Τέσσερις άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους σε τρία τροχαία δυστυχήματα που σημειώθηκαν το Σαββατοκύριακο σε Ρέθυμνο και Χανιά.
Ειδικότερα, την τελευταία του πνοή στην άσφαλτο άφησε το απόγευμα της Κυριακής ένας μοτοσυκλετιστής στο Κάτω Βαρσαμόνερο στο δυτικό Ρέθυμνο. Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο 46χρονος εκινείτο με τη μοτοσυκλέτα στον επαρχιακό δρόμο από τα Φρατζεσκιανά Μετόχια με κατεύθυνση το Βαρσαμόνερο, όταν υπό αδιευκρίνιστες μέχρι στιγμής συνθήκες, ο οδηγός έχασε τον έλεγχο του οχήματος, το δίκυκλο εξετράπη της πορείας του, ανετράπη και προσέκρουσε σε τοίχο.
Στο σημείο ειδοποιήθηκε και έφτασε άμεσα ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ, ήταν όμως ήδη αργά για τον άντρα ο οποίος είχε χάσει τη ζωή του.
Το Τμήμα Τροχαίας Ρεθύμνου ερευνά τα αίτια και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες σημειώθηκε το ατύχημα.
Εν τω μεταξύ τα ξημερώματα του Σαββάτου τρεις ακόμα νέοι άνθρωποι τραυματίστηκαν θανάσιμα σε δυο τροχαία. Το πρώτο περιστατικό σημειώθηκε στον παράλληλο δρόμο της Εθνικής Οδού Χανίων – Ρεθύμνου, στο ρεύμα προς Ρέθυμνο, λίγο πριν τα μεσάνυχτα της Παρασκευής, όταν κάτω από συνθήκες που ερευνώνται, δύο μηχανάκια συγκρούστηκαν μεταξύ τους με αποτέλεσμα δύο νεαρά παιδιά ηλικίας 17 και 19 να βρουν τραγικό θάνατο.
Λίγες ώρες αργότερα, τα ξημερώματα του Σαββάτου, ακόμα ένας νέος άνδρας 25 χρονών έχασε την ζωή του, όταν σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, ενώ κινούνταν στον κόμβο Βαμβακόπουλου κάτω από αδιευκρίνιστες συνθήκες έχασε τον έλεγχο της μηχανής του και τραυματίστηκε θανάσιμα.