Οι επικρατήσεις του Ρεθυμνιακού στην Αλφά (0-2), του Ποσειδώνα στο Γεράνι επί των Λιβαδίων (0-5) και του Ψηλορείτη στο Ατσιπόπουλο με 0-4 επί της Φλόγας (ήταν η πρώτη του στο πρωτάθλημα), δίνουν κατά μία έννοια, έξτρα πόντους στη σημασία των νικών αυτών.
Ο Ρεθυμνιακός συνεχίζει να κυνηγά την κορυφή αναμένοντας το ντέρμπι του ερχόμενου Σαββάτου κόντρα στην ΑΕΜ, ο Ποσειδώνας δείχνει πολύ δυνατός στο γήπεδό του μ’ όποιον αντίπαλο κι αν αγωνίζεται και σίγουρα, τα 5 τέρματα που σημείωσε ανεβάζουν την ψυχολογία όλων. Ο Ψηλορείτης έκανε δικό του και μάλιστα με εύκολο τρόπο το ντέρμπι των ουραγών, ενώ στο Σπήλι η τοπική ομάδα έμεινε στο 0-0 με τον Τάλω Μελιδονίου.
Τέλος, η Κάλυβος πήρε «πύρρειο» νίκη απέναντι στη Δόξα Πλατανέ με 0-2 μέσα στα Μισίρια.
ΠΑΟ Αλφάς – Ρεθυμνιακός 0-2
Με τους Μαρή και Δημήτρη Μανωλακάκη να σκοράρουν στο β’ ημίχρονο, ο Ρεθυμνιακός «δραπέτευσε» από την Αλφά με σκορ 0-2 κόντρα στον τοπικό ΠΑΟ. Η ομάδα του Μιχάλη Δεληγιαννάκη, έδειξε πως είναι σε θέση να πάρει «επαγγελματικούς» βαθμούς, όταν το κρίνουν οι συνθήκες απαραίτητο, απέναντι σ’ έναν αντίπαλο που μετρούσε τρεις σερί ήττες πριν από το συγκεκριμένο ματς.
Ο ΠΑΟ Αλφάς έδειξε να «γυαλίζει» το μάτι του στο α’ ημίχρονο και δυσκόλεψε αρκετά την ανάπτυξη του παιγνιδιού του Ρεθυμνιακού. Μάλιστα στο 17′ ο Κλάδος αντέδρασε σωστά σ’ ένα σουτ του Περκέτσι.
Όλα όμως άλλαξαν άρδην όσον αφορά τη ροή του αγώνα όταν, ο Μαρής στο 49′ εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Γκούτζου (πριν την έναρξη οι άνθρωποι της Αλφάς τον βράβευσαν μη λησμονώντας την προσφορά του στην ομάδα τους) και με ποδοσφαιρικό θράσος μπήκε στην περιοχή και με άψογο πλασέ άνοιξε το σκορ.
Ήταν φυσιολογικό για τον ΠΑΟ Αλφάς να ψάξει την ισοφάριση. Αυτό είχε ως αντίκτυπο όμως, να ανοίξουν οι χώροι και οι επιθετικοί του Ρεθυμνιακού να δράσουν ανάλογα.
Στο 65′ ο Κοντός ανέτρεψε τον Έρι Ματαραγκάσι εντός περιοχής. Ο ρέφερι της αναμέτρησης καταλόγισε το πέναλτι και απέβαλλε τον αμυντικό του ΠΑΟ Αλφάς. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο «παθών». Ο Τσίκνης όμως το απέκρουσε και συνέχισε να κρατά ζωντανή την ομάδα του. Ο νεαρός πορτιέρο πραγματοποίησε και τρεις ακόμη εξαιρετικές επεμβάσεις, ενώ διάβαζε πολύ καλά -από αέρος- τις ψηλές μπάλες του Ρεθυμνιακού. Δικαίως λοιπόν πέρασε στους κορυφαίους της συνάντησης όπως άλλωστε και ο Δημήτρης Μανωλακάκης, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος διώξιμο των αμυντικών της τοπικής ομάδας μετά από εκτέλεση κόρνερ και με καταπληκτικό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 0-2.
Η διαιτησία: Δασκαλομαρκάκης, Κοκολάκης, Καψαλάκης.
ΑΛΦΑ (Βουράκης): Τσίκνης, Σκαράκης, Γιαννόπουλος, Κοντός, Χριστοδούλου (86′ Λουκάκης), Ψαθάκης, Καρτσουνίδης, Γαβράς (76′ Αλεξίεφ), Καλαμούκης (63′ Σωπασουδάκης), Περκέτσι, Κολαρετάκης.
