Επειδή το χάσμα στην κορυφή όλο και μεγαλώνει ανάμεσα στην πρωτοπόρο Επισκοπή και στον 2ο της βαθμολογίας Ρεθυμνιακό (ήδη τις δύο ομάδες χωρίζουν 12 βαθμοί), είναι φυσικό και επόμενο στην Α’ κατηγορία, η προσοχή να στρέφεται στην ουρά. Από τη στιγμή δε, που έγινε γνωστό ότι πέφτει άλλη μία ομάδα πλην του Κεραυνού, Σπήλι, Ποσειδώνας, Αετός με 22β. και Ψηλορείτης με 21β. ψάχνουν να δουν πως θα κάνουν πορεία πρωταθλητισμού σ’ ένα μίνι… τουρνουά 6 αγωνιστικών που απομένουν για να κρατηθούν οι τρεις από τους τέσσερις στην κατηγορία.
Αν μάλιστα προσθέσουμε και τον Τάλω που βρίσκεται 4 βαθμούς πιο πάνω (26β.), γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι τα πράγματα είναι πολύ μα πολύ ρευστά.
Εύλογα, αυτή τη φορά δεν θα πάμε να δούμε ημερομηνιακά τους αγώνες αλλά με βάση τη βαρύτητα που έχει ο καθένας ξεχωριστά.
Σήμερα Σάββατο έχουμε τρεις από τους «πέντε» που εμπλέκονται -σημειώνουμε και πάλι πως στην εξίσωση προσθέτουμε και τον Τάλω- να δίνουν τον πρώτο από τους έξι αγώνες για τον τελικό στόχο.
ΠΑΟ Αλφάς – Τάλως Μελιδονίου
Στο γήπεδο της Αλφάς, ο Τάλως θα επιδιώξει να πάρει βαθμό ή βαθμούς για να αποφύγει περαιτέρω προβλήματα. Είναι φυσιολογικό για την ομάδα του Μιχάλη Στεφανάκη πως, όσους βαθμούς κατακτά, τόσο πιο πολύ απομακρύνεται από την περίπτωση να κινδυνεύσει. Από την άλλη πάλι, οι γηπεδούχοι νιώθουν ότι τους έχουν «γλιστρήσει» βαθμοί το τελευταίο διάστημα οι οποίοι θα έπρεπε να έχουν μπει στο «τσεπάκι» τους βάσει απόδοσης.
ΟΦ Αρμένων – Σπήλι
Στους Αρμένους, ο ανεβασμένος το τελευταίο διάστημα ΟΦΑ -ίσως και από το γεγονός ότι παίζει δίχως άγχος- θα φιλοξενήσει το Σπήλι που είναι κι αυτό επίσης ανεβασμένο λόγω των συνθηκών. Οι παίκτες του Μπάμπη Παπαδάκη, θέλοντας και μη, άφησαν στη μέση του πρωταθλήματος να περάσει ένας τεράστιος χρόνος (8 αγωνιστικές) δίχως να μαζέψουν ούτε έναν βαθμό με αποτέλεσμα να έχουν μπει σε περιπέτειες.
Κεραυνός – Αετός Ανωγείων
Την ίδια ώρα, ο Αετός Ανωγείων καλείται να αγωνιστεί σε μια έδρα όπου έχουν περάσει σχεδόν όλοι με τεράστιο ποσοστό επιτυχίας. Βέβαια μια κουβέντα είναι να το πεις αυτό για τον, αλλοτινών χρόνων, γίγαντα του ρεθεμνιώτικου ποδοσφαίρου. Η νέα εποχή της δεύτερης δεκαετίας του 2000 έχει φέρει τα «καναρίνια» σε διαφορετικό μετερίζι με αποτέλεσμα να έχουν αλλάξει και οι στόχοι του συλλόγου. Ο Αετός θέλει να περάσει από τη Σοχώρα αλώβητος όμως εδώ θα πρέπει να πούμε και το άλλο… Οι παίκτες του Γ. Μπαστάκη, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι έχουν ήδη υποβιβαστεί παρουσιάζουν μια εικόνα φιλότιμης ομάδας που προσπαθεί να ορίσει το δικό της αγωνιστικό πλάνο.
Επισκοπή – Ποσειδώνας
Την επομένη (Κυριακή) ο Ποσειδώνας μέσα στην Επισκοπή θα έχει το πιο δύσκολο πρόγραμμα απ’ όλους. Η ομάδα του Ανδρέα Τσουπάκη γνωρίζει εκ των προτέρων πόσο δύσκολη αποστολή έχει, ένα παραπάνω από τη στιγμή που στον πάγκο της Επισκοπής θα βρίσκεται νέος προπονητής (Γ. Λυρώνης) πράγμα που σημαίνει ότι, οι παίκτες του θα προσπαθήσουν να τα δώσουν όλα για να τον πείσουν ότι αξίζουν να τους εμπιστεύεται…
Ψηλορείτης – Αστέρας Ρ.
