Η 29η αγωνιστική δεν επιφύλαξε εκπλήξεις στη «μάχη» της παραμονής, με τα Λιβάδια ν’ εξασφαλίζουν και μαθηματικά την παραμονή τους στην Α’ κατηγορία.
Ευχάριστα όμως είναι τα νέα και για τον ΠΑΟ Αλφά μετά τους τρεις βαθμούς που πήρε χωρίς αγώνα από τον Αετό, χρειάζεται μόλις ένα βαθμό την τελευταία αγωνιστική στο Σπήλι, για να παραμείνει στην κατηγορία.
Όλα αυτά βέβαια σε περίπτωση που ο Τάλως Μελιδονίου κερδίσει τον Αστέρα Περάματος.
Η παραμονή τελικά για τα Λιβάδια ήρθε με δυο γρήγορα γκολ στο πρώτο 20λεπτο από τον ταλαντούχο Μ. Κουγιουμουτζή και τον Γ. Μαρή να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο τέλος του ημιχρόνου. Λίγο νωρίτερα είχε μειώσει για την Κάλυβο ο Μ. Καργάκης.
ΛΙΒΑΔΙΑ (Μ. Βουράκης-Τ. Μαρής): Αναγνωστάκης (54′ Βαρδιάμπασης), Γ. Μαρής, Ε. Κλίνης, Ρασούλης (46′ Γ. Κοζορώνης), Ηλ. Χνάρης, Ψωμάς, Μ. Ζερβός (46′ Παπαδάκης), Χ. Μαρής, Ε. Κουγιουμουτζής, Μ. Κουγιουμουτζής, Αρ. Νύκταρης.
ΚΑΛΥΒΟΣ (Μαν. Μακρυδάκης): Β. Μακρυδάκης, Β. Κάββαλος, Βασσάλος, Αρκαδιανός, Γ. Τζαγκαράκης, Παπαδωμανωλάκης (70′ Γ. Κοϊνάκης), Ν. Μαραγκουδάκης. Ε. Τζαγκαράκης, Καργάκης (75′ Μ. Κοϊνάκης), Πολιτάκης, Ι. Μαραγκουδάκης.
Το Μελιδόνι κοντά στο Β’ τοπικό μετά το 5-0 από Ρεθυμνιακό
Σε δύσκολη θέση το Μελιδόνι μετά την ήττα του με 5-0 από τον Ρεθυμνιακό και τώρα μόνο με θαύμα θα παραμείνει στην κατηγορία.
Ο Τάλως παρατάχτηκε με 11άδα ανάγκης και η ήττα ήρθε φυσιολογικά από τον Ρεθυμνιακό, χωρίς μάλιστα να φορτσάρει.
Ο Βλαστός απέτυχε δυο φορές από κοντά να νικήσει τον Παρασύρη, όμως στις δυο επόμενες στο 10′ και 12′ έκανε το 2-0. Η σειρά του Καραδάκη στο 22′ και 40′ από ισάριθμες ασίστ Σηφακάκη το 4-0.
Ο Σηφακάκης στο 55′ διαμόρφωσε το τελικό 5-0, σ’ ένα παιχνίδι που όλοι επιζητούσαν να ολοκληρωθεί το συντομότερο.
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Ι. Παρασύρης-Ν. Καραδάκης): Διαλεκτός, Μασαούτης, Μανταδάκης, Αντουράκης (46′ Ανδρεΐνι), Δελήμπασης, Μπάρκας, Βλαστός, Μπιθημήτρης (70′ Λ. Μιχαηλίδης), Καραδάκης, Κεφάκης, Σηφακάκης.
ΜΕΛΙΔΟΝΙ (Σ. Βασιλάκης): Παρασύρης, Ψωμάς, Γ.Ι. Σταρράς, Ψαρουδάκης, Α. Κοσκινάς, Γ.Σ. Σταρράς, Αντιασβίλι, Πλαΐτης, Σηφάκης, Χαριτάκης.
Ο Ψηλορείτης στη 10η θέση, 4-2 την Ασή Γωνιά
Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του εντός έδρας ο Ψηλορείτης 4-2 την Ασή Γωνιά, σ’ ένα παιχνίδι χωρίς άγχος. Η ομάδα της «Μαδάρας», που παρατάχτηκε με 11άδα ανάγκης προηγήθηκε με τον Ε. Κουνδουράκη στο 20′, για να κάνει το 1-1 στο 40′ ο Σπ. Μανωλακάκης και στο 70′ το 2-1. Ακολούθησαν τα τέρματα των Σταυρουλάκη και Καρπουζάκη, καθώς και Αποστολίδη για το τελικό 4-2.
Στο 65′ ο Ρίστα είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μίαρη.
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Λ. Τζαγκαράκης): Διαμαντάκης (77′ Μπερκούτης Γ.), Νεονάκης (80′ Βεϊσάκης),Κοσμίδης, Μανωλιτσάκης, Μανωλακάκης, Καρπουζάκης, Σταυρουλάκης, Στ. Σημαντήρας, Γαγάνης, Γ. Σημαντήρας, Λαντζούρης (35′ Ξηρουδάκης).
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ (Στ. Καλαΐτζιδάκης): Σφενδύλης, Κουγεντάκης, Θεοδωρακάτος (70′ Κοκολάκης), Αποστολίδης, Μιχαηλίδης, Καλυβιανάκης, Μπουτοβίνας, Νικ. Δρανδάκης, Καλυκάκης, Ρίστα, Ε. Κουνδουράκης.