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ (Δεληγιννάκης): Κλάδος, Λαζαρίδης, Αντουράκης, Κρασονικολάκης, Γκούτζος, Μανωλακάκης, Πλεύρης, Ματαραγκάσι (75′ Κυριακόπουλος), Χριστουλάκης (83′ Σκαλίδης), Σταράς (69′ Σαμαράς), Μαρής.
• Ο Ρεθυμνιακός εξέδωσε ευχαριστήρια ανακοίνωση για τη φιλοξενία της Αλφάς αναφέροντας τα παρακάτω: «Το Δ.Σ. του Ρεθυμνιακού θα ήθελε να ευχαριστήσει για μία ακόμη χρονιά το ποδοσφαιρικό σωματείο ΠΑΟ Αλφάς για την άψογη φιλοξενία του».
Ποσειδώνας – Λιβάδια 5-0
Και κέρδισε και άρεσε και σκόραρε 5 φορές! Ο Ποσειδώνας ξεχωρίζει ως ομάδα και φροντίζει να το δείχνει απέναντι σ’ αυτές της 3ης ταχύτητας, όπως τείνει να γίνει το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας. Η ομάδα του Νίκου Καραδάκη αλλά και ο ίδιος που πέτυχε χατ-τρικ, έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση με 5-0 επί των Λιβαδίων που δεν μπορούν να μαζέψουν μέχρι στιγμής ούτε πόντο.
Οι Γερανιώτες, αν και είχαν 9 παίκτες εκτός αποστολής, παρουσίασαν για μία ακόμη φορά ενθουσιασμό στο παιγνίδι τους, επέβαλλαν το ρυθμό τους καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και διασκέδασαν τις εντυπώσεις επιτυγχάνοντας ένα μεγάλο σκορ για δεύτερη συναπτή Κυριακή μετά το 4-0 επί του Σπηλίου.
Ο Βλαστός ήταν ο παίκτης που πέταξε μακριά το όποιο άγχος των γηπεδούχων σκοράροντας στο 12′. Ήταν η ασίστ από δεξιά του Νίκου Καραδάκη που τα έκανε σχεδόν όλα, με τον βραχύσωμο επιθετικό να κινείται σε θέση φορ και με πλασέ να ανοίγει το σκορ.
Τα Λιβάδια είχαν δύο καλά σουτ στο α’ ημίχρονο με τον Χνάρη στο 27′ και τον Κωστάκη στο 32′ τα οποία και απέκρουσε ο Μ. Δημητριάδης.
Ο Ποσειδώνας που έβγαζε «φωτιές» στην επίθεση δημιουργώντας 23 τελικές, έφτασε στο 2-0 με το Νίκο Καραδάκη στο 32′. Ο Σηφακάκης έβγαλε τη σέντρα και ο παίκτης-προπονητής του Ποσειδώνα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου και για 15 λεπτά, τα Λιβάδια δραστηριοποιήθηκαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής για να ξαναμπούν στον αγώνα πετυχαίνοντας ίσως κάποιο τέρμα. Οι αμυντικοί του Ποσειδώνα όμως, τους εξωθούσαν σε μακρινά σουτ τα οποία δεν βρήκαν στόχο.
Φτάσαμε λοιπόν στο 81′ όταν ο Σαριδάκης έβγαλε γλυκιά σέντρα, ο Καραδάκης πήρε την κεφαλιά κι έγραψε το 3-0. Εκεί το παιγνίδι πήρε ουσιαστικό τέλος. Ο Ποσειδώνας ωστόσο δεν σταμάτησε να πανηγυρίζει. Στο 86′ ο Αρχοντάκης από νέα ασίστ του Καραδάκη από δεξιά, με σουτ στη κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημείωσε το 4-0, ενώ το τελικό 5-0 ήλθε από τη συνεργασία, Μαρινάκη-Γεωργιουδάκη με τον τελευταίο να επιχειρεί «κοφτή» μπαλιά και ο επερχόμενος Καραδάκης με κοντρόλ και πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Η διαιτησία: Σαβουϊδάκης, Φραγκιαδάκης, Μαϊνωλάς.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Καραδάκης): Δημητριάδης, Σαριδάκης, Φραντζεσκάκης, Χασιώτης, Γεωργιουδάκης, Νενεδάκης, Μαγριπλής, Βλαστός, Αποστολάκης, Καραδάκης, Σηφακάκης.
