Μπροστά σε πολύ κόσμο όπου οι δύο κερκίδες στα κεντρικά γήπεδα της παραλίας του Ρεθύμνου που στήθηκαν, δεν ήταν αρκετές για να τον χωρέσουν, πραγματοποιήθηκε ο μικρός και ο μεγάλος τελικός του 4ου εργασιακού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ. Μεγάλη θριαμβεύτρια ήταν η ομάδα του οπτικά Πέλλα που επικράτησε σ’ ένα εξαιρετικό τελικό με 2-1 σετ του Rethymnosports.
Οι νικητές αρχικά επικράτησαν με 1-0 σετ (18-21) όμως η ομάδα που τερμάτισε 1η στην κανονική διάρκεια του τουρνουά, επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 1-1 με 21-12.
Στο τάι μπρέικ διεξήχθη μια πραγματική μάχη. Η μουσική που διαδεχόταν τους κερδισμένους πόντους αλλά και το απλόχερο χειροκρότημα για τις προσπάθειες των διαγωνιζομένων παικτών ήταν στοιχεία που έκαναν τη διοργάνωση ακόμη πιο πετυχημένη.
Ο τελικός άλλωστε είχε πολλή ποιότητα και τα οπτικά Πέλλα έδειξαν μεγάλα ψυχικά αποθέματα, αφού πήραν το σετ κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή γυρίζοντας το σετ από το 11-7 στο 15-11!
Την 3η θέση πήρε το Net Café
Όσο για τον μικρό τελικό, το Net Café ήταν η ομάδα που επικράτησε του Σπιταδάκη Durostick με 2-0 (10-21 και 24-26).
Τέλος, την 5η θέση έλαβε το Βιβλιοσκόπιο κερδίζοντας με 2-0 το Adele Beach.
Αναλυτικά η τελική φάση του εργασιακού πρωταθλήματος:
Θέσεις 5-6
Βιβλιοσκόπιο – Adele Beach 2-0
(21-19, 21-18)
Μικρός Τελικός
Σπιταδάκης Durostick – Net Café 0-2
(10-21, 24-26)
Μεγάλος Τελικός
Rethymnosports – Οπτικά Πέλλα 1-2
(18-21, 21-12, 11-15)