Η παράσταση «Σχεδόν Οιδίποδας» που για περισσότερες από 20 επιτυχημένες παραστάσεις ξάφνιασε το κοινό του Ρεθύμνου, του Ηρακλείου και των Χανίων, ανέτρεψε δυναμικά ό,τι γνωρίζουμε για τον Οιδίποδα, το πεπρωμένο (το θέατρο;), και μας έκοψε… με το μπαλτά επιστρέφει, πιο «αναιδής» από ποτέ, στο The Garage (Δημοκρατίας 36), για τρεις μονάχα παραστάσεις το Σάββατο 3, την Κυριακή 4 και την Δευτέρα 5 Νοεμβρίου στις 21.00 ακριβώς.
Τρεις ηθοποιοί και επτά ρόλοι: ο Οιδίποδας ένα παιδί αλαζονικό, η Ιοκάστη μια βασίλισσα- ντίβα, η Σφίγγα ένα κορίτσι με χιούμορ και συμπόνοια, ο θεός Άνυβος ένας χασάπης της γειτονιάς, ο Τειρεσίας ένας αυτάρεσκος γέρος κι όχι εντελώς τυφλός, κι η Αντιγόνη δίχως πρόσωπο. Α…κι ένας στρατιώτης αντικείμενο πόθου. Μια αγάπη σχεδόν μητρική, ένα κορίτσι σχεδόν τέρας, ένας νέος σχεδόν ήρωας, ένας μάντης σχεδόν τυφλός!
Μαύρη κωμωδία λοιπόν; Φάρσα; Σουρεαλιστικό δράμα για το παράλογο των ανθρώπινων πράξεων; Ή μήπως απλώς μια παράσταση γεμάτη ερωτήσεις;
Είναι τελικά ο Άνθρωπος ένα ον ελεύθερο; Υπάρχει πεπρωμένο ή πέφτουμε σε μια παγίδα που οι ίδιοι στήνουμε; Μπορούμε να δούμε την Αλήθεια; Είμαστε τυφλοί; Ή επιλέγουμε να μην βλέπουμε; Μήπως δεν είναι όλα παρά ένα (κωμικό;) παιχνίδι που μόνοι μας στήνουμε, αλλά, συχνά, ξεχνάμε να παίξουμε;
«Γιατί ενεργούμε πάντα χωρίς σκοπό, χωρίς τέρμα, δίχως να καταλαβαίνουμε τι κάνουμε»; (Σφίγγα)
Σχεδόν…Οιδίποδας. Ένας σαρκασμός απέναντι στην ανθρώπινη φύση!
Μια παράσταση για 3 ηθοποιούς, εμπνευσμένη από το μύθο του Οιδίποδα και τη Δαιμόνια Μηχανή του Ζαν Κοκτώ.
Συντελεστές:
Απόδοση κειμένου- σκηνοθεσία: Ελένη Δάγκα
Με τους: Γιώργο Ξενικάκη, Αντώνη Παλιεράκη, Μανόλη Στεφανάκη
Μουσική: Πρόδρομος Καραδελόγλου
Βοηθός σκηνοθέτη: Κωνσταντίνα Χαβάκη
Κατασκευή Σκηνικού-Κοστουμιών: NELMA
Θεατρολογική επιμέλεια προγράμματος: Μαριάννα Τζιράκη
Οπτικό υλικό: Γιάννης Ανδρίτσιος και Αντώνης Ξυδιανός
Διάρκεια παράστασης: 85 λεπτά
Εισιτήρια: 10 ευρώ κανονικό
6 ευρώ (φοιτητικό, ανέργων και άνω των 65)
5 ευρώ (ατέλειες δραματικών σχολών και θεατρολόγων)
Κρατήσεις στο τηλ. 6932492752
Σημ. Η παράσταση είναι ακατάλληλη για νέους κάτω των 15 ετών.