Κρητικό ντέρμπι περιλαμβάνει το μενού της 29ης αγωνιστικής στον 4ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο Ερμής Ζωνιανών υποδέχεται τον πρωτοπόρο Εργοτέλη, ματς το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 14 Μαΐου στις 17:00. Αυτό θα είναι το τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για τους «πράσινους», μιας και την τελευταία αγωνιστική θα εκτίσουν το ρεπό τους. Συνεπώς, μέλημά τους είναι να κλείσουν τη σεζόν με τρίποντο.
Τα τοπικά ντέρμπι κρύβουν ιδιαιτερότητες και όλα συνηγορούν στο ότι το εν λόγω ματς δεν αποτελεί εξαίρεση του κανόνα. Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, στοχεύοντας παράλληλα και σε μία πολύ καλή εμφάνιση. Στην αντίπερα όχθη, ο Εργοτέλης «σκαρφάλωσε» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και εκεί θέλει να παραμείνει μέχρι το φινάλε. Οι Ηρακλειώτες έφτασαν τους 58 βαθμούς, ενώ… σε απόσταση αναπνοής βρίσκεται ο Ιωνικός με 57. Την ίδια ώρα, η ομάδα της Νίκαιας φιλοξενείται από τον Ηλυσιακό.
Το κρητικό ντέρμπι θα διευθύνουν οι κ.κ. Χρήστος Κασσελάκης, Ηλίας Πετεινάτος και Γιάννης Τσιλίκας από τον Σύνδεσμο Χανίων. Όμως ο Εργοτέλης εξέδωσε ανακοίνωση διαμαρτυρίας, η οποία αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο Γ.Σ. Εργοτέλης εκφράζει δημόσια την έντονη δυσαρέσκεια, διαμαρτυρία και ανησυχία του για τον ορισμό διαιτητών του συνδέσμου Χανίων, ιδιαιτέρως για τον κο Κασσελάκη, στον επόμενο αγώνα μας με τον Ερμή Ζωνιανών.
Υπενθυμίζουμε ότι ο κος Κασσελάκης είχε ξεκάθαρα αλλοιώσει το αποτέλεσμα του εντός έδρας αγώνα μας με τον Ιάλυσο στον πρώτο γύρο, μην καταλογίζοντας 2 καταφανέστατα πέναλτι υπέρ μας και συνεπώς «κλέβοντάς» μας 2 βαθμούς. Υπενθυμίζουμε επίσης ότι ο Εργοτέλης έχει επίσης αδικηθεί φέτος από διαιτητές του Συνδέσμου Χανίων στους εντός έδρας αγώνες με Άγιο Ιερόθεο και Προοδευτική. Η αντιμετώπισή μας από τους Χανιώτες διαιτητές μας ανάγκασε να ζητήσουμε την εξαίρεσή τους από τους αγώνες μας στα τέλη Φεβρουαρίου, με την ΚΕΔ να κάνει δεκτό το αίτημά μας μέχρι σήμερα. Απορούμε λοιπόν και διαμαρτυρόμαστε για την αλλαγή στάσης της ΚΕΔ, παρότι εξακολουθούμε να της έχουμε εμπιστοσύνη.
Ελπίζουμε ότι η κακή φετινή «παράδοση» θα σπάσει την Κυριακή και οι Χανιώτες διαιτητές θα σταθούν στο ύψος των περιστάσεων ενός τόσο κρίσιμου για εμάς αγώνα. Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή για ακόμα μια φορά διαιτητές από τα Χανιά αδικήσουν την ομάδα μας, θα θεωρήσουμε ηθικά υπεύθυνους τόσο τον Σύνδεσμο Διαιτητών Χανίων όσο και την Ε.Π.Σ. Χανίων.
Ξεκαθαρίζουμε ότι δεν θέλουμε τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο, από μια διαιτησία 50-50. Την απαιτούμε και δεν θα ανεχτούμε οτιδήποτε άλλο…».
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές της 29ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής
Κυριακή 14 Μαΐου – 17:00
Ερμής Ζωνιανών – Εργοτέλης
Διαιτητής: Κασσελάκης (Χανίων)
Βοηθοί: Πετεινάτος-Τσιλίκας (Χανίων)
Παρατηρητής διαιτησίας: Παπαδάκης (Λασιθίου)
Θύελλα Ραφήνας – Κηφισιά
Διαιτητής: Ντουμιτρέσκου (Πειραιά)
Βοηθοί: Σγουράκης-Φαγκρίδας (Πειραιά)
Παρατηρητής διαιτησίας: Παστρωμάς (Δυτ. Αττικής)
Ηλυσιακός – Ιωνικός
Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)
Βοηθοί: Πριόνας-Αργύρης (Εύβοιας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Μάνθος (Αχαΐας)
Προοδευτική – Πανθηραϊκός
Διαιτητής: Αντωνίου (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Ρούντος-Τσαλίκογλου (Αν. Αττικής)
Παρατηρητής διαιτησίας: Κασκαντήρη (Δυτ. Αττικής)
ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ – Τριγλία Ραφήνας
Διαιτητής: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Μαυρουδής-Γαρεφαλάκης (Ηρακλείου)
Παρατηρητής διαιτησίας: Δελήμπασης (Ρεθύμνου)
Ρόδος -Άγιος Ιερόθεος
Διαιτητής: Κορδολαίμης (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Βαλκάνος (Δυτ. Αττικής)-Κορώνας (Πειραιά)
Παρατηρητής διαιτησίας: Βασιλείου (Δωδεκανήσου)
Εθνικός – ΠΟΑ
Διαιτητής: Ρούσσος (Κορινθίας)
Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης-Σπηλιώτης (Κορινθίας)
Παρατηρητής διαιτησίας: Δημοβασίλης (Αθηνών)