ΛΙΒΑΔΙΑ (Μακριδάκης): Κλάδος, Μουσκάϊ (78′ Σωπασής), Χρυσός, Παπαδάκης Β., Καστελλιανός (33′ Χνάρης Γ.), Παπαδάκης Α., Χνάρης Ηλ., Κωστάκης, Ρασούλης, Ζερβός.
Σπήλι – Τάλως Μελιδονίου 0-0
Σ’ ένα ματς που γρήγορα θα ξεχαστεί, καθώς δεν είχε να παρουσιάσει κάτι όσον αφορά την ποιότητά του, Σπήλι και Τάλως, έμειναν στο 0-0.
Οι λιγοστές φάσεις και η ατολμία σε κάποιες περιπτώσεις να πάρουν πάνω τους οι παίκτες τις ενέργειες, προσέφερε ένα άνοστο, άοσμο και άγευστο αποτέλεσμα.
Πέρα από δυο-τρεις καλές στιγμές, δεν είχε κάτι παραπάνω να δώσει. Στο 20′ ο Λογιάκης κινήθηκε από πλάγια και πάτησε περιοχή, σούταρε δυνατά όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Στο 25′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, καθώς ο Χαριτάκης που βρέθηκε μόνος του μέσα στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισε την κεφαλιά αλλά ο Τσιρίτας απέκρουσε.
Το Σπήλι που ξεκίνησε ελαφρώς πιο δυνατά, προοδευτικά έδωσε την κατοχή στον Τάλω που, μολονότι ήταν και πάλι άτυχος (έχασε στο 35′ τον Κουβάκη (ο τραυματισμός του στο γόνατο φάνηκε σοβαρός αλλά θα πρέπει να κάνει μαγνητική για να δει την έκταση του χτυπήματος), φρόντισε να οδηγήσει το παιγνίδι με ασφάλεια ως το τέλος, ενώ ταυτόχρονα, το 0-0 φάνηκε να βολεύει και τις δύο ομάδες. Μάλιστα στο 87′ ο παίκτης που τον αντικατέστησε, ο Παπαγιαννάκης, με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα να περνάει 2μ. έξω από το κάθετο δοκάρι του Τσιρίτα.
Δεν είχε ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ. Σταυρουλάκη που δεν του έτυχε η δύσκολη φάση.
ΣΠΗΛΙ (Καραμπατζάκης): Τσιρίτας, Καραμπατζάκης, Χριστοφοράκης, Βαβουράκης Στ. (82′), Σειραγάκης, Κονδύλης, Μπουμπάκης, Βαβουράκης Κ., Σπυρλιδάκης (90′ Καλλιτσουνάκης), Αγγελογιαννάκης (72′ Κοκοτσάκης), Λογιάκης.
ΜΕΛΙΔΟΝΙ (Στεφανάκης): Αναγνωστάκης, Σταράς Γ., Καλυβιανάκης, Κουβάκης (35′ λ.τ. Παπαγιαννάκης), Λαγουδάκης, Μπιρίκος, Στεφανάκης Ν. (64′ Κρανιωτάκης), Βασσάκης, Μακριδάκης (88′ Λουκάκης), Χαριτάκης, Σταράς Στ. Γ.
Δόξα Πλ. – Κάλυβος 0-2
Μεγάλο «διπλό» σημείωσε η Κάλυβος μέσα στα Μισίρια επί της Δόξας. Το 0-2 ήταν προϊόν καθαρού μυαλού και των «τελειωμάτων» σε φάσεις που θα ζήλευαν παίκτες ανώτερης κατηγορίας. Αντίστοιχα, ήταν και προϊόν των κακών τελειωμάτων των γηπεδούχων. Κάποιοι θα το έλεγαν κακοδαιμονία άλλοι πάλι, ανικανότητα. Η Δόξα άρεσε, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες αλλά τις απώλεσε όλες έως ότου έρθει ο Παπαγιαννάκης της Καλύβου και γράψει το 0-1 στο 72′.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και μόλις στο 14′ είχαν σουτ άουτ από τον Ξενοκαλάκη, το οποίο έφυγε λίγο άουτ. Επίσης στο 20′ ο Αλέξης Δελήμπασης έχασε τεράστια ευκαιρία από τη μικρή περιοχή να σκοράρει. Στο 27′ τον μιμήθηκε ο Κονταράκης με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ από κοντά, το οποίο δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο φορές ο Αραπάϊ, στο 27′ και στο 37′ δεν μπόρεσε (πρώτα με σουτ κι έπειτα με το κεφάλι) να σκοράρει μέσα από την περιοχή.
