Οι ελεύσεις και οι αποχωρίσεις ποδοσφαιριστών, όταν μάλιστα είσαι νεοφώτιστος σε μια ανώτερη κατηγορία είναι ένα φαινόμενο που θα σε συνοδεύει μέχρι να κατασταλάξεις στο δυναμικό με το οποίο θα πορευτείς τη νέα σεζόν στο πρωτάθλημα που θα μετέχεις.
Αυτό συμβαίνει την συγκεκριμένη περίοδο και στον Ρεθυμνιακό, που μετά τις ανακοινώσεις των αποκτήσεων των Βασίλη Μπούσδρα, Γιώργου Ψωρογιάννη και Τρύφωνα Λαζαρίδη προχώρησε σε σύντομο χρονικό διάστημα και σε μια αντίστοιχη αποχώρηση αυτή την φορά.
Από το απόγευμα της Δευτέρας και έπειτα από συνάντηση που είχε με διοικούντες του Ρεθυμνιακού, ο Δημήτρης Σιόρε, μετά από ένα χρόνο παρουσίας του στα «δελφίνια», όπου είχε 28 συμμετοχές στην Α’ ΕΠΣΡ, και 4 στο κύπελλο Ερασιτεχνών, με 2.654 συνολικά λεπτά συμμετοχής, μέσα στα οποία κατάφερε να δημιουργήσει 8 ασίστ, αλλά και να πετύχει 7 τέρματα, θα συνεχίσει σε ομάδα της επιλογής του, έπειτα και από την επίσημη ανακοίνωση που εξέδωσε μέσω της σελίδας ανάρτησης των ειδήσεών της η ομάδα του Ρεθυμνιακού.
Η ανακοίνωση ανέφερε γι’ αυτόν: «Το Δ.Σ. του Ρεθυμνιακός Α.Ο. ανακοινώνει την λύση της συνεργασίας της με τον ποδοσφαιριστή Σιόρε Δημήτρη. Τον ευχαριστούμε για την προσφορά του στην ομάδα μας και του ευχόμαστε καλή συνέχεια στην ποδοσφαιρική του καριέρα».
Ο 28χρονος δεξιός μπακ φόρεσε για τελευταία φορά την φανέλα του συγκροτήματος του Ρεθυμνιακού στο φιλικό της Κυριακής, κόντρα στον Ηρόδοτο, στο Δημοτικό γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού, όπου οι «κυανόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 4-0 από την Ηρακλειώτικη ομάδα.
Παράλληλα, ανακοίνωση εξέδωσε η ρεθεμνιώτικη ομάδα και για τη φιλοξενία της οποίας έτυχε από τον ΠΑΣΑ Ηρόδοτο… «Ο ΑΟ Ρεθυμνιακός αισθάνεται την ανάγκη να ευχαριστεί στο σωματείο ΠΑΣΑ Ηρόδοτος και ιδιαίτερα τον πρόεδρό του κ. Παναγιωτάκη για τη φιλοξενία που παρείχε στο σωματείο μας. Τους ευχόμαστε καλή σεζόν και επιφυλασσόμαστε για ανάλογη υποδοχή».
Θα ακολουθήσουν κι άλλοι
Εκτός του Σιόρε όπως είναι λογικό, αναμένεται να υπάρξουν κι άλλες αποχωρήσεις ποδοσφαιριστών. Ο Νίκος Καραδάκης έχει δώσει τον χρόνο που θεωρούσε ο ίδιος κατάλληλο σε παίκτες, είτε σ’ αυτούς που έχουν έρθει υπό δοκιμήν, είτε κάποιοι λίγοι που ανήκαν στο σωματείο. Εντός αυτής της εβδομάδας ή και των επόμενων ωρών αναμένεται να παρθούν ανάλογες αποφάσεις.
Το ρόστερ θα πρέπει να συγκεκριμενοποιηθεί στους 25-26 ποδοσφαιριστές κι αυτή τη στιγμή ο Ρεθυμνιακός αριθμεί πολύ παραπάνω.
Τελευταίο φιλικό πριν τα επίσημα…
Την ώρα που η αντίπαλός της στο Super Cup Ρεθύμνου, Επισκοπή, αντιμετωπίζει τον Εθνικό για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα του Ρεθυμνιακού, επανέφερε επί τάπητα, το αναβληθέν φιλικό προετοιμασίας με τον Άρη Ρεθύμνου, που σαν αρχική… έκδοση είχε για διεξαγωγή του το απόγευμα του προηγούμενου Σαββάτου.
Όμως τόσο οι εκδηλώσεις που πραγματοποιούνταν στο γήπεδο των Μισιρίων, όσο και το προγραμματισμένο φιλικό του Αστέρα Ρεθύμνου με τον Ποσειδώνα Γερανίου στην Σοχώρα δεν έδωσαν την ευκαιρία στις δύο ομάδες για ένα καλό τεστ στην… ώρα του. Όμως αυτή η ευκαιρία δεν πρόκειται να χαθεί, έστω και αν τελικά αυτό το φιλικό θα έχει διάρκεια μιας ώρας (τα ημίχρονα θα είναι 30λεπτα).
Σήμερα λοιπόν στην Σοχώρα με ώρα έναρξης 17.15, τα συγκροτήματα των Νίκου Καραδάκη και Μιχάλη Δεληγιαννάκη θα έχουν την δυνατότητα να δώσουν στους προπονητές τους, κάποια ακόμη δείγματα από την κατάσταση στην οποία βρίσκονται, αλλά και να δοκιμαστούν σε διάφορα αγωνιστικά σχήματα από τους έμπειρους τεχνικούς.