Χρειάστηκε να περάσει διάστημα μεγαλύτερο του ενός έτους, μετά την ανακοίνωση της εξασφάλισης της χρηματοδότησης, ύψους 33 εκ. ευρώ, από το ΕΠΠΕΡΑΑ (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη) για το μεγάλο έργο κατασκευής του Χώρου Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων στον ΧΥΤΑ Αμαρίου, για να δρομολογηθούν οι διαδικασίες προκήρυξης του διαγωνισμού, οι οποίες βρίσκονται πλέον στο τελικό στάδιο.
Ειδικότερα, σύμφωνα με την ενημέρωση που είχε η αντιπεριφερειάρχης Ρεθύμνου Μαρία Λιονή, τόσο με τον πρόεδρο του ΕΣΔΑΚ Χάρη Μαμουλάκη, όσο και με το στέλεχος του ΕΠΠΕΡΑΑ κ. Μαμαλούκο, στο τέλος του μήνα θα δημοσιευτεί ο διαγωνισμός στην Εφημερίδα Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.
Ήδη αυτές τις ημέρες τα τεύχη δημοπράτησης θα αναρτηθούν στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΟΠΣ (Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα), θα υπογραφούν όπως προβλέπεται από τη Διαχειριστική Αρχή της Περιφέρειας Κρήτης για να δημοσιευτούν στη συνέχεια στην Εφημερίδα της Ευρώπης.
Αυτή είναι η προβλεπόμενη τυπική πλέον διαδικασία καθώς, όπως ανέφερε η Μαρία Λιονή, όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι έχουν γίνει και μένει μόνο ο δρόμος της γραφειοκρατίας.
Σε σχετικές δηλώσεις της η κ. Λιονή ανέφερε χαρακτηριστικά: «Επικοινώνησα με τον πρόεδρο του ΕΣΔΑΚ και με στελέχη του ΕΠΠΕΡΑΑ και μου ανέφεραν ότι αυτή την εβδομάδα ή την επόμενη τα τεύχη δημοπράτησης θα αναρτηθούν στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα, όπως προβλέπεται για τα συγχρηματοδοτούμενα έργα. Ακολούθως, με την ανάρτηση των τευχών στο ΟΠΣ θα δοθεί μια πιστοποίηση από την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης και υπολογίζουν ότι περί τα τέλη Ιουλίου θα δημοσιευτεί στην Εφημερίδα Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων η προκήρυξη του διαγωνισμού. Αυτό το έργο του Αμαρίου από όσο μου είπαν είναι το πρώτο έργο διαχείρισης απορριμμάτων που δημοπρατείται σε επίπεδο Κρήτης και από τα πρώτα σε επίπεδα χώρας. Εξόσον με ενημέρωσαν το έργο έχει πάρει τον δρόμο τον γραφειοκρατικό και δεν θα έχει άλλη καθυστέρηση. Είναι ένα έργο του οποίου τη δημοπράτηση περιμένουμε εδώ και πολύ καιρό και ευτυχώς η περιφέρεια Κρήτης χρηματοδότησε και ένα έργο προσωρινής παρέμβασης το οποίο ολοκληρώνεται και θα μπορέσει να συνεχίσει τη λειτουργία του ο υφιστάμενος ΧΥΤΑ έως ότου ολοκληρωθεί το μεγάλο έργο προκειμένου να μην υπάρξει πρόβλημα κορεσμού και ο χώρος να συνεχίσει απρόσκοπτα να δέχεται τα απορρίμματα των πέντε δήμων του νομού».
Υπενθυμίζεται ότι το έργο της εγκατάστασης επεξεργασίας απορριμμάτων και χώρου υγειονομικής ταφής υπολειμμάτων (ΧΥΤΥ Αμαρίου) περιλαμβάνει μέτρα αποκατάστασης και επικινδυνότητας του υφιστάμενου ΧΥΤΑ, κατασκευή μονάδας αναερόβιας χώνευσης σύμμεικτων αστικών απορριμμάτων και προδιαλεγμένου οργανικού συνολικής δυναμικότητας 43.000 τόνους τον χρόνο, καθώς και τη δοκιμαστική λειτουργία του έργου, τη μονάδα ενεργειακής αξιοποίησης βιοαερίου, την αναβάθμιση της μονάδας επεξεργασίας στραγγισμάτων, την κατασκευή συμπληρωματικών έργων υποδομής, την προμήθεια του απαραίτητου κινητού εξοπλισμού, τα απαραίτητα νέα έργα υποδομής και αναβάθμιση υφιστάμενων. Τονίζεται ότι η μελέτη κατασκευής εγκρίθηκε τον Απρίλιο του 2014 από το αρμόδιο υπουργείο.
