Το δικό τους περβόλι φροντίζουν και καλλιεργούν πλέον οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ρεθύμνου. Πρόκειται για το χώρο 2 στρεμμάτων στην καρδιά του ιστορικού κέντρου που παραχώρησε ο ιδιοκτήτης κατόπιν συνεννόησης με τον Δήμο στο σχολείο, προκειμένου εκεί να απασχολούνται τα παιδιά μέσω προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και να παράγουν μόνα τους προϊόντα. Ήδη, ο κήπος της Περβόλας μετά τις σχετικές παρεμβάσεις που έγιναν από την Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου, υπό την καθοδήγηση του αρμόδιου αντιδημάρχου Μ. Αλεφαντινού, οι γονείς των παιδιών έπιασαν δουλειά και μέσα στο καλοκαίρι. Τα πρώτα προϊόντα καλλιεργήθηκαν και ήδη τα απολαμβάνουν τα παιδιά. Μπανάνες, καρπούζια, κολοκύθες, μελιτζάνες, λεμόνια, ντομάτες, φασολάκια, απολαμβάνουν οι μαθητές του σχολείου, οι οποίοι είναι διπλά ικανοποιημένοι, αφού πλέον αντιλαμβάνονται ότι από ένα σποράκι βγαίνει ένας καρπός.
Η παραγωγή των μαθητών στη συνέχεια θα διατίθεται στα συσσίτια της Κυρίας των Αγγέλων, όπου σιτίζονται έκτος από άποροι και μαθητές του σχολείου.
Πρόκειται για μια εκπαιδευτική δράση που έχει να κάνει τόσο με την ανάπτυξη και καλλιέργεια της περιβαλλοντικής συνείδησης των παιδιών, αφού θα δώσει τη δυνατότητα στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με το χώμα, τους σπόρους και την παραγωγή, όσο και με την κοινωνική προσφορά, αφού τα προϊόντα στη συνέχεια θα διατίθενται σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Παράλληλα, οι ίδιοι οι μαθητές του σχολείου θα μπορούν τόσο να απολαμβάνουν τους καρπούς της δικής τους παραγωγής, νιώθοντας ταυτόχρονα δημιουργικοί και χρήσιμοι.
Ο νέος πνεύμονας πρασίνου βρίσκεται σε αυλή κατοικίας στην οδό Πάνου Κορωναίου.
Χθες, στη διάρκεια του αγιασμού του 1ου Δημοτικού Σχολείου, -το οποίο σύμφωνα με τον διευθυντή του είναι πλήρως στελεχωμένο, λειτουργεί και δεύτερο τμήμα στην 1η Δημοτικού μιας και ο αριθμός των παιδιών είναι αυξημένος- παραβρέθηκε ο δήμαρχος Ρεθύμνου και ο αντιδήμαρχος Τεχνικών Έργων Μ. Αλεφαντινός τους οποίους ο κ. Κλεόνικος Σταυριδάκης ευχαρίστησε ιδιαίτερα για τη στήριξη που δείχνουν στο σχολείο της παλιάς πόλης. Σε σχετικές δηλώσεις του ο διευθυντής του σχολείου ανέφερε: «Από τότε που έγινε η υιοθεσία του σχολείου με το Πανεπιστήμιο, τώρα και τρία χρόνια, προσπαθούμε να αναβαθμίζουμε κάθε χρόνο την μονάδα μας. Η χρονιά για εμάς ξεκινά πολύ ευχάριστα. Το σχολείο είναι οργανωμένο, δεν έχουμε καμία έλλειψη ούτε από προσωπικό, ούτε από οτιδήποτε άλλο. Πιστεύουμε ότι και του χρόνου ακόμα θα έχουμε μεγαλύτερη αύξηση στον αριθμό των παιδιών. Η βοήθεια που έχουμε βέβαια είναι σημαντική και από τον Δήμο. Ο δήμαρχος έχει «αγκαλιάσει το σχολείο», οτιδήποτε πρόβλημα που έχουμε προσπαθεί ο Δήμος, να μας το λύσει, και να μας βοηθήσει. Ήδη έχει παραχωρηθεί στο σχολείο μας ένα μεγάλο περιβόλι το με ενέργειες του κ. Μαρινάκη και του κ. Αλεφαντινού. Εμείς θα οργανώσουμε φέτος προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης σε αυτό το περιβόλι και θα προσπαθήσουμε να τα αξιοποιήσουμε με κάθε τρόπο. Είναι σε έκταση περίπου δύο στρέμματα, θα κοιτάξουμε τα προϊόντα, τα οποία θα παραχθούν, να τα δίνουμε στο συσσίτιο της ενορίας, οπότε από τα ίδια προϊόντα μετά να συντηρούνται τα παιδιά».
Από την πλευρά του ο δήμαρχος Γ. Μαρινάκης υποστήριξε: «Ο Δήμος Ρεθύμνης στην ουσία μεσολάβησε κι ένας χώρος που είναι χαρακτηρισμένος από το σχέδιο της παλιάς πόλης για χώρος αναψυχής, χώρος πρασίνου, έγινε από τώρα χώρος πρασίνου, χωρίς να έχει αποζημιωθεί ο ιδιόκτητης του. Ήταν κάτι το οποίο έγινε με πολύ συστηματικό τρόπο, το δούλεψε αυτό το θέμα πολύ καλά και ο αντιδήμαρχος κ. Αλεφαντινός, επιτρέψτε μου, κι εγώ όσο μπορούσα. Νομίζω ότι αποδεικνύεται η χρησιμότητα αυτών των χώρων σε αστικά δομημένα περιβάλλοντα όπως είναι αυτά των παλαιών πόλεων. Αυτές οι περιοχές είναι οάσεις. Πρέπει τώρα να βρούμε και τον τρόπο να αποκαταστήσουμε και την ιδιοκτησιακή ισορροπία, ώστε αυτό να μην είναι κάτι το προσωρινό. Είναι πολύ σημαντικό που το αγκάλιασε το έργο αυτό και το σχολείο, είναι πρώτα η πρωτοβουλία των εκπαιδευτικών, τους οποίους ευχαριστώ, οι οποίοι συνέγειραν και τους μαθητές αλλά και τους γονείς. Είναι συγκινητικό που το καλοκαίρι υπήρχαν γονείς, παιδιά αλλά και εκπαιδευτικοί που πήγαιναν καθημερινά στην Περβόλα αφιέρωναν πολύτιμο χρόνο και είναι εύκολο πλέον να καταλάβετε τι ακριβώς έγινε εκεί με μια επίσκεψη».