Το «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου φιλοξενεί για 3η συνεχόμενη χρονιά το Παγκρήτιο πρωτάθλημα Παγκρατίου αθλήματος. Το Σαββατοκύριακο 29-30 Απριλίου περισσότεροι από 500 αθλητές-τριες από 20 συλλόγους της Κρήτης θα δώσουν το «παρών» στους αγώνες και οι θεατές θα έχουν μία πρώτης τάξεως ευκαιρία για να γνωρίσουν ακόμα καλύτερα το ιστορικό άθλημα.
Το πρωτάθλημα Κρήτης αποτελεί το μεγαλύτερο Περιφερειακό τουρνουά της χώρας και οι διοργανωτές στοχεύουν σε μία ανάλογη, όπως την περσινή, επιτυχία. Πήραν εξαιρετικό βαθμό οργανωτικά και έτσι ανέβαλαν και φέτος να φέρουν εις πέρας το δύσκολο εγχείρημα. Το «Μελίνα Μερκούρη» και γενικότερα το Ρέθυμνο εξυπηρετεί τους γειτονικούς νομούς και οι συμμετοχές αναμένεται να ξεπεράσουν τις 500.
Το αγωνιστικό επίπεδο θα είναι και φέτος πολύ υψηλό σε όλες τις κατηγορίες. Η αυλαία θ’ ανοίξει το Σάββατο στις 10:00, με τις κατηγορίες 12-14 ετών, 15-17 ετών, 18+ στα Παλαίσματα και στον Αγώνα ημιεπαφής. Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν στις 17:00 και την Κυριακή θα ξεκινήσουν στις 09:00 με την κατηγορία 6-7 ετών. Στις 12:00 θ’ αρχίσουν τα παιδιά 8-9 ετών και στις 14:00 για την κατηγορία 10-11 ετών. Το μενού της Κυριακής περιλαμβάνει επίσης Παλαίσματα και Αγώνες Ημιεπαφής.
Η είσοδος είναι ελεύθερη για τους θεατές και οι διοργανωτές έχουν φροντίσει να προσφέρουν νερά και φρούτα κατά τη διάρκεια των αγώνων. Οι αγώνες είναι υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Κρήτης – Περιφερειακής Ενότητας Ρεθύμνου και Δήμου Ρεθύμνου.
Το «παρών» θα δώσει ο Γενικός Γραμματέας της ΕΟΠΑ, Παναγιώτης Κανελλόπουλος και η Κρήτη γενικότερα είναι έτοιμη ν’ αποδείξει για ακόμα μία φορά την έμπρακτη στήριξη στο Παγκράτιο άθλημα. Ένα άθλημα που αναπτύσσεται με γοργούς ρυθμούς και δεν είναι τυχαίο πως το Παγκρήτιο τουρνουά λογίζεται ως το μεγαλύτερο Περιφερειακό της Ελλάδας.