Μία πρωτότυπη γιορτή του αθλητισμού και του πολιτισμού, η οποία κέρδισε τις εντυπώσεις και αγκαλιάστηκε από το κοινό.
Η αυλαία των «Ερμονικείων δρώμενων» άνοιξε το πρωί του Σαββάτου με την έκθεση αρχαίων μουσικών οργάνων,
ενώ το απόγευμα ακολούθησε η επίδειξη του Παγκράτιου αγωνίσματος. Η βραδιά έκλεισε με την παρουσίαση αρχαίων ελληνικών οργάνων από την ομάδα του Νικόλαου Μπρα, η οποία συνοδεύτηκε με μουσική επίδειξη.
Η κορύφωση των εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, όταν το πρόγραμμα περιελάμβανε ορειβατική διαδρομή, την οποία διεξήγαγε ο Ορειβατικός Σύλλογος Ρεθύμνου με επικεφαλή τον Κωστή Μανωλεσάκη. Η συμμετοχή ήταν μεγάλη και αφορούσε τη διαδρομή γύρω από το τοπικό βουνό του Βορίζη, ενώ ταυτόχρονα διεξάγονταν δρόμοι στο Σπήλι και τις Μέλαμπες.
Γενικότερα, στα αγωνίσματα των δρόμων, αν και πραγματοποιήθηκαν σε περίοδο κοντινών και μεγάλων αθλητικών εκδηλώσεων (Ρέθυμνο, Αστερούσια), η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε αρχική προσδοκία, καθώς άγγιξε σχεδόν τις 300 συμμετοχές.
Συγκεκριμένα, ο «κοινός δρόμος» 2χλμ. με 65 συμμετοχές, οι «δρόμοι παίδων» Μελάμπων (22) και Σπηλίου (73) με 95 συμμετοχές και ο 1ος «Ερμονίκειος δρόμος» 20χλμ. με 133 τελικές συμμετοχές, εκ των οποίων τερμάτισαν οι 124 αθλητές, ανάμεσα στους οποίους κορυφαίοι αθλητές από την Ελλάδα και το εξωτερικό.
Βέβαια, σημαντική ήταν η συμβολή των 60 και πλέον εθελοντών, οι οποίοι έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο στην διεξαγωγή της διοργάνωσης.
Οι τρεις πρώτοι νικητές στα αγωνίσματα των δρόμων
Στην κατηγορία των ανδρών :
Σηφάκης Εμμανουήλ 1:17΄:34’’ Σ.Μ.Κ
Κουλάκης Εμμανουήλ 1:24΄:30’’ Σ.Δ.Υ.Ρ
Fairfield Mark 1:26’:02’’ (Ανεξάρτητος)
Στην κατηγορία των γυναικών :
Χαρέλου Ελένη 1:45’:15’’(Ανεξάρτητη)
Παϊδούση Βερονίκα 1:48’:26’’ Α.Ο ΚΥΔΩΝ
Βολωνάκη Ζουμπουλία 1:54’:13’’ Ε.Ο.Σ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
Στην κατηγορία των βετεράνων ανδρών (+50) :
Φραγκιαδάκης Νικόλαος 1:38’:38’’ Σ.Δ.Υ.Ρ
Λιόντος Θεόδωρος 1:42΄:28’’ Σ.Δ.Υ.Ρ
Κληρονομάκης Εμμανουήλ 1:44΄:50’’ Α.Ο Παλαιόχωρας
Το Παγκράτιο Άθλημα στα «Ερμονίκεια 2013»
Το Παγκράτιο, το αρχαιότερο άθλημα μαχητικών τεχνών στον κόσμο, είχε την τιμητική του στα δρώμενα αθλητισμού και πολιτισμού «Ερμονίκεια 2013», που πραγματοποιήθηκαν φέτος για πρώτη φορά στο Σπήλι του Δήμου Αγίου Βασιλείου.
Αθλητές από τις σχολές Παγκρατίου του Ρεθύμνου και του Σπηλίου, πραγματοποίησαν παρουσίαση-επίδειξη του αθλήματος στην κεντρική πλατεία του χωριού, προσφέροντας στους θεατές ένα μοναδικό θέαμα με έντονα αρχαιοελληνικά στοιχεία.
Οι αθλητές άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις στους παρευρισκομένους και δίκαια κέρδισαν το χειροκρότημά τους, τόσο κατά τη διάρκεια όσο και στο τέλος της επίδειξης.
Παρόντες στην παρουσίαση ήταν ο προπονητής και πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής της Ελληνικής και Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Παγκρατίου Αθλήματος, Παναγιώτης Κανακαράκης, με αθλητές του από τον Α.Σ. Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου, ο προπονητής Νεκτάριος Κόνδυλας, με αθλητές από τον Α.Σ. Μαχητικών Τεχνών Σπηλίου «Πολυδάμας», ο προπονητής του Α.Σ. Μαχητικών Τεχνών Ατσιποπούλου Γιάννης Δημητρόπουλος και ο προπονητής της «Ακαδημίας Μαχητικών Τεχνών Ρεθύμνου», Βαγγέλης Συνολάκης.