Η μάχη των σκόρερ δύσκολα θα αμφισβητηθεί όσον αφορά την 1η θέση, αφού ο Άγγελος Γκιόκας, πότε με τον έναν και πότε με τον άλλο τρόπο, σκοράρει μία, δύο ή και τρεις φορές σε κάθε αγώνα.
Η μάχη όμως για τις υπόλοιπες κατατάξεις καλά κρατεί. Ο Σωτήρης Κόκκαλης εν προκειμένω ανέβηκε ήδη με τα δύο γκολ που σημείωσε στα 14 και καταδιώκει τον Ντέιβιντ Ματαραγκάσι που ό,τι έκανε (17 γκολ) το έκανε μέσα σε 8 αγωνιστικές (σημείωσε δύο απανωτά «καρέ»)! Πάντως ο φορ του Ψηλορείτη δείχνει να έχει πάρει φόρα και να μην σταματάει εύκολα ιδίως τώρα που η ομάδα του ανεβαίνει αγωνιστικά…
Είναι πάντως σημαντικό ότι μέσα από τα 35 γκολ αυτής της αγωνιστικής, είχαμε τρία χατ-τρικ από τους Νίκο Καραδάκη (Ρεθυμνιακός), Δημήτρη Σουμπασάκη (Επισκοπή), Γιάννη Γαραντωνάκη (Σπήλι).
Ο Άρης δεν ξέχασε τον Άγγελο
Οι καλές σχέσεις δημιουργούν δυνατές φιλίες και στον Άρη, μια τέτοια ανέπτυξε ο Άγγελος Γκιόκας με τα μέλη του διοικητικού συμβουλίου. Ο 24χρονος φορ πήγε με τις ευλογίες των ανθρώπων του Άρη στην Επισκοπή το περασμένο καλοκαίρι κι ακόμα και αν τους πίκρανε με δύο γκολ στους δύο αγώνες πρωταθλήματος στην εφετινή σεζόν, εκείνοι δεν ξεχνούν τα όσα έζησαν μαζί. Πριν από τον μεταξύ τους αγώνα λοιπόν στο γήπεδο Μισιρίων, ο αντιπρόεδρος του Άρη, Φώτης Μανουσάκης δώρισε εκ μέρους του σωματείου του, μια ανθοδέσμη λουλούδια και μια επετειακή φανέλα από το πρωτάθλημα των Περβολιανών το 2016 που έγραφε «Άρης και δεν είμαι καλά» και στην πλάτη «Παστέλας 55» όσα και τα γκολ που σημείωσε με την πρώην ομάδα του στα δυόμισι χρόνια της εκεί παρουσίας του.
Οι σκόρερς:
1. Α. Γκιόκας (Επισκοπή) 23 1π.
2. Ντ. Ματαραγκάσι (Επισκοπή) 17
3. Σ. Κόκκαλης (ΑΟΨ) 14
4. Στ. Μπαξεβάνης (Δόξα Πλ.) 13 3π.
-. Φράγκος (Επισκοπή) 13
5. Δ. Ρηγάκης (Αστέρας) 12 2π. 1φ.
-. Βελονάκης (Αστέρας) 12
6. Ν. Καραδάκης (Ρεθυμν.) 11
-. Γ. Μαρής (Τάλως Μελ.) 11
7. Σουμπασάκης (Επισκοπή) 10
-. Ερ. Ματαραγκάσι (Ρεθυμν.) 10 3π.
8. Ρ. Ιμπραχίμι (Αστέρας) 9 1φ
9. Α. Βλαστός (Ρεθυμν.) 8
10. Αν. Σπανουδάκης (Επισκοπή) 7
-. Χριστουλάκης (Σπήλι) 7
-. Μ. Σπαχής (Αετός) 7 2π.
-. Δ. Κραβαρίτης (Άρης) 7 1π.
-. Χαριτάκης (Κάλυβος) 7
11. Ψαθάκης (ΠΑΟ Αλφάς) 6
-. Καργάκης (ΕΑΠ) 6 1π
-. Σηφακάκης Ι. (Ποσειδώνας) 6 1π.
-. Πίργια (Άρης) 6
-. Μ. Σπανουδάκης (Κάλυβος) 6 3π.
-. Μ. Κατσαμάς (Κάλυβος) 6
12. Ηλ. Αργυρός (Σπήλι) 5 1π
-. Κρανιωτάκης (Τάλως Μελ.) 5
-. Γαραντωνάκης (Σπήλι) 5
-. Βαβουράκης Κ. (Σπήλι) 5
13. Βαβουράκης Γ. (Σπήλι) 4
-. Ν. Νύκταρης (Αετός) 4 2π.
-. Κουνδουράκης (Άρης) 4
-. Αντιασβίλι Γκ. (Κάλυβος) 4
-. Αποστολάκης (ΟΦΑ) 4
-. Μοσχονάς (Τάλως Μελ.) 4
-. Γ. Μακρυδάκης (Τάλως Μελ.) 4
Αυτογκόλ
Μοσχονάς (ΑΟΨ) σε ΕΑΠ 1
Ι. Στεφανάκης (Τάλως Μελ.) σε Κάλυβο 1
Βαρδιάμπασης (Τάλως Μελ.) σε ΟΦΑ 1
Γκιώνης (Αετός) σε Επισκοπή 1
Τσακάλι (Κεραυνός) σε Επισκοπή 1
Γελαδάρης (Δόξα Πλ.) σε Επισκοπή 1
Γιαννόπουλος (ΠΑΟ Αλφάς) σε Ποσειδώνα 1
Λαγουδάκης (Τάλως Μελ.) σε Επισκοπή 1