Ένα από τα πιο πιεστικά και άμεσα προβλήματα των Ρεθεμνιώτικων επιχειρήσεων είναι το ζήτημα της χρηματοδότησης της οικονομικής τους ρευστότητας.
Η στήριξη των αναπτυξιακών προγραμμάτων στον τομέα της χρηματοδότησης κεφαλαίου κίνησης, επενδύσεων, εγγυητικών επιστολών, κ.λπ. από τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, σήμερα είναι θεμελιώδης προϋπόθεση, τόσο για τη διατήρηση της βιωσιμότητας όσο και για την προοπτική ανάκαμψης της οικονομίας μας.
Τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα μπορούν να συμβάλλουν στην ενίσχυση της επιχειρηματικότητας, με την χρηματοδότηση επενδυτικών προγραμμάτων, την επίδειξη ευελιξίας, τη μείωση, κατά το δυνατό, του κόστους του χρήματος, πρωτοβουλίες που μπορούν να συμβάλλουν στη βελτίωση του κλίματος στην αγορά και της ψυχολογίας του επιχειρηματικού κόσμου.
Με βάση τα παραπάνω, το Επιμελητήριο Ρεθύμνης και ο Όμιλος της Τράπεζας Πειραιώς, επεξεργάζονται σχέδιο προγραμματικής συμφωνίας με στόχο να ανταποκριθούν στις ανάγκες των Ρεθεμνιώτικων επιχειρήσεων.
Στο πλαίσιο της προσπάθειας αυτής, πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 19 Φεβρουαρίου 2015, στα γραφεία του Επιμελητηρίου Ρεθύμνης, μια πρώτη συνάντηση του προέδρου του Επιμελητηρίου κ. Γεωργίου Γιακουμάκη και του διευθυντή του υποκαταστήματος Καλλιθέας Ρεθύμνου της Τράπεζας Πειραιώς κ. Ιωάννη Αποστολάκη, προκειμένου να ανταλλάξουν απόψεις για το πώς πρέπει να τεθεί το βασικό πλαίσιο ευρύτερης συνεργασίας των επιχειρήσεων- μελών του Επιμελητηρίου και της Τράπεζας.
Η συζήτηση πραγματοποιήθηκε σε καλό κλίμα και από τις δυο πλευρές επιβεβαιώθηκε η πρόθεση στήριξης με τον καλύτερο δυνατό τρόπο των επιχειρήσεων.