Το Ρέθυμνο τιμά σήμερα, ανήμερα της 148ης επετείου, τους πεσόντες του ολοκαυτώματος της Ιεράς Μονής Αρκαδίου με πλούσιες πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις.
Σ’ ότι αφορά το β’ σκέλος, οι διοργανωτές με συντονισμένες κινήσεις φρόντισαν να διεξαγάγουν τους 74ους αγώνες στον χώρο των Δοκίμων Αστυφυλάκων με την τελετή να ξεκινά στις 15:00, όπου θα πραγματοποιηθεί η παρέλαση των αθλητικών τμημάτων.
Φυσικά, 25 λεπτά νωρίτερα, ο αφέτης θα έχει σημάνει εκκίνηση για τους αθλητές-τριες του ιστορικού Αρκαδίου Δρόμου, απόστασης 21χλμ από την ιστορική Μονή ενώ λίγο μετά, θα δοθεί νέα αφετηρία για τον δρόμο μικρότερης απόστασης (5 χλμ). Αμφότεροι θα έχουν τερματισμό τον προαύλιο χώρο των Δοκίμων Αστυφυλάκων.
Κάτι επίσης που πρέπει να σημειωθεί, είναι ότι αυτή, είναι η πρώτη φορά που διεξάγεται το συγκεκριμένο γεγονός στον εν λόγω χώρο, αφού μέχρι και πέρυσι, το γήπεδο Σοχώρας αναλάμβανε να αποτελεί την κύρια εστία άθλησης.
Ξεφυλλίζοντας την πιο ιστορική αθλητική διοργάνωση του Νομού Ρεθύμνου, αυτό που διαπιστώνει εν τάχει κάποιος, είναι ότι οι πρώτοι Αρκάδιοι Αγώνες διοργανώθηκαν από τον ΑΟ Ατρομήτου το 1930 με την τότε έγκριση της ΕΓΑΣ. Επισήμως όμως, με τη σημερινή μορφή, οι αγώνες ξεκίνησαν από το 1936 με τους μεταλαμπαδευτές αθλητές και παράγοντες, να συνεχίσουν επιτυχημένα αυτή την κληρονομιά.
Η αφή της φλόγας των αγώνων
Για σήμερα λοιπόν, η άφιξη της φλόγας των αγώνων, όπου οι διοργανωτές θα τηρήσουν πιστά το πρωτόκολλο, υπολογίζεται στις 15:10 κι από ‘κει κι έπειτα, το λόγο θα έχουν οι αθλητές και οι μαθητές που θα φορέσουν την αθλητική τους περιβολή για να μπουν σε μια σειρά από αγωνίσματα.
Παιδιά γεννημένα από το 1999 ως και το 2004, κατανεμημένα σε κατηγορίες θα αποτελέσουν τους πρωταγωνιστές στα αγωνίσματα, ανάμεσα σ’ αυτά και το κρητικό βόλι, όπου θα λάβει μέρος και η κατηγορία των ανδρών.
Περί τις 15:45, θα καταφθάσουν οι πρώτοι δρομείς από τη Μονή Αρκαδίου στον τερματισμό, οι οποίοι θα γίνουν δεκτοί με τις ανάλογες τιμές.
Λίγο μετά, η τελετή θα κλείσει με κρητικούς παραδοσιακούς χορούς.
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο 8 Νοεμβρίου
14:35 Εκκίνηση Αρκάδιου Δρόμου Ανδρών – Γυναικών από την Ι.Μ. Αρκαδίου.
Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων
15:00 Παρέλαση αθλητικών τμημάτων.
15:10 Άφιξη φλόγας από Ι.Μ. Αρκαδίου και το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων.
15:15 Επίσημη τελετή έναρξης των «74ων Αρκαδίων».
15:30 Kid’s athletics.
15:35 Κρητικό βόλι.
α) Ανδρών β) Παμπαίδων Α γ) Παμπαίδων Β (μόνο μαθητές δημοτικού).
15:45 Εκκίνηση Δρόμου 5.000 μ. Ανδρών-Γυναικών από τη γέφυρα Πλατανιά (διασταύρωση για Αρκάδι).
15:45 Τερματισμός αθλητών-τριών Αρκαδίου Δρόμου.
16:00 Τερματισμός 5.000 μ. Ανδρών – Γυναικών.
16:15 Κρητικοί παραδοσιακοί χοροί από συλλόγους της Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνης.
Έπαθλα
Α) Στον Αρκάδιο Δρόμο Ανδρών – Γυναικών θα απονεμηθούν:
1) Έπαθλα στους τρεις (3) πρώτους νικητές – νικήτριες, δίπλωμα και μετάλλιο.
2) Έπαθλα και μετάλλια στους τρεις (3) πρώτους Ρεθεμνιώτες – Ρεθεμνιώτισσες.
Στους Ρεθεμνιώτες – Ρεθεμνιώτισσες των κατηγοριών Ανδρών – Γυναικών που κατατάσσονται στην πρώτη τριάδα του Αρκαδίου Δρόμου απονέμεται ένα μόνο έπαθλο.