Στην επανάληψη η Κάλυβος μετρίασε την ανωτερότητα των γηπεδούχων και μάλιστα απείλησε με τον αρχηγό της, τον Σπανουδάκη Μ. που σούταρε για να εξοστρακιστεί η μπάλα σε σώματα αμυνομένων στο 66′.
Στο 72′ όμως ήρθε το γκολ. Η φάση ξεκίνησε από το βολέ του Κισσανδράκη, οι της Καλύβου πήραν την πρώτη μπαλιά και με «τη μία» ο Αντιασβίλι έβγαλε ασίστ στον Παπαγιαννάκη που με έξοχο πλασέ κι ενώ είχε αντίπαλο πάνω του, άνοιξε το σκορ.
Στο 80′ ο Θωμάκος επωφελήθηκε την αδυναμία των αμυντικών της Καλύβου να απομακρύνουν όμως, το φαλτσαριστό σουτ που έκανε, έστειλε την μπάλα άουτ.
Φτάσαμε στο 90′ όταν, λίγο η κόπωση, λίγο η αδυναμία των αμυντικών των γηπεδούχων να διώξουν, έφεραν την μπάλα στα πόδια του Νικολουδάκη που με ένα εκπληκτικό ψηλοκρεμαστό πλασέ έφερε την μπάλα πάνω από τον Παρασύρη κι έγραψε με εντυπωσιακό τρόπο το τελικό 0-2.
Η διαιτησία: Δρακακάκης, Βιζιργιανάκης, Κουτάντος.
ΔΟΞΑ ΠΛ. (Δελήμπασης): Παρασύρης, Λάριος, Δελήμπασης, Ζεοβάνου, Παπαδάκης, Ξενοκαλάκης (58′ Περήφανος), Σκέρλος, Θωμάκος, Αραπάι (63′ Γωνιωτάκης), Κονταράκης (73′ Μπαρκάτσας), Λοντζάι.
ΚΑΛΥΒΟΣ (Μαρής): Κισσανδράκης, Ψωμάς Ν., Ψωμάς Χ., Κατσαμάς, Παπαγιαννάκης, Αντιασβίλι Κ., Κιαγιάς, Σπανουδάκης Μ. (81′ Κουνδουράκης), Παυλάκης, Κοϊνάκης (51′ Νικολουδάκης), Τζαγκαράκης Γ. (75′ Φραγκιαδάκης).
Φλόγα Ρουστίκων – Ψηλορείτης 0-4
Μεγάλη νίκη και σπάσιμο της… κατάρας που ήθελε τον Ψηλορείτη να μην κατακτά ούτε βαθμό είχαμε στο γήπεδο Ατσιποπούλου. Οι του Φουρφουρά έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης επιτυγχάνοντας 4 τέρματα απέναντι σε μια Φλόγα Ρουστίκων που δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει σχεδόν ποτέ.
Η βελτίωση ωστόσο ήρθε στις αλλαγές, καθώς αυτή τη φορά, τις πραγματοποίησε όλες δείχνοντας ότι, τουλάχιστον στον τομέα της ανασυγκρότησης κινείται κάτι.
Ο Ψηλορείτης, άνοιξε το σκορ με τον Ματέρνα και επιβεβαίωσε ότι, πράγματι μπορούν να αλλάξουν πράγματα τόσο σε ουσία όσο και στην ψυχολογία της ομάδας, όταν στο 37′ ο Νεονάκης νίκησε τον Φραγκιαδάκη για να γράψει το 0-2.
Ο Μιχαηλίδης βρήκε δίχτυα στο 72′ για να έρθει ο Νεονάκης και πάλι και με σουτ να διαμορφώσει το τελικό 0-4.
Η διαιτησία: Κετεσίδης, Παπαδάκης, Λιοδάκης Μ.
ΨΗΛΟΡΕΙΤΗΣ (Αποστολίδης): Δαμβακεράκης, Καραβιώτης, Αποστολίδης (80′ Κωστόπουλος), Μανωλιτσάκης, Νεονάκης, Θεοδωρομανωλάκης, Μανωλακάκης Δ. (66′ Λαντζούρης), Ματέρνα, Μπουζάκης, Κλάδος, Μιχαηλίδης (80′ Ρουσσάκης).
ΦΛΟΓΑ Ρ.: Φραγκιαδάκης, Ιερωνυμάκης, Γαγάνης (74′ Αγριμάκης), Γεωργιουδάκης, Καλλιτσουνάκης, Βογιατζιδάκης, Αγάς, Τάτσικας (78′ Μαλλιωτάκης, Ξυνομιλάκης, Ζένκα, Καραβασιλείου (66′ Κωστέτσος).