Τεράστιες είναι οι ανάγκες τόσο σε επίπεδο ύδρευσης, όσο και άρδευσης σε όλο τον νομό Ρεθύμνου, ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα έλλειψης νερού, που άλλοτε οφείλονται στην απουσία υποδομών, άλλοτε στην κατάχρηση του ύδατος και άλλοτε σε δυσαναλογία παρεχόμενων ποσοτήτων νερού και αναγκών.
Ειδικότερα, στον μητροπολιτικό δήμο το πρόβλημα ύδρευσης είναι εντονότερο στη δημοτική ενότητα Αρκαδίου, όπου υπάρχουν χωριά και οικισμοί που αντιμετωπίζουν σοβαρό πρόβλημα λειψυδρίας, ιδίως τους καλοκαιρινούς μήνες. Η αξιοποίηση των νερών του Φράγματος των Ποταμών θα έλυνε οριστικά το πρόβλημα για ολόκληρο τον καλλικρατικό δήμο, γι’ αυτό και σε πρώτη προτεραιότητα τίθεται η κατασκευή διυλιστηρίου στην περιοχή Γιαννούδι από το οποίο θα μπορεί να υδροδοτείται όλο το Ρέθυμνο. Περιφέρεια, ΟΑΚ και δήμος έχουν θέσει πολύ ψηλά στην ατζέντα τους το συγκεκριμένο έργο για το οποίο όμως μέχρι σήμερα δεν υπάρχει καν μελέτη.
Την ίδια ώρα σε εκκρεμότητα βρίσκεται και η εξασφάλιση της απαραίτητης χρηματοδότησης για την υλοποίηση του μεγάλου αρδευτικού έργου του ανατολικού Ρεθύμνου από το Φράγμα των Ποταμών. Πρόκειται για ένα έργο τη μελέτη του οποίου ετοίμασε ο ΟΑΚ και αφορά το σύνολο των αναγκαίων και απαραίτητων εργασιών για την επέκταση του κεντρικού αγωγού μεταφοράς του νερού, από το φράγμα Ποταμών προς τον κάμπο Ρεθύμνης και την άρδευση επιπλέον 14.000 στρεμμάτων. Πρόκειται για ένα έργο της τάξης των 3,7 εκ. ευρώ, αδειοδοτημένο περιβαλλοντολογικά και με τη μελέτη του ολοκληρωμένη. Σημειώνεται ότι μέχρι σήμερα το έργο που έχει γίνει αρδεύει 12.000 στρέμματα της περιοχή του κάμπου του Ρεθύμνου έως την Πηγή.
Μεγάλο ζητούμενο για τον νομό αποτελεί και το έργο του Φράγματος του Πλατύ Ποταμού με στόχο να αρδευτούν κατά προτεραιότητα 45.000 στρέμματα γης στο Αμάρι και τον Άγιο Βασίλειο. Μέρος του νερού θα μεταφέρεται στο Φράγμα Φανερωμένης για τις ανάγκες της Μεσσαράς. Σημειώνεται ότι τροποποιήσεις στη μελέτη του μεγάλου αναπτυξιακού έργου του Φράγματος του Πλατύ Ποταμού, ώστε να αρδεύονται στην πλειοψηφία τους τα χωριά του Αμαρίου, να διασφαλιστεί με τα απαιτούμενα έργα η περιβαλλοντική θωράκιση της περιοχής, αλλά και να εξασφαλιστούν τα πλείστα ανταποδοτικά οφέλη των κατοίκων του, είτε αυτά αφορούν σε έργα, είτε σε αποζημιώσεις των περιουσιών, έχει ζητήσει από τα συναρμόδια υπουργεία ο δήμαρχος της περιοχής Παντελής Μουρτζανός.
Αντίστοιχα προβλήματα αντιμετωπίζουν και οι υπόλοιποι δήμοι του νομού. Για τον λόγο αυτό η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή το μεσημέρι της Τρίτης συγκάλεσε σύσκεψη παρουσία και των πέντε δημάρχων του νομού προκειμένου να γίνει μια ιεράρχηση των αναγκαίων έργων με προοπτική ένταξης τους σε ευρωπαϊκά και τομεακά προγράμματα τα οποία αναμένεται να «ανοίξουν» το προσεχές διάστημα. Οι ανάγκες είναι πολλές και τα χρήματα περιορισμένα, όμως αποτελεί μονόδρομο η ολοκλήρωση το δυνατόν περισσότερων μελετών έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες εξασφάλισης ευρωπαϊκών χρηματοδοτήσεων.
Σε σχετικές δηλώσεις της η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή ανέφερε: «Κάναμε μια πρώτη κουβέντα και συμφωνήσαμε ότι τα επόμενα 2-3 χρόνια θα πρέπει να είναι προτεραιότητα ένας σχεδιασμός που θα «κουμπώνει» με τον περιφερειακό σχεδιασμό για τη διαχείριση του νερού. Κάναμε μια αξιολόγηση και μια ιεράρχηση των αναγκών των δήμων, έτσι ώστε και να διεκδικήσουμε μεγαλύτερα έργα από εγγειοβελτιωτικά προγράμματα, αλλά και να δούμε τι μπορεί να διεκδικήσει ο νομός από το ΠΕΚ Κρήτης, καθώς το 30% από τα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης, τώρα θα έρχεται μέσω του ΠΕΠ Κρήτης. Θα ακολουθήσουν τεχνικές συναντήσεις της τεχνικής υπηρεσίας της Π.Ε Ρεθύμνου με τις υπηρεσίες των δήμων, με τη ΔΕΥΑΡ Ρεθύμνου και Μυλοποτάμου, με τον ΟΑΚ και με το ΙΓΜΕ, για να καταρτίσουμε τον δικό μας σχεδιασμό και να διεκδικήσουμε έργα».
Σε σχετικές δηλώσεις του ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης επεσήμανε την ανάγκη ορθολογικής χρήσης και διαχείρισης του νερού τονίζοντας ότι για τον δήμο το έργο του διυλιστηρίου στο Γιαννούδι αποτελεί μονόδρομο για την επίλυση του προβλήματος λειψυδρίας με το οποίο έρχεται αντιμέτωπος ο δήμος σχεδόν κάθε καλοκαίρι: «Θεωρώ ότι το πιο σημαντικό έργο σε επίπεδο και του δήμου και του νομού θα είναι ένα διυλιστήριο. Δεν μπορεί να κινδυνεύουμε κάθε φορά από λειψυδρία. Πρέπει να γίνει μία καλύτερη οργάνωση και διαχείριση των νερών και δημιουργία και υδρευτικών και αρδευτικών δικτύων. Οπότε πρέπει να δούμε τις ανάγκες μας, να κάνουμε μία συνάντηση με την περιφέρεια για να δούμε τι άξονες θα ανοίξουν, τι λεφτά θα πάρουμε γιατί από ανάγκες έχουμε, το θέμα είναι πως θα τις ικανοποιήσουμε. Το διυλιστήριο στο Γιαννούδι είναι έργο μέσω του οποίου θα μπορεί να υδρεύεται όλο το Ρέθυμνο. Εμείς θέλουμε έργα για να μπορέσουμε να εξοικονομήσουμε και την ύδρευση και την άρδευση, γιατί η μεγάλη σπατάλη νερού γίνεται στην άρδευση, γι’ αυτό τα δίκτυα αυτά πρέπει να είναι οργανωμένα, ελεγχόμενα, να υπάρχει τάξη για να περισσεύει νερό και για την ύδρευση» ανέφερε ενώ πρόσθεσε πως θα πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός των δικτύων ύδρευσης και άρδευσης.