Την άμεση σύσταση επιτροπής που θα αναζητήσει νέο χώρο για τη δημιουργία Χώρου Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων για να υποδεχτεί τα υπολείμματα εργοστασίου του ΧΥΤΑ Αμαρίου ζήτησαν από τον δήμαρχο της περιοχής, στη διάρκεια σχετικής συνάντησης, τα μέλη της Επιτροπής της Δημοτικής Ενότητας Αρκαδίου κ.κ. Σταύρος Πετρουλάκης, Γιάννης Μανωλακάκης και Γιώργος Πολιουδάκης. Στη συνάντηση παρευρέθηκαν, επίσης, ο πρόεδρος της Αμάρι Α.Ε. Ο.Τ.Α. κ. Κωνσταντίνος Κουτελιδάκης και ο υπεύθυνος λειτουργίας του ΧΥΤΑ Αμαρίου κ. Νίκος Βαρούχας.
Ειδικότερα, οι εκπρόσωποι της επιτροπής ζήτησαν από τον κ. δήμαρχο:
α) να οριστεί άμεσα επιτροπή αναζήτησης νέου χώρου για τη δημιουργία νέου ΧΥΤΥ, που θα δεχτεί τα υπολείμματα του εργοστασίου τα επόμενα χρόνια,
β) την εμπλοκή του Πολυτεχνείου Κρήτης στην αποκατάσταση του σημερινού ΧΥΤΑ λόγω της τεχνογνωσίας που διαθέτει στα τοξικά απόβλητα, με σκοπό τον περιορισμό της ρύπανσης και
γ) να γίνει αποπεράτωση της διάνοιξης του δρόμου ΧΥΤΑ – Καβούσι – Μέση – Ρέθυμνο, ώστε τα απορριμματοφόρα να μη διέρχονται μέσα από τα χωριά δημιουργώντας προβλήματα ρύπανσης και υποβάθμιση της περιοχής.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση του Δήμου «Η συζήτηση διεξήχθη σε θετικό κλίμα, υπήρξε ταύτιση απόψεων στα δίκαια αιτήματα της επιτροπής και ο κ. δήμαρχος υποσχέθηκε ότι θα αναλάβει πρωτοβουλίες για την υλοποίησή τους».