Ριζικές αλλαγές στο τεχνικό τιμ του Ν.ΟΠΕΡ ενόψει της νέας σεζόν στην Α2 βόλεϊ Γυναικών. Τα ηνία περνούν στον Γιώργο Μενδρινό που θα ηγηθεί της προσπάθειας, έχοντας στο πλευρό του την Φίφη Σαπαρέφσκα ως βοηθό και τον Κυριάκο Μπεμπή ως γυμναστή. Ουσιαστικά παρελθόν από τους «κυανοκίτρινους» αποτελούν οι Γιώργος Μπονατάκης, Γιώργος Μπουρμπάκης που πέρυσι κάθισαν την άκρη του πάγκου για μία μόλις αγωνιστική, καθώς το πρωτάθλημα διεκόπη λόγω κορονοϊού και θεωρήθηκε ως μη γενόμενο.
Η «κυανοκίτρινη» διοίκηση κλήθηκε να πάρει σημαντικές αποφάσεις με φόντο την απαιτητική χρονιά που έρχεται και αποφάσισε να δώσει τα ηνία στον Γιώργο Μενδρινό. Σ’ έναν προπονητή με τεράστια εμπειρία στο χώρο και δη με πλούσιο βιογραφικό που παράλληλα γνωρίζει πράγματα και καταστάσεις στον ρεθεμνιώτικο σύλλογο. Το 2017-18 ηγήθηκε της γυναικείας ομάδας, κατακτώντας την 6η θέση στην Α2. Πέρυσι επέστρεψε στο Ρέθυμνο και ανέλαβε τα αναπτυξιακά τμήματα Νεανίδων – Κορασίδων. Αποκορύφωμα φυσικά ήταν η πρόσφατη κατάκτηση του πρωταθλήματος της Ε.Σ.ΠΕ.Κ. από τις Νεάνιδες και η συμμετοχή τους στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
«Ο νέος Όμιλος Πετοσφαίρισης Ρεθύμνου ανακοινώνει την ανανέωση της συνεργασίας του με τον Γιώργο Μενδρινό για την αγωνιστική σεζόν 2021-2022.
Ο Γιώργος Μενδρινός αναλαμβάνει χρέη προπονητή του Γυναικείου τμήματος πετοσφαίρισης του ν. ΟΠΕ Ρεθύμνου, που θα αγωνιστεί στη Α2 Εθνική Κατηγορία
τη νέα χρονιά. Επίσης, θα συνεχίσει στο τιμόνι των αναπτυξιακών τμημάτων Νεανίδων – Κορασίδων της ομάδας μας.
Παράλληλα, ο νέος Όμιλος Πετοσφαίρισης Ρεθύμνου ευχαριστεί θερμά τους Γιώργο Μπουρμπάκη και Γιώργο Μπονατάκη για τη συνεργασία και τους εύχεται καλή συνέχεια στην καριέρα τους. Θα αποτελούν πάντα κομμάτι της ιστορίας της ομάδας», αναφέρει χαρακτηριστικά η ανακοίνωση του Ν.ΟΠΕΡ.
Επιστροφή Σαπαρέφσκα σε γνώριμα λημέρια
Στον Ν.ΟΠΕΡ επιστρέφει και η Φίφη Σαπαρέφσκα, έχοντας τον ρόλο της βοηθού προπονητή. Τεράστια προσωπικότητα στο χώρο του βόλεϊ, καθώς ως παίκτρια έχει πανηγυρίσει τίτλους και σπουδαίες διακρίσεις και μάλιστα με ιστορικές ομάδες του χώρου. Είναι χαρακτηριστικό πως στο παλμαρέ της φιγουράρουν 5 πρωταθλήματα και 4 κύπελλα Ελλάδος, 2 παρουσίες σε τελικούς ευρωπαϊκών κυπέλλων και 60 διεθνείς συμμετοχές. Με την «κυανοκίτρινη» φανέλα αγωνίστηκε από το 2011-15.
«Ο νέος Όμιλος Πετοσφαίρισης Ρεθύμνου ανακοινώνει με μεγάλη χαρά την έναρξη της συνεργασίας του με την Φίφη Σαπαρέφσκα για την αγωνιστική σεζόν 2021-2022.
Η Φίφη Σαπαρέφσκα αναλαμβάνει χρέη βοηθού προπονητή του Γυναικείου τμήματος πετοσφαίρισης του ν. ΟΠΕ Ρεθύμνου, που θα αγωνιστεί στη Α2 Εθνική Κατηγορία τη νέα χρονιά», αναφέρει η ανακοίνωση του Ν.ΟΠΕΡ.
Ρόλο γυμναστή ο Κυριάκος Μπεμπής
Το τεχνικό τιμ συμπληρώνει ο Κυριάκος Μπεμπής που θα έχει το ρόλο του γυμναστή. Ουσιαστικά, θα είναι υπεύθυνος για την εκγύμναση των αθλητριών, διαθέτοντας την εμπειρία αλλά και τις εγκαταστάσεις για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (Benefit Training Studio: Μάρκου Πορτάλιου 26). Ως γνωστόν έκανε το πρώτα του βήματα στο σύλλογο, έχοντας διακρίσεις στο βόλεϊ αλλά και στο beach volley.
«Μέλος του ν. ΟΠΕΡ αποτελεί από σήμερα ο Κυριάκος Μπεμπής, αναλαμβάνοντας τον ρόλο του γυμναστή της γυναικείας ομάδας μας. Τον καλωσορίζουμε ξανά στην οικογένεια του ν. ΟΠΕΡ και του ευχόμαστε καλή επιτυχία στο δύσκολο έργο του», αναφέρει η ανακοίνωση του Ν.ΟΠΕΡ.