Τι συμβαίνει όταν οι έφηβοι μαθητές της Α’ τάξης ενός δημόσιου Λυκείου της χώρας μας δραστηριοποιούνται, προβληματίζονται, διαφωνούν και εντέλει επικοινωνούν και συνεργάζονται με κέντρο των αναζητήσεών τους σοβαρά ζητήματα που αφορούν στο μέλλον τους;
Οι δεκαοκτώ έφηβοι μαθητές της Α’ τάξης του 1ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου Κακλαμανάκη Δέσποινα, Καμπανάκης Δημήτρης, Κανακαράκη Μαριάνθη, Μανιουδάκης Γιώργος, Νεμπιάι Φιόνα, Νικολακάκη Ευριδίκη, Ξεπαπαδάκη Αντωνία, Ξύδης Μάρκος, Παντελιδάκη Εμμανουέλα, Παπαδονικολάκη Μαρία, Παπαδοπετράκη Ειρήνη, Παπαδόσηφου Μαρία, Πασχαλίδη Μαρία, Πελεκανάκη Καλλιόπη, Πολάκη Μαρία, Ρινάκη Στέλλα, Σαββάκη Αθηνά, Στελιουδάκης Φωτεινός αποφάσισαν να εργαστούν ομαδικά για την εκπόνηση του σχολικού προγράμματος «Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωκοινοβουλίου 2018-2019».
Σε συνεργασία με τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς του προγράμματος Δρ. Ντρουμπογιάννη Αλεξάνδρα, βιολόγο και Παλιεράκη Αθηνά, μαθηματικό, τη διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Ρεθύμνου κ. Ζησηνάκη Αθηνά, την υποδιευθύντρια κ. Τουτουντζιδάκη Αρτεμισία αλλά και τις εκπαιδευτικούς κ. Διαμαντή Βιργινία και κ. Μανούσακα Αργυρώ που συμμετέχουν επίσης στο πρόγραμμα, οι μαθητές επικοινώνησαν τα θετικά μηνύματα της συνεργασίας αυτής στο σχολικό τους περιβάλλον και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Οι δραστήριοι και συνειδητοποιημένοι έφηβοι, με αφορμή τις Ευρωεκλογές αλλά και το ρόλο του Ευρωκοινοβουλίου στη λήψη αποφάσεων που μπορεί να καθορίζουν το μέλλον τους αποφάσισαν να δράσουν! Να επικοινωνήσουν σε όσους περισσότερους συμπολίτες μας το μήνυμα για την αξία της συμμετοχής στα κοινά και την ευθύνη που φέρει ο καθένας μας για το μέλλον όλων μας.
Οι δράσεις τους αυτές ξεκίνησαν από τις 28 Φεβρουαρίου2019, αφού προηγουμένως είχαν προηγηθεί πολύωρες «διαβουλεύσεις» και συνεχίζονται μέχρι σήμερα. Οι «Σχολικοί Πρεσβευτές του Ευρωκοινοβουλίου και της Ευθύνης» προγραμμάτισαν και πραγματοποίησαν τέσσερεις σπονδυλωτές δράσεις.
Στην πρώτη τους «εξόρμηση» στις 28 Φεβρουαρίου άρχισαν να ενημερώνουν όλο το σχολικό περιβάλλον για τα ζητήματα που τους απασχολούν και πρέπει να μας απασχολούν όλους. Ερωτήματα που αφορούν στην Ευρώπη, στο Ευρωπαϊκό πολιτισμικό τοπίο, στην κοινή ευρωπαϊκή μας ταυτότητα.
Στη δράση αυτή η ομάδα των μαθητών δημιούργησε τη «Γωνιά της Ευρώπης» σε κεντρικό σημείο στην είσοδο του σχολείου, δημιουργώντας έτσι το σημείο πληροφόρησης και διάχυσης κάθε περαιτέρω δράσης προς την ευρύτερη σχολική κοινότητα.
Εκεί παρατέθηκαν πληροφορίες για την Ευρωπαϊκή Ένωση, τον αριθμό των μελών-κρατών, ιστορικά στοιχεία, σημαίες και λογότυπο του Ευρωκοινοβουλίου, την ημέρα του Εορτασμού της Ευρώπης και σε κεντρική θέση τοποθετήθηκε το μήνυμα «VOTE EU».
Επιπρόσθετα, δημιουργήθηκαν αφίσες για τις ευρωεκλογές και αναρτήθηκαν σε διάφορα σημεία στο σχολείο μέσω των οποίων τονίζεται η αξία της συμμετοχής στα κοινά (απόσπασμα από τον Επιτάφιο του Θουκυδίδη, προώθηση του μηνύματος «VOTE EU– VOTE εὖ».
Η δεύτερη δράση της ομάδας περιελάμβανε επίσκεψη στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης Κρήτης, στις 8 Μαρτίου 2019.
Σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές μας συμμετείχαν στο μουσειοπαιδαγωγικό πρόγραμμα «Συζητώντας για την Ευρωπαϊκή Ταυτότητα» το οποίο σχεδίασε και εμψύχωσε η κυρία Σοφία Τρούλη, Δρ. Μουσειοπαιδαγωγικής που συνεργάζεται με το ΜΣΤΚ.
Περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου όπου Ευρωπαίοι καλλιτέχνες εκθέτουν τα έργα τους που αντανακλούν τα σύγχρονα προβλήματα της Ευρώπης. Ειδικότερα με αφορμή έργα παλαιότερης έκθεσης με τίτλο «Ευρώπη, ο χώρος και οι άνθρωποι» αλλά και της έκθεσης καλλιτεχνικής φωτογραφίας με τίτλο «Η ποίηση της μνήμης» με επιλεγμένα έργα του MedPhoto ενός μη κερδοσκοπικού οργανισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες προσπάθησαν να αποδώσουν την έννοια της ταυτότητας και τη σύλληψη της Ευρώπης για τον καθένα προσωπικά. Μέσα από βιωματικές δραστηριότητες συλλογίστηκαν ατομικά ή ομαδικά για θέματα που αφορούν τους ευρωπαίους πολίτες.
Οι μαθητές σε ένα παιχνίδι προσομοίωσης, προσπάθησαν να προσομοιώσουν την Ευρώπη χρησιμοποιώντας ένα κουβάρι κόκκινης κλωστής. Το αποτέλεσμα ήταν η μία ομάδα να σχηματίσει το γεωγραφικό αποτύπωμα της Ευρώπης και η άλλη ομάδα να σχηματίσει τη μορφή μιας γυναίκας που εμπνεύστηκαν έχοντας κατά νου το μύθο της αρπαγής της Ευρώπης.
Τα φλέγοντα κοινωνικά και πολιτισμικά ζητήματα που αναδύονται στη σημερινή ευρωπαϊκή πραγματικότητα, όπως τα ζητήματα μετανάστευσης και προσφυγιάς, η επιβάρυνση του περιβάλλοντος, η διαφορετικότητα, η φτώχεια, οι διακρίσεις και εντέλει τα χαρακτηριστικά του ευρωπαϊκού πολιτειακού και πολιτισμικού μορφώματος που λέγεται Ευρώπη, πυροδότησαν δημιουργικές συζητήσεις και αντιπαραθέσεις.
Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν και συγκινήθηκαν για τα ιδιαίτερα και ευαίσθητα θέματα όπως η περιπέτεια των προσφύγων και η φτώχεια αλλά και το περιβάλλον και στο τέλος αποφάσισαν όλοι μαζί να δημιουργήσουν σχετικό βίντεο όπου ο καθένας τους, με δύο λόγια θα περιγράψει την Ευρώπη που ονειρεύεται…
Οι μαθητές οραματίστηκαν μια Ευρώπη «που θα έχει ανοικτούς ορίζοντες για όλους, που θα παρέχει πολλές ευκαιρίες στους νέους, μια Ευρώπη χωρίς στερεότυπα, που θα έχει μέλλον χωρίς να υπάρχει πόλεμος, μια Ευρώπη χωρίς τρομοκρατία, μια Ευρώπη για τα δικαιώματα της γυναίκας, μια Ευρώπη χωρίς διαμάχες, με καλύτερο αύριο και ασφάλεια, μια Ευρώπη που θα σέβεται τη φύση» και ολοκληρώνοντας τα αιτήματά τους ζητούν να ψηφίσουμε όλοι για μια Ευρώπη όπου «θα εξαλειφθούν οι κοινωνικές ανισότητες και δε θα στερείται από κανέναν το μέλλον του». Ώριμα λόγια, υπεύθυνων εφήβων για το μέλλον που ονειρεύονται και αξίζουν να έχουν!
Η τρίτη κατά σειρά δράση τους, ήταν η αποστολή βιντεοσκοπημένου μηνύματος όπου εξέφρασαν τις ανησυχίες τους στο Γάλλο φιλόσοφο, ακτιβιστή και παραγωγό Bernard-Henri Lévy που θεωρείται μοναδική φυσιογνωμία στο διεθνές στερέωμα και μία από τις πιο ηχηρές φωνές ηθικής του καιρού μας. Ο Bernard-Henri Lévy βρέθηκε για μια μέρα στην Αθήνα, μόλις λίγες εβδομάδες πριν από τις ευρωεκλογές, για την παράσταση Looking for Europe, στο θέατρο Παλλάς, την οποία υπογράφει και διαπραγματεύεται την κρίσιμη περίοδο που διανύει η Ευρώπη. Τα παιδιά βιντεοσκόπησαν ένα μήνυμα και το έστειλαν στο Γάλλο φιλόσοφο για να συζητηθεί στην παράσταση η βαρύτητα των αποφάσεων του Ευρωκοινοβουλίου για το μέλλον των νέων της χώρας μας!
Ολοκληρώνοντας τις δράσεις τους δημιούργησαν βιντεοσκοπημένο μήνυμα-διαφημιστικό σποτάκι που ανάρτησαν στο facebook ζητώντας να το κοινοποιήσουμε σε όσους περισσότερους μπορούμε και όπου καλούν όλους μας να πράξουμε συνειδητά, να ψηφίσουμε για το ευρωπαϊκό κοινό μέλλον μας. Χαρακτηριστικά, αναφέρουν…
Στις ευρωεκλογές του Μαΐου όλοι μαζί θα αποφασίσουμε σε ποια Ευρώπη θέλουμε να ζήσουμε!
Αυτή τη φορά ψηφίζουμε όλοι…
…επειδή η δημοκρατία είναι ευάλωτη εάν δε συμμετέχουμε ενεργά σε αυτήν,
…επειδή ο καθένας μας χρειάζεται να αναλάβει την ευθύνη και να επιλέξει το μέλλον,
…επειδή ο κόσμος δεν θα περιμένει μέχρι την επόμενη φορά!
Αυτή τη φορά ψηφίζουμε eu, ψηφίζουμε εὖ,
επειδή όταν όλοι ψηφίζουν όλοι κερδίζουν…
Εκπαιδευτικός: Ντρουμπογιάννη Αλεξάνδρα