Σε δημοσίευμα των «Ρ.Ν.» στις 28/02/14, σχετικά με τα προβλήματα της ορθοπεδικής κλινικής στο Γ.Ν.Ρ., απαντά ο διοικητής του Νοσοκομείου, Νικόλαος Ξυπολυτάς, με την παρακάτω επιστολή:
Με επιστολές του προς τον Διοικητή της 7ης ΥΠΕ, τον Διοικητή Γ.Ν.Ρ. και τις λοιπές αρμόδιες υπηρεσίες στα Νοσοκομεία Χανιών και Ηρακλείου, από Νοέμβριο και Δεκέμβριο 2013 ο συντονιστής Διευθυντής στο Νοσοκομείο Ρεθύμνου είχε αναφέρει το γεγονός της μη προκήρυξης της θέσης επικουρικού ορθοπεδικού και το γεγονός ότι εκ των πέντε υπηρετούντων ορθοπεδικών, ο ένας είχε αποχωρήσει λόγω λήξεως της θητείας, η επιμελήτρια Β’ λόγω εγκυμοσύνης έπαιρνε αναγκαστικά συνεχείς άδειες, αδυνατούσε να εφημερεύει κανονικά και δεν χειρουργούσε προκειμένου να μην εκτίθεται σε ακτινοβολίες του χειρουργείου, ο επιμελητής Α’ ήταν ασθενής, χειρουργημένος ο ίδιος οπότε αδυνατούσε να εφημερεύει. Το βάρος των εφημεριών μετατοπίστηκε ακαριαία και αναπόφευκτα στον διευθυντή και συντονιστή διευθυντή, αμφότεροι 62 ετών, ο εις εξ’ αυτών επίσης με πρόβλημα υγείας. Επισημαίνονταν εξάλλου ότι η πληρότητα των 21 κλινών της κλινικής υπερβαίνει το 95% επί τριετία.
Συνέπεια αυτών των γεγονότων ήταν να προκύψουν προβλήματα εφημερίας και η ανάγκη να εφημερεύουν ειδικευόμενοι. Η διοίκηση σύμφωνα με τους κανονισμούς δεν επιτρέπεται αυτό να το εγκρίνει και αναγκαστικά υπήρξαν ημέρες χωρίς εφημερίες. Ενημερώθηκαν σχετικά τα Νοσοκομεία Χανίων και Ηρακλείου, ώστε να καλύψουν τυχόν περιστατικά που αναγκαστικά θα διακομίζονταν εκεί.
Τέλος, επισημαίνεται το γεγονός ότι για καθαρά διαδικαστικούς λόγους, σε κανένα Νοσοκομείο της Περιφέρειας Κρήτης και σε αντίθεση με τις λοιπές περιφέρειες της χώρας, από τις αρχές του 2014 δεν διορίσθηκαν νέοι επικουρικοί γιατροί, επομένως ούτε ορθοπεδικοί. Όσον αφορά καθ’ αυτό το δημοσίευμα, δυστυχώς, τίποτα από τα παραπάνω δεν έλαβε υπόψη εφόσον -καίτοι πολύ εύκολα- θα μπορούσε να τα πληροφορηθεί αρμοδίως. Υπό αυτές τις συνθήκες ουρές, αγωνίες και οργή ενίοτε, είναι απολύτως συνεπακόλουθα και δικαιολογημένα. Επισημαίνεται εξάλλου το γεγονός ότι οι ουρές σημειώνονται και λόγω των αλλαγών που χρήζουν οι χειρουργημένοι ή και μη, οπότε η άμεση εξυπηρέτηση είναι φύσει, ανθρωπίνως και εν τοις πράγμασι αδύνατη ακόμα και στο πληρέστερο Δημόσιο ή Ιδιωτικό Νοσοκομείο του πλανήτη. Πολλώ μάλλον σε Νοσοκομείο που καλύπτει αποκλειστικά ολόκληρο νομό, όλα τα περιστατικά επί 24ώρου βάσεως. Όμως, τα περί αναμονής πέντε ωρών, παρά ταύτα δεν συμβαίνουν, είναι αδύνατον να προκύπτουν από μαρτυρίες όπως διατείνεται το ρεπορτάζ, ενώ ο παραλληλισμός των προβλημάτων της Ορθοπεδικής με άλλες κλινικές στο Νοσοκομείο είναι επίσης αυθαίρετος και μακράν της αλήθειας και της πραγματικότητας που ισχύει. Τα προβλήματα της κλινικής, όπως ήδη εκτέθηκε, καθόλου δεν οφείλονται στην -κατά το ρεπορτάζ- «αποψίλωση» από γιατρούς αλλά σε έκτακτα γεγονότα τα οποία ούτε να προβλεφθούν, ούτε να αντιμετωπισθούν ήταν ποτέ δυνατόν. Πάντως είναι συγκυριακά, προσωρινά και -σύντομα ελπίζουμε- αντιμετωπίσιμα.
