Με τα Λιβάδια να επιτυγχάνουν τη νίκη με σκορ 2-1 επί του ΠΑΟ Αλφάς στην τελευταία τους παρουσία στο φετινό πρωτάθλημα και το Σπήλι να παραχωρεί ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Κάλυβο, ολοκληρώθηκε η 29η αγωνιστική στο Α’ τοπικό.
Αυτό που μένει να δούμε την αγωνιστική που έρχεται, είναι εάν η νίκη των Λιβαδίων επί της Φλόγας Ρουστίκων άνευ αγώνα, θα είναι και η τελευταία στο Α’ τοπικό ή αν το Σπήλι θα αποχαιρετίσει τη μεγάλη κατηγορία μέσα στα Μισίρια έχοντας μπροστά του έναν μεγάλο αντίπαλο όπως είναι ο περσινός πρωταθλητής, Άρης.
Κατά τα άλλα, στα ματς που δεν είχαν και τόσο μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον, ο Αστέρας μοίρασε 7 τέρματα με τον Ρότζεν Ιμπραχίμι να αναδεικνύεται -εκτός σούπερ συγκλονιστικού απροόπτου- 1ος σκόρερ στο πρωτάθλημα έχοντας επιτύχει 28 τέρματα (κόντρα στο Μελιδόνι σημείωσε άλλα 2), ενώ ο Ποσειδώνας ήταν πιο ουσιαστικός στο β’ ημίχρονο στην έδρα του κόντρα στην σούπερ νεανική ΕΑΠ και επικράτησε με 4-1.
Ποσειδώνας – ΕΑΠ 4-1
Σε μία ακόμη νίκη έφτασε ο Ποσειδώνας που βρήκε χώρο και τρόπο να επιβληθεί επί μιας ομάδας που δεν είχε ανάλογα κίνητρα. Οι Γερανιώτες κέρδισαν με 4-1 στην έδρα τους την ΕΑΠ, που από την πλευρά της χρησιμοποίησε, ως επί το πλείστον, πολλά νέα παιδιά από τις ακαδημίες της.
Τα κέρδη για τον καθένα ήταν διαφορετικά λοιπόν. Το α’ ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά με τους νεαρούς παίκτες του Λευτέρη Κορνάρου να κλείνουν τους χώρους και να δυσκολεύουν τη δημιουργία των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη, μόλις «έκοψε» ο γόρδιος δεσμός στο 51′ με το τέρμα του Σηφακάκη Ι.Σ., το ματς άλλαξε. Πράγματι, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο β’ ημίχρονο, ωστόσο μετά το 1-0, οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο εξαιρετικές στιγμές για να ισοφαρίσουν.
Στο 51′ λοιπόν, από τη σέντρα του Μασαούτη, ο Σηφακάκης Ι.Σ. έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα, να κερδίσει την κεφαλιά και να γράψει το 1-0.
Στο 57′ ο Ζότο έκλεψε από τον Πισσαδάκη και σούταρε απευθείας για να υποχρεώσει τον Δημητριάδη σε εκπληκτική εκτίναξη απομακρύνοντας της μπάλα σε κόρνερ.
Στο 63′ ήταν η σειρά του Παπιομίτογλου να σουτάρει με πολλή δύναμη μακριά από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από τέρμα του Δημητριάδη.
Στο 71′ ήρθε το 2-0. Ήταν η σέντρα του Βλαστού που βρήκε σε θέση βολής τον Σηφακάκη Ι.Κ. και εκείνος με πλασέ, δεν έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.
Στο 75′ ο Ζότο με πλασέ μέσα από την περιοχή σκόραρε αυτή τη φορά μειώνοντας σε 2-1 και στο 80′ με διαγώνιο σουτ, σημείωσε το 3-1. Στο 85′ ο Χασιώτης λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ του πρωταθλήματος αφού σούταρε από τα 35μ. «σημαδεύοντας» το οριζόντιο δοκάρι. Το 4-1 διαμόρφωσε ο Πισσαδάκης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βλαστού.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Καραδάκης): Δημητριάδης, Σαριδάκης (75′ Αρχοντάκης), Πισσαδάκης, Χασιώτης, Σκλομπονάκης, Μασαούτης, Νενεδάκης (60′ Σκουτέλης), Σηφακάκης Ι.Σ., Βλαστός, Αποστολάκης (46′ Σηφακάκης Ι.Κ.), Καραδάκης.
Λιβάδια – ΠΑΟ Αλφάς 2-1
Μια «σημαδιακή» νίκη πέτυχαν τα Λιβάδια στο γήπεδό τους. Στην τελευταία εμφάνισή τους στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασαν στην 6η τους νίκη, ανέβηκαν στους 22 βαθμούς και θα περιμένουν αυτή την Κυριακή στους 25β. για να δουν εάν το Σπήλι μπορεί να τους φταίει ή όχι.
Η ομάδα του Νικόλα Μαθιουδάκη, που αρχικά έκανε μια προσπάθεια ανανέωσης αλλά όπως είθισται να συμβαίνει, όταν παίζεται μια κατηγορία, κάποια πράγματα, κάνουν στην άκρη, κυνήγησε τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟ και τα κατάφερε.
Το α’ ημίχρονο δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές με τα Λιβάδια να μην βρίσκουν τρόπο να βρεθούν απέναντι στον Φραγκόπουλο. Ο ΠΑΟ Αλφάς όταν έβγαινε μπροστά ήταν επικίνδυνος όμως στην επανάληψη, επήλθε κόπωση ελέω και του γεγονότος ότι οι παίκτες του Μιχάλη Βουράκη ήταν όλοι κι όλοι 11.
