Στα ενδότερα της ΕΠΟ έχει φτάσει η απόφαση της Επισκοπής για την παραμονή δημιουργίας δύο ομίλων στη Φούτμπολ Λιγκ όπου και συζητείται ευρέως πια. Όλοι όσοι εμπλέκονται την έχουν εκλάβει ως μια εξαιρετική κίνηση, προκειμένου να σταματήσει η μουρμούρα των ομάδων οι οποίες από την πλευρά τους, αδικούνται με τις φωνές να καταφθάνουν κυρίως από τους δευτεραθλητές της Γ’ Εθνικής. Υπάρχουν βέβαια κι οι άλλοι που θεωρούν ότι ένα τέτοιο μέτρο θα δώσει πολλά δικαιώματα στην κοινή γνώμη η οποία, παρεμπιπτόντως, δεν έχει -εδώ που τα λέμε- αυτό το διάστημα στραμμένη εκεί την προσοχή της.
Τα σοβαρά προβλήματα της χώρας είναι αυτά που ‘ακουμπούν’ και το ποδόσφαιρο γι’ αυτό και η πρόταση των Ρεθεμνιωτών, έχει κατά κύρια βάση, οικονομική βαρύτητα.
Σε κατ’ ιδίαν συζητήσεις με υψηλόβαθμα στελέχη της ΕΠΟ, κάποιοι χαμογέλασαν ειρωνικά για την πρόταση. Η ψήφισή της θα εξαρτηθεί όπως αναφέραμε και σε προηγούμενο δημοσίευμά μας, από τις ΕΠΣ της Ελλάδας. Επειδή οι ομάδες που εμπλέκονται στην υπόθεση είναι αρκετές (σίγουρα 14 μέχρι τώρα), δεν αποκλείεται ο αριθμός αυτός να μεγαλώσει, προκειμένου να υπάρξει πλειοψηφία.
Το θετικό στην όλη κατάσταση, είναι ότι ακόμη και οι ομάδες που είναι αδιάφορες, τη βλέπουν με θετική ματιά. Η Παναχαϊκή, ο Αχαρναϊκός, ο Απόλλωνας επί παραδείγματι, είχαν να λένε τα καλύτερα για την οργάνωση και τη φιλοξενία των Ρεθεμνιωτών και γι’ αυτό τάχθηκαν εξ αρχής στο πλευρό αυτής της πρότασης.
Η προετοιμασία των «γυπαετών»
Όλα τα ενδεχόμενα λοιπόν είναι πιθανά. Η Επισκοπή σε κάθε περίπτωση (χθες είχαμε την προγραμματισμένη Γ.Σ. του συλλόγου) θα προετοιμαστεί, είτε για τη Φούτμπολ Λιγκ, είτε για τη Γ’ Εθνική.
Η πιθανότητα της παραμονής κάποιων παικτών
Σ’ ό,τι αφορά το έμψυχο δυναμικό, όλα βρίσκονται, για την ώρα, στον αέρα. Ο Γιώργος Νικόλτσης και ο Αντώνης Κελαϊδής είναι οι πρώτοι δύο που αποχώρησαν ενώ οι υπόλοιποι, αν και τα συμβόλαιά τους λήγουν στις 30 Ιουνίου, ίσως παραμείνουν στο ακουστικό τους για να δουν εάν η ομάδα μείνει ή όχι και τι ίσως αποφασίσουν από κοινού.
Όπως έχει αναφέρει η συγκεκριμένη στήλη κατ’ επανάληψη, αρκετοί είναι οι ποδοσφαιριστές εκείνοι που θα ενδιαφέρονταν να παραμείνουν στους «γυπαετούς».
Τέτοιοι είναι, ο Μπάμπης Πετράκος, ο Νίκος Μποτωνάκης, ο Νίκος Παπαδήμας, ο Γιάννης Δρακάκης κ.ά.
Υπάρχουν κι αυτοί βέβαια που έχουν προτάσεις και μάλιστα από πολύ καλές ομάδες της Φούτμπολ Λιγκ. Η οικονομική αβεβαιότητα των ΠΑΕ είναι η κύρια αιτία που δεν έχει προχωρήσει το παραμικρό στην συγκεκριμένη περίπτωση.