3) Αναμνηστικό μετάλλιο και δίπλωμα συμμετοχής σε όσους αθλητές – αθλήτριες τερματίσουν.
Ρεθεμνιώτες – Ρεθεμνιώτισσες είναι:
α) Οι αθλητές-αθλήτριες των Ρεθεμνιώτικων Σωματείων Στίβου.
β) Οι ανεξάρτητοι αθλητές αθλήτριες που έχουν καταγωγή και διαμένουν στην Π.Ε. Ρεθύμνης.
Β) Στο Κρητικό Βόλι:
– Ανδρών:
Θα απονεμηθούν Έπαθλα στους τρεις πρώτους νικητές και στον πρώτο Ρεθεμνιώτη.
– Παμπαίδων Α’
Θα απονεμηθεί έπαθλο στον πρώτο νικητή, δίπλωμα και μετάλλιο στους τρεις πρώτους. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν οι γεννημένοι τα έτη 2001, 2000, 1999 και θα αγωνιστούν με σφαίρα τεσσάρων (4) κιλών, κάνοντας τρεις (3) προσπάθειες.
– Παμπαίδων Β’
Θα απονεμηθεί έπαθλο στον πρώτο νικητή, δίπλωμα και μετάλλιο στους τρεις πρώτους. Δικαίωμα συμμετοχής θα έχουν μόνο μαθητές Δημοτικού γεννημένοι τα έτη 2002,2003,2004 και θα αγωνιστούν με σφαίρα τριών (3) κιλών κάνοντας τρεις (3) προσπάθειες.
Γ) Στο Kid’s Athletics θα απονεμηθεί έπαθλο στο πρώτο σχολείο, μετάλλια – διπλώματα στα τρία (3) πρώτα σχολεία και αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής στα υπόλοιπα σχολεία.
Δ) Στο δρόμο των 5.000 μ. Ανδρών – Γυναικών θα απονεμηθεί έπαθλο στον πρώτο-η νικητή-νικήτρια, μετάλλιο και δίπλωμα συμμετοχής στους/στις τρεις πρώτους-ες.
Στους αθλητές – αθλήτριες δεν θα καλυφθούν έξοδα μετακίνησης, διατροφής και διαμονής.
Γενικές Διατάξεις
Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους κανονισμούς του ΣΕΓΑΣ, έκδοσης 2012 – 2013.
Οι αθλητές – αθλήτριες πρέπει να έχουν εξεταστεί πριν από τους αγώνες από ιατρό με πρωτοβουλία και ευθύνη του σωματείου τους και των ιδίων για να διαπιστωθεί ότι είναι υγιείς και μπορούν να συμμετάσχουν στους αγώνες χωρίς κανένα κίνδυνο για την υγεία τους. Για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας που δημιουργηθεί και προκύψει στους συμμετέχοντες και έχει σχέση με την έλλειψη προληπτικής ιατρικής εξέτασής τους (που είναι αποκλειστική ευθύνη τους) οι διοργανωτές σε κάθε περίπτωση δεν έχουν καμία απολύτως ευθύνη. Οι αθλητές – αθλήτριες του Αρκαδίου δρόμου και του δρόμου των 5.000 μ. θα υπογράψουν απαραίτητα πριν από τον αγώνα σχετική υπεύθυνη δήλωση.
– Στον Αρκάδιο δρόμο η συμμετοχή είναι ελεύθερη για Άνδρες και Γυναίκες που έχουν γεννηθεί μέχρι και το 1996.
Στον δρόμο 5.000 μ. η συμμετοχή είναι ελεύθερη για άνδρες και γυναίκες που έχουν γεννηθεί μέχρι το 1999.
– Η ώρα λήξης του Αρκάδιου Δρόμου και 5.000 μ. Ανδρών – Γυναικών είναι 17:10. Μετά την ώρα αυτή δεν θα υπάρχει τερματισμός – κατάταξη, ιατρική κάλυψη και όσοι αθλητές συνεχίζουν να τρέχουν, αγωνίζονται πλέον με αποκλειστικά δική τους ευθύνη.
– Οι αθλητές του Αρκάδιου δρόμου θα αναχωρήσουν για το Αρκάδι στις 8 Νοεμβρίου, ημέρα Σαββάτο, με λεωφορείο από το Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων και ώρα 11:45.
– Στο Τμήμα Δοκίμων Αστυφυλάκων θα γίνει και ο τερματισμός των αθλητών – αθλητριών.
Διοργανωτές είναι η Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, ο Δήμος Ρεθύμνου, η ομάδα Φυσικής Αγωγής, η Ένωση Πτυχιούχων Φυσικής Αγωγής Ν. Ρεθύμνου, η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, τα αθλητικά Σωματεία Στίβου Ρεθύμνου, ΟΚΑ Αρκάδι και ΟΚΑ Πρέβελη κι ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ρεθύμνου.