Σε 3 ηλικιακές κατηγορίες επικεντρώνεται το ρεθεμνιώτικο ενδιαφέρον στα πρωταθλήματα μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ. Χαρακτηριστικό είναι πως από τις 5 αναμετρήσεις, οι 4 διεξάγονται στο «Μελίνα Μερκούρη».
Οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC υποδέχονται το Ηράκλειο και με νίκη αναμένεται να «σφραγίσουν» την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Προέρχονται από το «διπλό» στην Ιεράπετρα, αλλά ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού αγώνα είναι πολύ μεγαλύτερος. Στο έτερο ματς, ο Εργοτέλης αναμένεται να κάνει το «4Χ4» στην Ιεράπετρα, που θα του δώσει τη δυνατότητα να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.
Από κει και πέρα, οι Γυναίκες του Αρκαδίου φιλοξενούν τον Πλατανιά στο εξ αναβολής τελευταίο παιχνίδι τους για την κανονική διάρκεια. Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη καλείται να κάνει το καθήκον της και έπειτα θα περιμένει νίκη του Ηροδότου επί του ΟΦΗ, για να κατακτήσει την πρωτιά της κανονικής διάρκειας.
Τέλος, στην κατηγορία των Παμπαίδων η Ακαδημία αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΟΑ Χανίων και το Ρέθυμνο BC 2 υποδέχεται τον Κύδωνα 2.
Το πρόγραμμα των ρεθεμνιώτικων ομάδων
Σάββατο 2 Απριλίου
19:00 («Μελίνα Μερκούρη», Εφήβων): Ρέθυμνο BC – Ηράκλειο
Κυριακή 3 Απριλίου
12:00 (Κλαδισού, Παμπαίδων): ΟΑ Χανίων – Ακαδημία
15:30 «Μελίνα Μερκούρη», Παμπαίδων): Ρέθυμνο BC 2 – Κύδων 2
17:00 («Μελίνα Μερκούρη», Γυναικών): Αρκάδι – Πλατανιάς
18:30 («Μελίνα Μερκούρη», Παγκορασίδων): Αρκάδι – ΟΑ Χανίων