Τη δυνατότητα να πηγαίνουν ακόμα και χωρίς συνοδούς στη θάλασσα, ώστε να απολαμβάνουν το μπάνιο τους με αυτονομία και ασφάλεια σε ειδικά σημεία του βόρειου παραλιακού μετώπου -όπου θα υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές- θα έχουν στο εξής τα άτομα με αναπηρία στο Ρέθυμνο, αλλά και οι αλλοδαποί επισκέπτες του τόπου που αντιμετωπίζουνε αντίστοιχα προβλήματα. Χθες μάλιστα τα τεχνικά συνεργεία του δήμου, προχώρησαν στην σταδιακή εγκατάσταση του εξοπλισμού πρόσβασης των ΑμεΑ στην παραλία, ανατολικά της πόλης.
Η προμήθεια του εν λόγω εξοπλισμού έγινε στο πλαίσιο του επιχειρησιακού προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα επιχειρηματικότητα και καινοτομία 2014-2020», στο οποίο εντάχθηκε ο δήμος Ρεθύμνου, εξασφαλίζοντας χρηματοδότηση ύψους 144.363,28 ευρώ, προκειμένου να ενισχύσει τις υφιστάμενες υποδομές για τη διευκόλυνση και την καλύτερη εξυπηρέτηση των ανθρώπων με αναπηρία.
Η εγκατάσταση των δύο χρηματοδοτούμενων συστημάτων «SEATRAC», όπως ονομάζονται και τα οποία είναι «συστήματα αυτόματης πρόσβασης στην θάλασσα των ατόμων με κινητικά προβλήματα», θα ολοκληρωθεί μέσα στις επόμενες ημέρες. Το πρώτο μάλιστα ολοκληρωμένο σύστημα έχει ήδη εγκατασταθεί στην οδό Άρη Βελουχιώτη 41, ενώ το δεύτερο θα εγκατασταθεί στην παραλία του Πλατανιά στην οδό Λασιθίου (ανατολικά του ξενοδοχείου «Μίνως».
Το σύστημα «SEATRAC», με βάση τα όσα ανέφερε στα «Ρ.Ν.» ο πρόεδρος του σωματείου ατόμων με αναπηρία του νομού, Δημήτρης Τσαχάκης, κατασκευάστηκε για να λειτουργεί σαν βοηθητικός εξοπλισμός που θα δίνει σε άτομα με κινητική αναπηρία ή περιορισμένη κινητικότητα την δυνατότητα να απολαύσουν μια απλή δραστηριότητα, όπως το κολύμπι χωρίς καμία άλλη βοήθεια. Το «SEATRAC» αποτελείται από τέσσερα βασικά μέρη, τα οποία είναι ο πύργος, το κάθισμα, οι ράγες και η κουπαστή. Το εν λόγω σύστημα χρησιμοποιεί επίσης την ηλιακή ενέργεια σαν τη μόνη πηγή για την τροφοδοσία του και για τον λόγο αυτό, αποτελεί ένα τελείως αυτόνομο σύστημα.
Θα εγκατασταθεί και σύστημα καθοδήγησης ατόμων με δυσκολίες όρασης στη θάλασσα
Επιπλέον, το πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου, αναμένεται να εγκατασταθεί στην οδό Άρη Βελουχιώτη 14 και το σύστημα καθοδήγησης στην θάλασσα ατόμων με δυσκολίες όρασης. Το εν λόγω σύστημα προσανατολισμού, σύμφωνα με τον κ. Τσαχάκη, αυτό που θα κάνει είναι να κατευθύνει τα άτομα με προβλήματα όρασης μέσα στην θάλασσα, καθώς μεταξύ άλλων, θα εκπέμπει ηχητικά σήματα.
Μάλιστα, το έργο εγκατάστασης του εξοπλισμού προσβασιμότητας, που τοποθετείται αυτή την περίοδο και αφορά σε άτομα με δυσκολίες όρασης ή με κινητικά προβλήματα, θα ολοκληρωθεί με την προμήθεια και την τοποθέτηση ενός ξύλινου διαδρόμου, μιας κινητής τουαλέτας ΑμεΑ, ενός αποδυτηρίου, ενός χώρου σκίασης και αντίστοιχων πληροφοριακών πινακίδων, σε κάθε σημείο παρέμβασης.
Σημειώνεται ότι κατά την έναρξη των εν λόγω εργασιών, παρόντες ήταν στελέχη της κατασκευάστριας εταιρείας Tobea, εκπρόσωποι του δήμου, καθώς και ο πρόεδρος του σωματείου ατόμων με αναπηρία, Δημήτρης Τσαχάκης, αλλά και μέλη του σωματείου που συμμετείχαν σε δοκιμαστική χρήση του συστήματος.
Δημήτρης Τσαχάκης: «Πλέον έχουμε ένα πλήρες σύστημα πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στη θάλασσα»
Εν τω μεταξύ, την ικανοποίησή του για την προμήθεια των νέων, σύγχρονων συστημάτων πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στη θάλασσα, εξέφρασε ο πρόεδρος του τοπικού σωματείου, Δημήτρης Τσαχάκης.
Ο κ. Τσαχάκης μιλώντας στην εφημερίδα μας τόνισε ότι πλέον ο δήμος Ρεθύμνου έχει αποκτήσει ένα πλήρες σύστημα πρόσβασης των ΑμεΑ στη θάλασσα κατά μήκος του βόρειου παραλιακού του μετώπου. Ωστόσο, αυτό για το οποίο εφιστά την προσοχή των δημοτών είναι να δείξουν τον απαιτούμενο σεβασμό και να μην προχωρήσουν σε βανδαλισμούς.
«Είμαστε ικανοποιημένοι -είπε χαρακτηριστικά ο κ. Τσαχάκης- διότι η συνεργασία μας με τον δήμο ήταν άψογη από την πρώτη στιγμή που τον ενημερώσαμε για το εν λόγω πρόγραμμα του υπουργείου Ανάπτυξης, πριν από ενάμιση χρόνο.
Τότε μάλιστα είχαμε προτρέψει δημόσια και τους υπόλοιπους παράκτιους δήμους του νομού να υποβάλλουν αίτημα συμμετοχής στο εν λόγω πρόγραμμα. Δυστυχώς όμως, ο δήμος Μυλοποτάμου δεν υπέβαλλε αίτημα, παρότι έχει παραλίες όπως στο Πάνορμο, στις Σίσσες και στο Μπαλί. Και πραγματικά αυτό είναι πολύ άσχημο για δύο λόγους. Πρώτον, για τους δημότες του με αναπηρία και δεύτερον, διότι χωρίς να βάλει ούτε ένα ευρώ από τον προϋπολογισμό του, θα αναβάθμιζε το τουριστικό του προϊόν.
Πάντως, το Ρέθυμνο θα είναι πρώτο στο θέμα της πρόσβασης των ατόμων με αναπηρία στην θάλασσα, αρκεί να σας πω ότι στο Ηράκλειο υπάρχει εγκατεστημένο ένα μόνο σύστημα «SEATRAC» στην περιοχή του Καρτερού, ενώ υπάρχει και ένα παρόμοιο στα νότια του νομού και συγκεκριμένα στο Τυμπάκι».
Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός ότι -πέρα από τον μητροπολιτικό δήμο του νομού μας- και ο δήμος Αγίου Βασιλείου στα νότια του νομού, έχει εξασφαλίσει το «πράσινο φως» για την προμήθεια δύο ακόμα συστημάτων «SEATRAC». Ένα για την παραλία του Πλακιά και ένα δεύτερο για την παραλία της Αγίας Γαλήνης. Ωστόσο, η εγκατάσταση των εν λόγω συστημάτων ενδέχεται να γίνει προς τα τέλη του καλοκαιριού και αυτό εξαιτίας των διαδικασιών που απαιτούνται ακόμα να δρομολογηθούν.
Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι -πέρα από τα δύο νέα συστήματα «SEATRAC» και το σύστημα προσανατολισμού των ατόμων με προβλήματα όρασης στη θάλασσα- σε πέντε σημεία των παραλιών του δήμου Ρεθύμνου, έχει ήδη εγκατασταθεί και αυτό το καλοκαίρι και το παλαιό συμβατικό σύστημα (δηλαδή, ο υφιστάμενος εξοπλισμός) του δήμου που βοηθά τα ΑμεΑ που είναι καθηλωμένα σε αναπηρικά αμαξίδια -και τα οποία όμως έχουν συνοδούς- να φτάσουν στη θάλασσα μέσω ενός ειδικού διαδρόμου.
Τα σημεία αυτά είναι τρία μέσα στην πόλη και συγκεκριμένα στο παραλιακό μέτωπο από την ανατολική πλευρά, ενώ ένα ακόμα έχει εγκατασταθεί στην περιοχή του Πετρέ και ένα δεύτερο στην περιοχή του Αδελιανού Κάμπου.