Η αποτελεσματικότητα, η προοδευτικότητα και η ηθικότητα μιας κυβέρνησης κρίνεται εκτός από τις συνέπειές της με τις προεκλογικές της υποσχέσεις και με τις αντικειμενικές συνθήκες και τα προβλήματα που έχει να αντιμετωπίσει.
Βεβαίως αν τα προβλήματα και οι αντικειμενικές συνθήκες είναι ίδιες ή περίπου ίδιες με αυτές που ήταν προεκλογικά όταν έδινε τις υποσχέσεις, έχει την ευθύνη για αυτές τις υποσχέσεις και τη ρεαλιστικότητά τους.
Αυτή όμως η κυβέρνηση που σε σχέση με τις προεκλογικές της υποσχέσεις κρίνεται ως μη συνεπής, έχει το ελαφρυντικό ότι για λόγους ρεαλιστικής συμπεριφοράς και με την ελπίδα πως ο χρόνος θα την δικαιώσει υπέγραψε μια «Συμφωνία» με τους δανειστές της χώρας που στένεψε πολύ τις δυνατότητές της να εφαρμόσει πλήρως όσα προεκλογικά υποσχέθηκε.
Αυτό το καταλαβαίνουν όσοι οπαδοί ή συμπαθούντες την κυβέρνηση δεν εξέφρασαν την αντίθεσή τους ακολουθούντες τη γραμμή απόσχισης που ομάδα πολιτική του Συνασπισμού της Αριστεράς ακολούθησε δημιουργώντας μια νέα πολιτική ομάδα.
Όμως η πραγματικότητα που προκύπτει από την κατάσταση της χώρας που έχει χρεωθεί ως τ’ αυτιά και που εξαρτάται από τη συνεχή είσπραξη οικονομικής βοήθειας από τους «δανειστές» της για να λειτουργήσει το κράτος και να πληρωθούν οι ανάγκες, δεν αφήνει περιθώρια άσκησης πολιτικής εκτός του «προγράμματος» που μας έχει επιβληθεί.
Έτσι λοιπόν ή οι πολίτες που εμπιστεύτηκαν την Αριστερά του κ. Τσίπρα κάπου πρέπει ή να συνεχίσουν να την εμπιστεύονται ή να εκφράσουν την αντίθεσή τους έμπρακτα με αντιδράσεις και αντιστάσεις. Έτσι κατά την ταπεινή μου γνώμη δοκιμάζεται η υπομονή και η αντοχή των ψηφοφόρων της σημερινής κυβέρνησης και η ελπίδα για τη βελτίωση των συνθηκών που καταπονούν τη χώρα και η πιθανότητα της μελλοντικής ανάπτυξής της.
Βέβαια θα πρέπει κανείς να συνυπολογίσει στην κρισιμότητα της κατάστασης της χώρας και το προσφυγικό πρόβλημα που έχει διογκωθεί κατά την περίοδο που η κυβέρνηση Τσίπρα κυβερνά τη χώρα.
Και αν θέλετε, η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι η Αξιωματική Αντιπολίτευση δεν θέλει έτσι όπως έχουν τα πράγματα να ήταν αυτή κυβέρνηση ή να είναι στο άμεσο μέλλον.
Συνεπώς… τα ευκόλως εννοούμενα…