Ο Νίκος Μποτωνάκης δεν θα φορά στο εξής τη φανέλα της Επισκοπής. Η διοίκηση του Ρεθύμνου ανακοίνωσε χθες κι επισήμως το διαζύγιο μετά από μια σχέση που κράτησε 5 χρόνια. Όπως σας είχαν ενημερώσει τα «Ρ.Ν.», οι σχέσεις των δύο πλευρών δεν ήταν οι ίδιες με το παρελθόν τις τελευταίες μέρες με αποτέλεσμα, να βρεθούν να τα κουβεντιάσουν και να αποφασίσουν ότι μαζί, δεν μπορούν να συνεχίσουν.
Η Επισκοπή δεν θα έχει πλέον έναν από τους καλύτερούς της αμυντικούς και παράλληλα τον υπαρχηγό της, ωστόσο, από την κυανόλευκη διοίκηση, εκτιμάται ότι θα βρεθεί ο αντικαταστάτης του και μάλιστα πολύ σύντομα. Ο ίδιος ο 26χρονος ποδοσφαιριστής επέλεξε στην ουσία αυτόν τον δρόμο αφού έκρινε, ιδίως μετά την απομάκρυνση του Τάκη Γκώνια ότι, η ομάδα θα έπρεπε να συνεχίσει στον ίδιο δρόμο. Μετά δικό του αίτημα, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση που δημοσιεύτηκε, προέκυψε αυτή η εξέλιξη.
Όπως ήταν φυσικό, στην Επισκοπή αλλά και σε κάθε σωματείο, η διοίκηση είναι αυτή που χαράσσει τη ρότα της ομάδας ούσα ως αποκλειστικά υπεύθυνη για το τελικό αποτέλεσμα μιας σεζόν.
Ο ρεθεμνιώτικος σύλλογος εξέδωσε λοιπόν χθες το πρωί την ακόλουθη ανακοίνωση: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει τη λύση της συνεργασίας με τον ποδοσφαιριστή, Νίκο Μποτωνάκη. Ο 26χρονος αμυντικός, έπειτα από δικό του αίτημα, θέλησε να σταματήσει να αγωνίζεται με τα χρώματα της ομάδας μας και έπειτα από συνάντηση που είχε με τον πρόεδρό μας, Μιχάλη Νικολιδάκη, αποφασίστηκε να αποχωρήσει από την Επισκοπή μας.
Ο ΑΟ Επισκοπής του εύχεται καλή σταδιοδρομία στη συνέχεια της καριέρας του».
Νίκος Μποτωνάκης: «Οικογένειά μου η Επισκοπή- Κάθε τέλος και μια αρχή»
Ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής, λίγο μετά την παραπάνω ανακοίνωση, θέλησε να στείλει το δικό του μήνυμα αποτυπώνοντας στον προσωπικό του λογαριασμό στο facebook ορισμένα από τα δικά του συναισθήματα… «Από που να αρχίσει κανείς… Μετά από 4,5 χρόνια ήρθε ένα τέλος. Η Επισκοπή για μένα ήταν και θα είναι μια οικογένεια. Πώς όμως αποχαιρετάς την οικογένειά σου; Δεν θα πω τα τετριμμένα… Απλώς ό,τι βγαίνει απ την καρδιά μου. Όλα αυτά τα χρόνια, γνώρισα ανθρώπους, έκανα φιλίες, πέρασα καλές και κακές στιγμές αλλά ό,τι και αν έγινε, είχα πάντα την στήριξη των ανθρώπων της Επισκοπής. Αυτό είναι άλλωστε και η οικογένεια. Να κάνεις τις κακές στιγμές να φαίνονται καλές και τις καλές να φαίνονται καλύτερες.
Μα πάνω απ’ όλα έμαθα -και αυτό είναι το μεγαλύτερο καλό όλων- δεν είμαι άνθρωπος που μετανιώνει. Κάθε απόφασή μου μ’ έχει οδηγήσει στο «σήμερα» και για το δικό μου «σήμερα» είμαι περήφανος. Αλλά αυτή μου η απόφαση, πάρθηκε με δυσκολία και όπως και αν ακούγεται, με πόνο.
Τα πολλά λόγια είναι «φτώχεια» όμως. Ευχαριστώ όλους μ’ όσους συνεργάστηκα αυτά τα 4,5 χρόνια. Πάνω απ’ όλα όμως, ευχαριστώ την οικογένεια της Επισκοπής, τη διοίκηση και τον πρόεδρο. Με αυτούς τους ανθρώπους δίχως ίχνος υπερβολής, μεγάλωσα ποδοσφαιρικά, αλλά κυρίως μεγάλωσα και σαν άνθρωπος. Οι ίδιοι γνωρίζουν σε τί υπόληψη τους έχω όπως κι εγώ αντιστοίχως γνωρίζω σε τί υπόληψη με έχουν εκείνοι. Κάθε τέλος και μια αρχή όμως… Σας ευχαριστώ και πάλι».
Στους ίδιους ρυθμούς οι προπονήσεις
Η επόμενη μέρα στο σωματείο δεν αλλάζει. Ο Γιώργος Μανωλακάκης βέβαια έχει να δουλέψει με λιγότερους ποδοσφαιριστές, αφού έχουν ήδη αποχωρήσει 5 παίκτες (μαζί με τον Μεχντί) και ο αριθμός τους έχει μειωθεί αρκετά φτάνοντας τους 19 (με τρεις τερματοφύλακες).
Ο αμέσως επόμενος αγώνας κόντρα στους Τράχωνες αυτή την Κυριακή, μονάχα εύκολος δεν είναι, καθώς ο Άλιμος, όντας ως τελευταίος στη βαθμολογία, περιμένει από την Επισκοπή και κάποιες άλλες ομάδες να πάρει βαθμούς.
Η διαφορά του συγκεκριμένου ομίλου σε σχέση με τους υπολοίπους είναι ότι, τόσο η Επισκοπή όσο και ο Άλιμος είναι καλές ομάδες και η βαθμολογική τους θέση δεν καταδεικνύει του λόγου το αληθές.
Με τους παίκτες που έχει λοιπόν ο Ρεθεμνιώτης προπονητής και με τον Χαλκιαδάκη και τον Μαραθιανό σαφώς πιο έτοιμους απ’ ότι την προηγούμενη εβδομάδα, οργανώνει την προετοιμασία του για το τελευταίο παιγνίδι της χρονιάς.
Οι προπονήσεις διεξάγονται στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».