Ο Ποσειδώνας στο φινάλε 1-2 τη Δόξα
Ο Ποσειδώνας Γερανίου παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Αν. Δημήτρη ισοφάρισε στο 25′ με τον Αντ. Λαδιανό και πήρε τη νίκη στο 90′ με γκολ του Ρεσούλι, ενώ οι δυο ομάδες αγωνιζόταν με 10 παίχτες.
Στο 73′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Γεωργιουδάκης και στο 89′ με κόκκινη ο Μ. Στεφάνοφ.
ΔΟΞΑ (Θ. Αποστολάκης-Γ. Κοτσαρίδης): Γωνιωτάκης, Τσαχάκης, Κλάδος (46′ Καρασάνι), Περίφανος, Λεκάκης, Νενεδάκης (73′ Β. Δαμανάκης), Ξενοκαλάκης, Λάριος, Στεφάνοφ, Α. Δημήτρη (83′ Γ. Φραντζεσκάκης), Γουλόπουλος.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Σπ. Σπυριδάκης): Α. Σηφακάκης, Γαλανάκης (46′ Μαρινάκης), Γεωργιουδάκης, Σκλομπονάκης, Κουνδουράκης, Ρεσούλι, Λαδιανός (90′ Τσακάι), Φ. Μουρτζανός, Ι. Σηφακάκης (78′ Σκουτέλης), Παπαδογιαννάκης, Αποστολάκης.
Έπεσε η αυλαία με νίκη για τον Άρη, 0-4 τον ΟΦΑ
Τέλος το 52ο πρωτάθλημα Α’ τοπικού για τον Άρη, που κέρδισε με 0-4 τον ΟΦΑ, ενώ την 30η αγωνιστική έχει το ρεπό (με Αετό).
Δυο ήταν οι πρωταγωνιστές και σκόρερ της ομάδας του Άρη, ο πρώτος της σκόρερ Ν. θεοδωρομανωλάκης και ο Έρι Ματαραγκάσι, που πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο καθένας τους.
ΟΦΑ (Ηλ. Μπουλιός): Σανταμούρης, Κονδύλης, Καρράς, Πολύχρονος, Α. Βογιατζάκης, Κ. Κλειδής (71′ Κρασονικολάκης), Θ. Γασπαράκης, Βαβουράκης, Κάββαλος, Τσακάλη (51΄Καραγιώργης), Κουρνιανός (53′ Πλεύρης).
ΑΡΗΣ (Μιχ. Δεληγιαννάκης): Πολιουδάκης, Αντουράκης, Παπάζογλου, Μιχελιδάκης, Μαγιάφας (51′ Πίργια), Κασσέλας, Ματαραγκάσι, Καψαλάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Ρότσι (70′ Π. Γαβαλάς), Μπερνιδάκης (60′ Τσαχάκης).
Οι σκόρερ (σε 29 αγώνες)
1) Α. Στρατήγης, (Ζωνιανά) 25
2) Δ. Ρηγάκης, (Πέραμα) 21
3) Ν. Ταμάμης, (Πέραμα) 19
4) Ν. Καραδάκης, (Ρεθυμνιακός) 18
5) Ν. Θεοδωρομανωλάκης, (Άρη) 18
6) Χρ. Καλομοίρης, (Ζωνιανά) 17
7) Σ. Σηφακάκης, (Ρεθυμνιακός) 16
8) Αλ. Βλαστός, (Ρεθυμνιακός) 13
-Δ. Κλίνης, (Ρεθυμνιακός) 13
10) Γ. Μαρής, (Λιβάδια) 11
– Δ. Αντωνίου, (Ψηλορείτης) 11
– Κ. Γκούγκας, (Αρμένοι-Ψηλορείτης) 11
Βαθμολογία Α’ τοπικού (σε 29 αγώνες)
1) Ζωνιανά 79 98-14
2) Πέραμα 78 88-15
3) Ρεθυμνιακός 69 76-19
4) Άρης 62 57-22
5) ΟΦΑ 45 40-36
6) Αστέρας 43 40-35
7) Ποσειδώνας 36 33-48
8) Σπήλι 35 42-48
9) Κάλυβος 34 29-43
10) Ψηλορείτης 34 43-54
11) Ασή Γωνιά 30 40-74
– Δόξα 30 28-50
13) Λιβάδια 27 33-64
14) ΠΑΟ Αλφά 26 50-68
15)Μελιδόνι 23 31-66
16) Αετός 0 12-84
Σημείωση: 1) Ο Αετός έχει -6 βαθμούς και αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα, ενώ από το 2015-16 θα ξεκινήσει με -6 βαθμούς.
2) Από τον ΠΑΟ Αλφά αφαιρέθηκαν 6 βαθμοί.
Η 30η (τελευταία) αγωνιστική Α’ τοπικού
Σάββατο 25-4-2015 (Ώρα 5:00)
Γ. Γερανίου
Ποσειδώνας Ρεθυμνιακός
Γ. Ρεθύμνου
Αστέρας ΟΦΑ
Γ. Ασή Γωνιάς
Ασή Γωνιά Δόξα
Άρης Αετός 3-0 (ά.α.)
Κυριακή 26-4-2015 (Ώρα 5:00)
Γ. Λιβαδίων
Λιβάδια Ψηλορείτης
Γ. Μελιδονίου
Μελιδόνι Πέραμα
Γ. Σπηλίου
Σπήλι ΠΑΟ Αλφά
Γ. Περάματος
Κάλυβος Ζωνιανά