Έχουν περάσει πλέον τρία χρόνια που μια ομάδα «ωραίων τρελών», κυρίως νέων σε ηλικία Ρεθεμνιωτών, αποφάσισε να θίξει τα κακώς κείμενα της πόλης μας και να δώσει λίγη από την νεανική ορμή της σε λιμνάζουσες μέχρι σήμερα πρωτοβουλίες, μα κυρίως νοοτροπίες. Βλέπετε όλοι πιστεύαμε στην ρήση του μεγάλου Νίκου Καζαντζάκη «ν’ αγαπάς την ευθύνη, να λες εγώ, εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο. Αν χαθεί, εγώ θα φταίω».
Η πορεία μας από την ιδρυτική συνάντηση στην αίθουσα του Ενοριακού Πνευματικού Κέντρου στο Πρινέ Ρεθύμνου μέχρι και σήμερα τρία χρόνια ήταν δύσκολη, αγωνιώδης αλλά κυρίως μεστή, μεστή σε ανθρωπιά, μεστή σε αλτρουισμό, σε εθελοντισμό και σε συναισθήματα.
Στα καλέσματά μας για δράσεις στο Ρέθυμνο είχαμε πάντοτε δίπλα μας την αναγνώριση και την ανταπόκριση των Ρεθεμνιωτών, των ΣΥΝ-πολιτών μας. Οι συναυλίες αλληλεγγύης που διοργανώσαμε καθιερώθηκαν πλέον στην συνείδηση του κόσμου ως τόλμημα αγάπης και ελπίδας μέσα στην χειμάζουσα οικονομική και κοινωνική περίοδο που ζούμε. Οι εθελοντικές μας παρουσίες σε εκδηλώσεις και εκστρατείες όλων των κοινωνικών φορέων της πόλης μας, ήταν πάντα συνεπείς και δυναμικές. Το Ρέθυμνο έχει ανάγκη για ακόμα περισσότερες δράσεις, ακόμα περισσότερες πρωτοβουλίες που σκοπό έχουν να συνταιριάξουν την ατομική ικανότητα και προσφορά του καθενός μας, με την συλλογική και αυτοργανωμένη δράση μίας κοινωνίας ενεργών πολιτών.
Πλέον κλείνει ο πρώτος κύκλος της πορείας του Συλλόγου και αρχίζει ένας επόμενος. Η ανανέωση άλλωστε, είναι νομοτελειακή επιταγή της ίδιας της Φύσης. Έτσι, κλείνοντας το κείμενο αυτό μου ξανάρχονται στον νου τα λόγια του Καζαντζάκη και καλώ με την σειρά μου τους νέους πρωταγωνιστές, την επόμενη γενιά του συλλόγου να έρθει και να αναλάβει τα ηνία σε ακόμα μεγαλύτερα έργα, σε ακόμα μεγαλύτερα ταξίδια.
«Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει».
* Ο Κωνσταντίνος Ν. Κατσανέβας είναι Συνπολίτης – Δρ. Νομικής