Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ
Την πρώτη του ήττα, έστω και στο θεσμό του κυπέλλου, γνώρισε ο Ερμής μέσα στο Ατσαλένιο με σκορ 2-1.
Οι Ηρακλειώτες κατόρθωσαν να κάνουν την ανατροπή και να γυρίσουν ένα παιγνίδι για το οποίο, απέδειξαν πως το ήθελαν πολύ.
Φυσικά ο Ερμής, μονάχα αδιάφορος δεν έδειξε. Προηγήθηκε με τον Δομίνικο Πλουσή που επέστρεψε με γκολ, ενώ χρόνο συμμετοχής πήραν και οι υπόλοιπες «ρεζέρβες», οι οποίες είχαν πολύ καλά διαστήματα όμως, όσο περνούσε ο χρόνος, έδειχναν ότι ξεφούσκωναν, πράγμα φυσιολογικό όταν λείπει η φυσική κατάσταση του αγώνα.
Είναι χαρακτηριστικό ότι, ο Γιώργος Πετράκης χρησιμοποίησε 9 παίκτες στο βασικό σχήμα, που συνήθως δεν παίρνουν φανέλα βασικού. Η καλή τους απόδοση όμως «στιγματίστηκε» από ένα δίλεπτο κακής συγκέντρωσης. Χρειάστηκε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα (47′ – 49′) για να χάσουν τον έλεγχο και να γίνει η ζημιά.
Οι Ρεθεμνιώτες είχαν προλάβει να σκοράρουν στο 45′ και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.
Σχεδόν με την έναρξη της επανάληψης, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης από ένα λάθος γύρισμα του Χατζηβασίλη προς τον Ανδρεαδάκη και ο Ματαλιωτάκης που καραδοκούσε το εκμεταλλεύτηκε.
Δύο λεπτά αργότερα (47′) ήρθε και το 2-1 από τον Σταθόγλου για να δώσει τη νίκη πρόκριση στον ΠΟΑ.
Λεπτομέρειες για τον αγώνα και τους υπολοίπους του κυπέλλου μπορείτε να διαβάσετε στη σελ. 17.
Απέκτησε τον αμυντικό Ραπτάκη
Σε μία μεταγραφική κίνηση προχώρησε ο Ερμής το βράδυ της Κυριακής. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα επικύρωσε στην ουσία την μεταγραφή του Δημήτρη Ραπτάκη του έμπειρου αμυντικού που έχει αγωνιστεί στον ΟΦΗ. Ο ποδοσφαιριστής μάλιστα, βρέθηκε στις κερκίδες του Ατσαλένιου και παρακολούθησε αγωνιζόμενος τους νέους του συμπαίκτες.
Στην ανακοίνωσή της, η διοίκηση του Ερμή αναφέρει λακωνικά: «Ο ΑΟ Ερμής Ζωνιανών ανακοινώνει την απόκτηση του Ραπτάκη Δημήτρη και του εύχεται κάθε επιτυχία σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο».