Η β’ κατηγορία τοπικού είχε τα δικά της ματς-ντέρμπι, τα οποία κρίθηκαν στο γκολ ή στα γκολ εάν προτιμάτε. Πρώτα-πρώτα στον Μυλοποτόμο, τα Λιβάδια ήταν αυτά που χαμογέλασαν επικρατώντας με 1-0 του Αστέρα Περάματος έχοντας ως σκόρερ τον Κουγιουμτζή, ενώ μέτρησαν και δύο δοκάρια με τους Κουγιουμτζή, Ζερβό.
Στο άλλο ντέρμπι της περιοχής, η Αναγέννηση ΜΠΣΡ του Γ. Ιωαννίδη επικράτησε μ 1-3 του Τάλου μέσα στο Γαράζο, ενώ πολύ δυνατοί έδειξαν για την ώρα οι Παναρκαδικός και Φλόγα Ρουστίκων που επικράτησαν της ΝΕΑΡ και της Επισκοπής 2010 αντίστοιχα με το ίδιο σκορ, 2-0.
Ο Λίβας πέρασε από τα Ζωνιανά επικρατώντας με 0-3 των Νέων ενώ, εντυπωσιακό ήταν το ματς στους Αρμένους με τον Απόλλωνα να αναδεικνύεται ισόπαλος 3-3 με τον Φοίνικα.
Τέλος, η Ασή Γωνιά, πέρασε σαν άνεμος από τις Μέλαμπες επικρατώντας με 1-5.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Τάλως Γαράζου – Αναγέννηση ΜΠΣΡ 1-3
ΝΕΑΡ – Παναρκαδικός 0-2
Φλόγα Ρουστίκων – Επισκοπή 2010 2-0
Απόλλωνας – Φοίνικας 3-3
Λιβάδια – Αστέρας Περάματος 1-0
Μέλαμπες – Ασή Γωνιά 1-5
Νέοι Ζωνιανών – Λίβας 0-3
Η επόμενη 2η αγωνιστική:
Σάββατο (23/9), 16.30:
Γηπ. Γαράζου: Τάλως Γαράζου – Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Γηπ. «Κido»: ΝΕΑΡ – Α.Γ.Ο.Δ.Α/Παναρκαδικός
Κυριακή (24/9), 11.00:
Γηπ. Ατσιποπούλου: Φλόγα Ρουστίκων – Επισκοπή 2010
Γηπ. Γερανίου: Απόλλωνας – Φοίνικας
16.30:
Γηπ. Λιβαδίων: Λιβάδια – Αστέρας Περάματος
Γηπ. Μελάμπων: Μέλαμπες – Ασή Γωνιά
Γηπ. Ζωνιανών: Νέοι Ζωνιανών – Λίβας