Οριστική φαίνεται πως είναι η απόφαση του Γιάννη Καλαμπόκη να αγωνιστεί για ακόμα ένα χρόνο και παράλληλα να καθυστερήσει την απόσυρσή του από την ενεργό δράση. Καθόλου σίγουρο δεν είναι, όμως, πως θα το κάνει για λογαριασμό του Ρεθύμνου.
Όσο οι διοικούντες της ρεθεμνιώτικης ομάδας δεν τελειώνουν την ανανέωση της συνεργασίας τους, τόσο περισσότεροι «μνηστήρες» θα εμφανίζονται στο προσκήνιο. Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Αρκαδικός έχει μπει «σφήνα» και επιθυμεί διακαώς την απόκτησή του. Οι νεοφώτιστοι θέλουν να προσθέσουν ακόμα περισσότερη εμπειρία στο ρόστερ τους και δείχνουν διατεθειμένοι να ικανοποιήσουν τις οικονομικές απαιτήσεις του Γιάννη Καλαμπόκη. Κάτι τέτοιο δεν αποκλείεται να πράξει και η Καβάλα, ενώ στο «κόλπο» έχει μπει και η Δόξα Λευκάδας. Ο πολύπειρος γκαρντ, όμως, δεν επιθυμεί να αγωνιστεί στην Α2.
Οι συζητήσεις με τη ρεθεμνιώτικη πλευρά βρίσκονται σε εξέλιξη, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν καταλήξει σε συμφωνία. Ο κίνδυνος να χαθεί και ο 2ος ποιοτικός και έμπειρος Έλληνας του ρόστερ, μετά τον Κουμπούρα, είναι κάτι παραπάνω από υπαρκτός. Συνεπώς, δεν αποκλείεται οι «κυανόλευκοι» να κάνουν την υπέρβαση για να τον διατηρήσουν στο δυναμικό τους.
Όπως έχουμε τονίσει πάρα πολλές φορές, οι καλοί Έλληνες παίκτες, αυτοί που μπορούν να ηγηθούν σε παρκέ και αποδυτήρια, σπανίζουν και είναι ελάχιστοι στην αγορά. Το πρόβλημα γίνεται ακόμα μεγαλύτερο, καθώς αρκετοί θα συνεχίσουν στην Α2. Όλες οι ομάδες της Α1 έχουν κάνει κινήσεις και έχουν βολιδοσκοπήσει προθέσεις αθλητών, ανάλογα πάντα… με το μέγεθος του πορτοφολιού τους. Αν οι Ρεθεμνιώτες δεν κινηθούν άμεσα και συντονισμένα, δεν αποκλείεται να μείνουν χωρίς Έλληνες πρώτης γραμμής την επόμενη σεζόν.
Και όπως έχει αποδειχθεί περίτρανα τα τελευταία χρόνια στην Α1, αυτοί είναι που κάνουν τη διαφορά…
Στην προεπιλογή της Εθνικής Ολλανδίας ο Σάφτενααρ
Στους 14 παίκτες που κλήθηκαν στην προετοιμασία της Ολλανδίας εν όψει Ευρωμπάσκετ συμπεριέλαβε ο Τουρ φαν Χέλφτερεν τον Ρόλαντ Σάφτενααρ. Ο σέντερ του Ρέθυμνο Aegean έκανε εξαιρετική σεζόν στην Α1, με 12.3 πόντους, 6.6 ριμπάουντ, 1.5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 25’19” συμμετοχής κατά μέσο όρο. Η Ολλανδία βρίσκεται στον όμιλο του Ζάγκρεμπ και θα αντιμετωπίσει τις Ελλάδα, Κροατία, Γεωργία, Σλοβενία και ΠΓΔΜ.
Έκτακτη Γενική Συνέλευση των μετόχων της ΚΑΕ στις 30 Ιουνίου
Με επίσημη ανακοίνωσή του ο Α.Γ.Ο. Ρεθύμνου καλεί τους μετόχους του στις 30 Ιουνίου 2015 σε έκτακτη Γενική Συνέλευση στα γραφεία της εταιρείας. Στα θέματα της ημερησίας διάταξης βρίσκονται η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου και η τροποποίηση του άρθρου 7 του Καταστατικού.
Αναλυτικά η ανακοίνωση-πρόσκληση:
«Πρόσκληση των μετόχων της ανώνυμης εταιρείας «Αθλητικός Γυμναστικός Όμιλος Ρεθύμνης Κ.Α.Ε..», ΑΡ.Μ.Α.Ε. 64381/06/Β/07/11 και Αριθμό Γ.Ε.ΜΗ. 21826250000 σε έκτακτη Γενική Συνέλευση.
Σύμφωνα με το νόμο και το Καταστατικό, το Διοικητικό Συμβούλιο της εταιρείας Αθλητικός Γυμναστικός Όμιλος Ρεθύμνης Καλαθοσφαιρική Ανώνυμη Εταιρεία» με την από 02/06/2015 απόφασή του καλεί τους μετόχους της ανώνυμης εταιρίας «Αθλητικός Γυμναστικός Όμιλος Ρεθύμνης Κ.Α.Ε.» σε έκτακτή Γενική Συνέλευση την 30η του μήνα Ιουνίου του έτους 2015 ημέρα της εβδομάδας Τρίτη και ώρα 10:00 π.μ, στα γραφεία της εταιρείας στο Ρέθυμνο, επί της οδού Ηγ. Γαβριήλ, αριθμός 103-105, για συζήτηση και λήψη αποφάσεως για το παρακάτω θέμα:
Αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της εταιρείας και τροποποίηση του άρθρου 7 του Καταστατικού της.
Οι μέτοχοι που θέλουν να πάρουν μέρος στην παραπάνω Γενική Συνέλευση, οφείλουν, πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες , πριν από την ημερομηνία που θα γίνει η Γενική Συνέλευση, να καταθέσουν στο ταμείο της εταιρείας τις μετοχές τους, είτε να φέρουν στην εταιρεία απόδειξη ότι κατέθεσαν τις μετοχές τους στο ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων ή σε οποιαδήποτε στην Ελλάδα ανώνυμη τραπεζική εταιρεία, καθώς και τα τυχόν έγγραφα αντιπροσώπευσης και να συμμορφωθούν εν γένει με τις διατάξεις του Νόμου και του καταστατικού της εταιρείας.
Ρέθυμνο, 2/06/2015
Το Διοικητικό Συμβούλιο».