Στο Εξωκκλήσι του Αγίου Κυρίλλου σε ένα τοπίο απαράμιλλης ομορφιάς, το οποίο αποτελεί ιστορικό σημείο αναφοράς για τους Σακτουριανούς, παρουσία αρχών φορέων και πλήθους κόσμου, τελέστηκε Θεία Λειτουργία και στην συνέχεια ομιλία του προέδρου του συλλόγου για τον αγώνα και τη θυσία των Σακτουριανών κατά την περίοδο του β’ παγκοσμίου πολέμου.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο βουλευτής του Νομού Ρεθύμνου της Νέας Δημοκρατίας Γιάννης Κεφαλογιάννης, ο περιφερειακός σύμβουλος της Αντιπεριφέρειας Ρεθύμνου Νίκος Κακογιαννάκης, ο δήμαρχος Αγίου Βασιλείου Ιωάννης Ταταράκης, οι αντιδήμαρχοι Αγίου Βασιλείου Αντώνιος Τσουρδαλάκης και Βασίλειος Θεοδωράκης, οι δημοτικοί σύμβουλοι Εμμανουήλ Τσιριντάνης και Δήμος Σαρτζετάκης, ο πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Κρύας Βρύσης Ιωάννης Μανουσάκης και ο πρόεδρος του πολιτιστικού Συλλόγου Ιωάννης Βαβουράκης.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν και τίμησαν με την παρουσία τους συντοπίτες από την Κρύα Βρύση, τις Μέλαμπες, την Αγία Γαλήνη, Πλατανέ, Κισσό και Βρύσες.
Το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Σακτουρίων ευχαριστεί όσους λάμπρυναν με την παρουσία τους αυτήν την εκδήλωση, τιμώντας τους αγώνες και τις θυσίες των Σακτουριανών για το υπέρτατο αγαθό, την Ελευθερία!
Το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου