Η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου οργανώνει σύσκεψη φορέων για το ζήτημα της μεταστέγασης των Πειραματικών Σχολείων, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου, ώρα 13.30, στην αίθουσα εκδηλώσεων του Φοιτητικού Πολιτιστικού Κέντρου ΞΕΝΙΑ.
Στη σύσκεψη έχουν προσκληθεί εκπρόσωποι του δήμου Ρεθύμνου, της αντιπεριφέρειας Ρεθύμνου, του πανεπιστημίου Κρήτης, καθώς και ο προϊστάμενος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης και οι διευθυντές και υποδιευθυντές του πειραματικού γυμνασίου και του πειραματικού λυκείου και οι πρόεδροι των αντίστοιχων συλλόγων γονέων.
Η σύσκεψη, που θα είναι ανοικτή στο κοινό και στον τύπο, αφορά ένα ζήτημα πολλών ετών που πρέπει επιτέλους να δρομολογηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και η ΕΛΜΕ Ρεθύμνου αναλαμβάνει τη σχετική πρωτοβουλία, ώστε να συμβάλει σε αυτή την κατεύθυνση.