Η μονάδα του ΧΥΤΥ έχει σχεδιαστεί να γίνει με βάση τις πλέον σύγχρονες προδιαγραφές, αναμένεται να δώσει οριστική λύση στο μείζον ζήτημα της διαχείρισης απορριμμάτων του νομού και περιβαλλοντική «ανάσα» για τον τόπο, καθώς οι προσωρινές παρεμβάσεις που έγιναν και συνεχίζουν να γίνονται μέχρι σήμερα δεν έχουν παρά ελάχιστο χρόνο ζωής, ο οποίος δεν ξεπερνά τα δυόμιση χρόνια, όσος εκτιμάται ότι θα είναι ο χρόνος περάτωσης του μεγάλου έργου.
Τι περιλαμβάνει το έργο
Το έργο περιλαμβάνει τη Μονάδα Μηχανικής Διαλογής και Αναερόβιας Χώνευσης και τον νέο ΧΥΤΥ (Χώρος Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων). Όλο το έργο θα αναπτυχθεί στο ίδιο οικόπεδο των υφιστάμενων ΧΥΤΑ στο Αμάρι, σε όμορη θέση.
Στη μονάδα θα εισέρχονται τα προδιαλεγμένα ανακυκλώσιμα (μπλε κάδος) και το προδιαλεγμένο οργανικό (νέος καφέ κάδος) όλης της Π.Ε. Ρεθύμνου, καθώς και τα σύμμεικτα (σημερινός πράσινος κάδος).
Στη μονάδα θα διαχωρίζονται με μηχανολογικό εξοπλισμό σύγχρονης τεχνολογίας όλα τα ανακυκλώσιμα σε χωριστά ρεύματα (χαρτί, πλαστικό, σίδηρος, αλουμίνιο και γυαλί). Θα γίνεται αναερόβια χώνευση του οργανικού (προδιαλεγμένου και μη σε δύο ξεχωριστές γραμμές), κατά την οποία διαδικασία θα παράγεται βιοαέριο που στη συνέχεια θα μετατρέπεται σε ρεύμα. Τέλος το χωνεμένο προδιαλεγμένο οργανικό θα υφίσταται τη διαδικασία της ανοικτής κομποστοποίησης, από όπου θα προκύπτει εδαφοβελτιωτικό α’ ποιότητας προς χρήση στη γεωργία.
Συνοπτικά τα προϊόντα που θα προκύπτουν από τη μονάδα είναι τα ανακυκλώσιμα, τo compost και το ρεύμα.
Τα υπολείμματα που θα προκύπτουν από την επεξεργασία θα διατίθενται στον νέο ΧΥΤΥ. Τα υπολείμματα αυτά θα είναι αδρανοποιημένα και σε ποσοστό στο σύνολο των εισερχομένων θα πρέπει να είναι κάτω από το 25%.
Αξίζει να σημειωθεί ότι σε εξέλιξη βρίσκεται και η έρευνα του Πολυτεχνείου Κρήτης που χρηματοδότησε η Περιφέρεια με πίστωση 100.000 ευρώ και αφορά τη μελέτη για την εξεύρεση νέου χώρου για τη δημιουργία ΧΥΤΥ στο Αμάρι εκτός του χώρου του ΧΥΤΑ Αμαρίου, γεγονός που αποτελεί και πάγιο αίτημα των κατοίκων της δημοτικής ενότητας Αρκαδίου, που είναι και η περιοχή που επιβαρύνεται κατά κύριο λόγο από την λειτουργία.
Στο τέλος του μήνα ολοκληρώνεται η επέκταση του υπάρχοντος κυττάρου
Εν τω μεταξύ, στο τέλος του μήνα αναμένεται να ολοκληρωθεί το έργο της επέκτασης του υπάρχοντος κυττάρου στον ΧΥΤΑ Αμαρίου.
Στο έργο με προϋπολογισμό 1,6 εκ. ευρώ, που εξασφάλισε η Περιφέρεια Κρήτης, περιλαμβάνεται η επέκταση του ενεργού κυττάρου κατά 8 περίπου στρέμματα, η στεγανοποίησή του, η κατασκευή δικτύου συλλογής και μεταφοράς όμβριων υδάτων, η κατασκευή νέας δεξαμενής συλλογής στραγγισμάτων, καθώς και διάφορα έργα περιβαλλοντικής βελτίωσης.
Το έργο αυτό χαρακτηρίζεται ζωτικής σημασίας με δεδομένο ότι θα θωρακίσει περιβαλλοντικά την περιοχή, που σήμερα έχει κορεστεί και έχει χρόνο ζωής περί τα δύο έτη, διάστημα κατά το οποίο πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες του μεγάλου έργου που αφορά στη Μονάδα Μηχανικής Διαλογής και Αναερόβιας Χώνευσης και τον νέο ΧΥΤΥ (Χώρος Υγειονομικής Ταφής Υπολειμμάτων).