Στο 54′ από τη σέντρα του Κωστάκη, ο Ηλίας Χνάρης πετάχτηκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0. Η Αλφά αντέδρασε έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Κολλαρετάκη, όμως στο 76′ ο Ζερβός Β. με σουτ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του γράφοντας το 2-0.
Στο 87′ ο Μπορμπουδάκης για τον ΠΑΟ Αλφάς έβγαλε μια ωραία μπαλιά στον Κολλαρετάκη, ο οποίος πέρασε και τον τελευταίο αμυντικό και πλάσαρε μειώνοντας σε 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.
ΠΑΟ ΑΛΦΑΣ (Βουράκης): Φραγκόπουλος, Σκαράκης, Σαρής, Κανελλάκης, Χριστοδούλου, Ψαθάκης, Καλτσουνίδης, Καλαμούκης, Μπορμπουδάκης, Κολλαρετάκης, Βλατάκης.
Αστέρας Ρ. – Τάλως Μελιδονίου 7-2
Μ’ έναν Ρότζεν Ιμπραχίμι να μη σταματάει πουθενά, ο Αστέρας «πάτησε γκάζι» και πέρασε πάνω από τον Τάλω Μελιδονίου με σκορ 7-2. Ο 19χρονος έκανε για μία αγωνιστική τη διαφορά. Κάποιες ευφάνταστες τρίπλες και η ταχύτητα που διαθέτει καθιστά την προσωπική αναβάθμισή του στη νέα σεζόν που έρχεται, επιβεβλημένη. Βέβαια θα ήταν αδικία να μην εξήραμε και την άριστη κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο Άρης Κότσο. Τον τελευταίο καιρό δε, φροντίζει να ακολουθεί στο σκοράρισμα τον συμπαίκτη του και στο τέλος να πανηγυρίζουν μαζί τις νίκες της ομάδας τους, που, αλήθεια είναι, έχει κάνει πρωταθλητισμό στον β’ γύρο.
Επίσης, το κυνήγι της 3ης θέσης καλά κρατεί για τους «Αστερίτες». Αυτή τη φορά όμως μέχρι να φτάσουν στην ευρεία νίκη τους, χρειάστηκε να περάσουν 57 ολόκληρα λεπτά. Το Μελιδόνι -δίχως τον προπονητή τους, Μιχάλη Στεφανάκη– μάλιστα, φρόντισε να προηγηθεί στο σκορ με τον Χαριτάκη στο 12′ και λίγο μετά, να έρθει και δεύτερη ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους, όταν ο Γ. Στ. Σταρράς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 36′ στο 0-2.
Χρειάστηκε να φτάσουμε στο β’ ημίχρονο, να δοθεί ένα πέναλτι υπέρ του Αστέρα (το κέρδισε ο Ιμπραχίμι από τον Βαρδιάμπαση) στο 49′ για να ευστοχήσει ο «παθών» και να μειώσει σε 1-2. Κάπου εκεί το πίστεψαν για τα καλά οι «κυανοκίτρινοι» που ισοφάρισαν με πλασέ του Κότσο σε 2-2 στο 53′. Μάλιστα 4′ αργότερα, ήταν ο ίδιος παίκτης που έδωσε προβάδισμα με 3-2 με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό σουτ.
Στο 59′ ο Σαρρής έκανε το 4-2 με πλασέ έπειτα από ασίστ του Χριστουλάκη και από ‘κει και πέρα, ήταν θέμα χρόνου για να δούμε που θα έφτανε το σκορ.
Ο Σαρρής στο 78′ ξανασκόραρε για το 5-2 μετά από νέα ασίστ του Χριστουλάκη και στο 83′ ο Ιμπραχίμι βρήκε και πάλι στόχο από τα 9μ. στο πέναλτι που καταλογίστηκε για λογαριασμό του Αστέρα. Στο 84′ ως συνήθως, ο Μάριος Καριαβασάμ ήταν ο παίκτης που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στα μεγάλα σκορ επιτυγχάνοντας με διαγώνιο πλασέ γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 7-2.
Α.Ο.Ν. ΑΣΤΕΡΑΣ (Ασπρομάτης Ηλ.): Γαγάνης (46′ λ.τ. Παπαδάκης), Τσακάλι, Σαρρής, Μαραθιανός, Μανταδάκης, Καλλιτσουνάκης, Κότσο, Κελέσης, Ιμπραχίμι, Χριστουλάκης, Πρινιανάκης (60′ Καριαβασαμ).
Εκλογές στον ΑΟ Ψηλορείτη
Αρχαιρεσίες θα έχουμε αυτή την Κυριακή μετά τον τελευταίο αγώνα του ΑΟ Ψηλορείτη στο Φουρφουρά στο εσωτερικό του σωματείου. Το αν είναι ώρα για αλλαγές ή όχι, αυτό θα το κρίνουν τα νέα μέλη που ενδέχεται να εισέλθουν στο Δ.Σ.
Όπως τονίζει η επίσημη ανακοίνωση, αρχικά ενημερώνει τον οποιοδήποτε θέλει να δείξει το ενδιαφέρον του για το σύλλογο και εν συνεχεία αναφέρεται ο τόπος όπου θα λάβουν χώρα οι εκλογές.
«Το Διοικητικό Συμβούλιο του Α.Ο. Ψηλορείτη, σύμφωνα με το καταστατικό του, προσκαλεί τα μέλη του να παρευρεθούν στη Γενική Συνέλευση – Αρχαιρεσίες, η οποία θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 7 Μαΐου 2017 και ώρα 19:30 στο Δημαρχείο Αμαρίου στο Φουρφουρά.
Σε περίπτωση μη επιτεύξεως απαρτίας η Γενική Συνέλευση θα επαναληφθεί την Κυριακή 14 Μαΐου 2017 και ώρα 19:30 στο ίδιο μέρος».