Τα περί κόπωσης, φιλοτιμίας των γιατρών και λοιπά, οι γιατροί -και όλο το προσωπικό- αυτονόητα τα υφίστανται και καταβάλλουν κάθε προσπάθεια. Αλλά και για τον ασθενή ή τραυματία σε χωριό είναι αναπόφευκτη η «κούρσα ταλαιπωρίας» από το χωριό στο Ρέθυμνο και ενδεχομένως κατόπιν σε Νοσοκομείο γειτονικού νομού. Αυτά παρουσιάζονται όχι μόνο σε ολόκληρη τη χώρα, αλλά και σε κάθε αντίστοιχη του Ρεθύμνου διοικητική ενότητα και γεωγραφική έκταση. Πανευρωπαϊκά και Παγκοσμίως. Αυτή την «κούρσα ταλαιπωρίας» θα υποστεί κάθε πολίτης στην Ευρώπη, όπου από τα αντίστοιχα Ανώγεια στο αντίστοιχο Γ.Ν.Ρ. που θα συμβεί να μην εφημερεύει, θα μεταφερθεί στα αντίστοιχα Χανιά.
Τα προβλήματα είναι μεγάλα. Πανελλαδικά, υπαρκτά και γνωστά. Ο Ρεθεμνιώτικος λαός στην πολυτάραχη διαχρονικά διαδρομή του, αντιλαμβάνεται άριστα την καθημερινή πάλη που διεξάγουν γιατροί, προσωπικό και διοίκηση για την επίλυσή τους και την επίτευξη του δυνατόν καλύτερου μέσα από τις πιο αντίξοες συνθήκες, σαν αυτές που σήμερα η πατρίδα αγκομαχώντας διανύει. Αντιλαμβάνεται και πόσα αντί να ενισχύουν, διαβάλλουν, αντί να απεικονίζουν ως απτή πραγματικότητα, παραμορφώνουν, αντί να συνδράμουν και να προστατεύουν την προσπάθεια και τη λειτουργία στο ΓΝΡ, ασυνείδητα -κάποτε ατυχώς και δόλια-, υπονομεύουν δυναμιτίζοντας και επιχειρώντας να ακυρώσουν τον σκληρό αγώνα που διεξάγεται.
Εμείς πάντως συνεχίζουμε. Μας αρκεί, όταν -έστω μοναδικός- συμπαραστάτης εμφανίζεται ο ανώνυμος πολίτης, είναι ο Ρεθεμνιώτικος λαός. Η Νοσοκομειακή δημόσια υγεία στο Ρέθυμνο αντιπαλεύει τους εχθρούς της, μάχεται καθημερινά και άνισα για το καλύτερο, έχει άριστα αποτελέσματα και οδηγό της το καθήκον. Πιστεύει ακράδαντα και μάχεται γι’ αυτό, πως το ευοίωνο αύριο θα σαρώσει το σκληρό σήμερα και θα διαγράψει δια παντός, οριστικά, αμετάκλητα το εφιαλτικό παρελθόν που τόσους ταλάνισε, τόσο ακριβά κόστιζε και τόσο κακά επισώρευσε. Σε όλους μας. Ασθενείς και υγιείς.