πραγματοποιηθούν εργασίες συντήρησης και ανακατασκευής.
• Χρηματοδοτήθηκαν οι εργασίες στους Ιερούς Ναούς Παναγίας και Αγίου Παντελεήμονα της Ενορίας Μέρωνα Δήμου Αμαρίου με το ποσό των 78.700,00€.
Σύμφωνα με την Τεχνική περιγραφή πρόκειται να πραγματοποιηθούν εργασίες αντικατάστασης της κεραμοσκεπής στον Ιερό Ναό Αγίου Παντελεήμονα καθώς και διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου του Ιερού Ναού της Παναγίας.
• Χρηματοδοτήθηκαν οι εργασίες συντήρησης του Ιερού Ναού Ευαγγελισμού της Θεοτόκου της Ενορίας Πλατάνου με το ποσό των 50.000,00€.
Σύμφωνα με την τεχνική περιγραφή, προβλέπεται να γίνουν εργασίες συντήρησης της κεραμοσκεπής καθώς και διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου του Ναού.
Ο δήμαρχος Αμαρίου κ. Παντελής Μουρτζανός, φανερά ικανοποιημένος από την έγκριση των χρηματοδοτήσεων σε δήλωσή του ευχαρίστησε τον περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρο Αρναουτάκη για την συνεργασία, στήριξη και βοήθειά του στα έργα υποδομής που προγραμματίζονται, σχεδιάζονται και υλοποιούνται στο Δήμο Αμαρίου και κατέληξε: «Η υλοποίηση των έργων θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με την Ιερά Μητρόπολη Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων».
Συμβάσεις έργων υποδομής
Εν τω μεταξύ, την Πέμπτη 20-06-19 ο δήμαρχος Αμαρίου κ. Παντελής Μουρτζανός υπέγραψε τη σύμβαση για την κατασκευή του έργου «Έργα Υποδομής-Αντιπλημμυρικά έργα-Αποκαταστάσεις ζημιών του οδικού δικτύου περιφέρειας Κρήτης, υποέργο (Νέο): Κατασκευή προστασίας πρανούς με πλήρως αγκυρούμενο πλέγμα στις Τ.Κ. Πλατανιών και Πλατάνου δήμου Αμαρίου» προϋπολογισμού 90.000,00€ με ανάδοχο την εταιρεία «Μπενάκης Α. – Κουτράκης Δ. & ΣΙΑ Ο.Ε.».
Σύμφωνα με τη μελέτη, θα γίνει τοποθέτηση πλήρως αγκυρούμενου πλέγματος σε επικίνδυνα σημεία των οικισμών Πλατανίων και Πλατάνου, όπου παρατηρούνται επαναλαμβανόμενες πτώσεις βράχων, με σκοπό την προστασία των διερχόμενων κατοίκων και οχημάτων.
Επίσης, υπογράφηκε η σύμβαση του έργου «Βελτιώσεις – συντηρήσεις – διανοίξεις στο οδικό δίκτυο Κρήτης, υποέργο (Νέο): «Βελτίωση δημοτικής οδού Πλάτανος-Κλήμα στην Κ. Πλατάνου δήμου Αμαρίου», προϋπολογισμού 107.000,00€ με ανάδοχο την εταιρεία «ERGO ΚΑΛΟΥΔΑΚΗΣ Α.Ε.».
Σύμφωνα με τη μελέτη, θα πραγματοποιηθούν εργασίες βελτίωσης τμήματος διαδημοτικής οδού που συνδέει τους δήμους Αμαρίου και Φαιστού, μήκους 2.140,00 μ.
Τα παραπάνω έργα χρηματοδοτούνται από την Περιφέρεια Κρήτης.