Στον Φουρφουρά την ίδια μέρα και ώρα, ο Ψηλορείτης καλείται να υποτάξει τον Αστέρα. Το τελευταίο διάστημα οι παίκτες του Στ. Κοζανίδη δεν πατούν τόσο γερά στο έδαφος όπως πριν από 20 μέρες όμως, οι «κυανοκίτρινοι» είναι μέγεθος ομάδας που μπορεί να νικήσει οπουδήποτε. Για τον Ψηλορείτη ούτε λόγος να γίνεται… Δεν έχει την πολυτέλεια να κοιτάζει ποιον έχει απέναντί του. Στόχος είναι η νίκη με όποιο κόπο και βάσανα…
Δόξα Πλατανέ – ΕΑΠ
Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, το Σάββατο έχουμε έναν αγώνα δίχως βαθμολογικό ουχί όμως αγωνιστικό ενδιαφέρον. Δόξα και ΕΑΠ έχουν την ευκαιρία να ξεδιπλώσουν και πάλι τις αγωνιστικές αρετές τους και να φτάσουν -όποιος βέβαια από τους δύο τα καταφέρει- στον στόχο του.
Ρεθυμνιακός – Άρης
Τέλος, την Κυριακή το πρόγραμμα κλείνει με τον Ρεθυμνιακό να ευελπιστεί να επιστρέψει στα τρίποντα έχοντας απέναντί του τον Άρη που υπέστη κι εκείνος ένα μικρό αγωνιστικό σοκ την περασμένη εβδομάδα όταν και ηττήθηκε από τον ΟΦΑ στο γήπεδό του με 0-1. Υπό διαφορετικές συνθήκες, τουλάχιστον γι’ αυτό το ματς, θα μπορούσαμε να μιλάμε για το ντέρμπι του πρωταθλήματος. Τα πράγματα ωστόσο έχουν έρθει έτσι ούτως ώστε να μην μπορεί να γίνει λόγος παρά μόνο για ένα εξασφαλισμένο θέαμα από δύο σύνολα που αρέσκονται πρωτίστως στο να παίζουν καλό ποδόσφαιρο.
Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής:
Σάββατο 31 Μαρτίου, 17.00:
Γηπ. Αλφάς: ΠΑΟ Αλφάς – Τάλως Μελιδονίου
(Βοσκάκης, Γρύλλης, Κελαϊδής. Π.Δ.: Καλαϊτζάκης, )
Γηπ. Αρμένων: ΟΦ Αρμένων – Σπήλι
(Χατζημπεκιάρης Θ., Κοκμοτός, Φραντζεσκάκης. Π.Δ. Δελήμπασης).
Γπη. Σοχώρας: Κεραυνός – Αετός Ανωγείων
(Καλυβιανάκης, Συργούνη, Βλαχάκης. Π.Δ.: Βυζιργιανάκης).
Γηπ. Μισιρίων: Δόξα Πλατανέ – ΕΑΠ
(Δασκαλομαρκάκης, Φραγκιαδάκης, Βαρβαντάκης. Π.Δ.: Βαμβακίδης).
Κυριακή 1 Απριλίου, 17.00
Γηπ. «Θ. Βαρδινογιάννης»: Επισκοπή – Ποσειδώνας
(Βοσκάκης, Συργούνη, Βλαχάκης. Π.Δ.: Δελήμπασης).
Γηπ. Φουρφουρά: Ψηλορείτης – Αστέρας
(Κουτάντος, Κελαϊδής, Μαϊνωλάς. Π.Δ.: Γαγάνης).
Γηπ. Σοχώρας: Ρεθυμνιακός – Άρης
(Φραντζεσκάκης, Λιοδάκης, Φραγκιαδάκης. Π.Δ.: Χατζημπεκιάρης Ι.).
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Γκολ
1. Επισκοπή 61 94-7
2. Ρεθυμνιακός 52 47-20
3. Αστέρας Ρ. 49 54-15
4. Κάλυβος 39 36-25
5. ΕΑΠ 35 24-22
6. ΟΦ. Αρμένων 32 22-20
7. Άρης 31 27-30
8. ΠΑΟ Αλφάς 28 29-53
9. Δόξα Πλ. 26 31-41
-. Τάλως Μελ. 26 38-50
11. Σπήλι 22 39-61
-. Ποσειδώνας 22 28-45
-. Αετός Αν. 22 27-52
14. Ψηλορείτης 21 37-46
15. Κεραυνός 6 15-66
* Ο Τάλως Μελιδονίου έχει ξεκινήσει με -2β.