Ένα νέο θετικό αποτέλεσμα πήρε η Επισκοπή μέσα στη Σπάρτη, 0-0 παρ’ όλα αυτά είναι εκείνη που έφυγε δυσαρεστημένη από τον αγωνιστικό χώρο για τον απλούστατο λόγο ότι της “γλίστρησε” ένα τρίποντο που το δικαιούτο από κάθε άποψη.
Το ακυρωθέν τέρμα στο 9′ που σημείωσε ο Νοικοκυράκης με κεφαλιά επιβεβαίωσε τους φόβους των Ρεθεμνιωτών που με το που άκουσαν ότι την αναμέτρηση θα διευθύνει ο κ. Στάμος, ανασκουμπώθηκαν.
Επίσης, η τύχη της “γύρισε” την πλάτη στο 59′ όταν ο Στέφανος Πέτρου έπιασε μια βολίδα έξω από την περιοχή σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Ιωαννίδη. Στη συνέχεια, η μπάλα έσκασε στο έδαφος με τους Ρεθεμνιώτες να ζητούν από τον βοηθό ότι η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή, ωστόσο αυτό ήταν κάτι μπορούσε κανείς να το διαπιστώσει με περίσσια δυσκολία μέσω βίντεο.
Αγωνία για τον Στέφανο Πέτρου
Έντεκα λεπτά αργότερα, στο 70′ το “κακό τρίτωσε” για την Επισκοπή. Ο νεαρός στράικερ αποχώρησε κρατώντας το γόνατό του με τους φόβους να υφίστανται όσον αφορά τη σοβαρότητα του τραύματος. Ο Σερραίος εξτρέμ που τον τελευταίο καιρό τον είδαμε να αγωνίζεται με επιτυχία και στην κορυφή της επίθεσης, ήταν ανεβασμένος για ένα ακόμη ματς (έπαιξε πίσω από τον Νταρζίσιο) ήταν ιδιαίτερα προβληματισμένος όπως προβληματισμένοι ήταν και οι άνθρωποι της Επισκοπής.
Σημειολογικά αναφέρουμε ότι ο Πέτρου έχει υποστεί ρήξη πρόσθιου χιαστού στο άλλο του γόνατο. Χθες έκανε μαγνητική τομογραφία και οι “γυπαετοί” περιμένουν με αγωνία τα αποτελέσματα.
(πηγή φωτό: notospress.gr)
Ανώτερη η Επισκοπή, της έλειψε το γκολ
Στη Σπάρτη και σ’ ότι αφορά τον αγώνα, η Επισκοπή ήταν ανώτερη σε όλα τα επίπεδα κυκλοφορώντας τη μπάλα, παίζοντας ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας. Από την άλλη, ο Αστέρας περίμενε στα μετόπισθεν θέλοντας να τρέξει -όπως και το ‘κανε- στο επιθετικό τρανζίσιον.
Η ομάδα του Βλαχιώτη είχε καλές στιγμές όχι όμως κορυφαίες. Στο 12′ και στο 31′ ο Αναστασόπουλος και ο Αμπάνκουα είχαν καλά σουτ ενώ ανάλογο ήταν κι αυτό του Πέτρου στο 29′
Στο 38′ ο Εμπόι επιχείρησε ένα δυνατό έξω από την περιοχή με τον Ιωαννίδη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.
Στο β’ ημίχρονο δεν άλλαξε το σκηνικό. Κάθε άλλο… Είχαμε ξανά πρωτοβουλία και διάθεση να βρει το γκολ με τους γηπεδούχους να παίζουν στην κόντρα επίθεση ψάχνοντας προφανώς κάτι καλό στο άδειο γήπεδο.
Καλή στιγμή ήταν αυτή στο 51′ με την κεφαλιά του Λάμτσε που έφυγε άουτ όπως και του Μπάτροβιτς στο 71′ όταν δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ από ιδανική θέση.
Η διαιτησία: Στάμος (Ηλείας). Βοηθοί: Καραλής (Ηλείας) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛ. (Βελιτζέλος): Ιωαννίδης, Ρόδης (80′ Ουρτάδο), Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Φουρλάνος, Μαϊσουράτζε, Σκολοάροφ *80′ Μπούζας), Αναστασόπουλος, Παπουλής (80′ Σιντορένκο), Τσίπρας (35′ λ.τ. Μπάτροβιτς), Αμπανκούα (58′ Αλνταίρ).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Τριντάντε, Τσάβος (65′ Σταθόπουλος), Πολυχρόνης, Πέτρου (60′ λ.τ. Σουμπασάκης), Νοικοκυράκης, Νταρζίσιο.
Μία προπόνηση και αναχώρηση για Ρόδο
Η Επισκοπή ετοιμάζεται για νέο ταξίδι, αυτό απέναντι στην Ρόδο. Η αποστολή θα αναχωρήσει σήμερα κιόλας για το πανέμορφο νησί όπου αύριο Τετάρτη θα κληθεί να δώσει το εξ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής. Το πρόγραμμα είναι βεβαρημένο και στην Επισκοπή προσπαθούν επί της ουσίας να κάνουν αποφόρτιση.
Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:
Καραϊσκάκης – ΑΕΚ Β’ …………..0-1
(50′ Γκολφίνος)
Αστέρας Βλαχιώτη – Επισκοπή …0-0
Παναθηναϊκός Β’ – Καλαμάτα ……1-2
(23′ Τσιριγώτης – 38′ (πεν.) Τάτος, 40′ Λουκίνας)
ΟΦΙ – Αιγάλεω ………………………..0-1
(47′ (πεν.) Αρναρέλλης)
Ζάκυνθος – Ηρόδοτος ……………..1-0
(25′ Κούνια)
Εργοτέλης – Κηφισιά ……………….2-1
(44′, 52′ (πεν.) Κόνρααντ – 14′ Κουϊρουκίδης)
Χανιά – Λεβαδειακός ………………3-1
(55′, 56′ Μπαΐροβιτς (πεν.), 93′ Βασιλόγιαννης – 74′ Νίλι)
Διαγόρας – Ρόδος ……………………1-0
(6′ Ζούνης)
Ρεπό: Καλλιθέα
Η βαθμολογία
Ομάδα …………Β. …Ν-Ι-Η …Γκολ
1. Λεβαδειακός ……38 …11-5-3 …30-12
2. Καλαμάτα ………34 ….10-4-3 …23-8
-. Αιγάλεω ………….34 ….10-4-6 …20-13
4. Καλλιθέα ……….32 ….10-2-4 …18-10
-. ΑΕΚ Β’ …………..32 ……9-5-4 …16-10
6. Χανιά ……………31 ……7-10-2 …31-15
7. Κηφισιά ………..27 ……8-3-7 ….18-14
8. Επισκοπή ………24 …..6-6-6 ….12-9
-. Παναθηναϊκός Β’ …24 …7-3-9 ..17-21
-. Εργοτέλης …………..24 …7-3-7 …14-17
11. ΟΦ Ιεράπετρας …..23 …6-5-6 …23-22
12. Διαγόρας ……………20 …4-8-6 …12-20
13. Ρόδος …………………19 …5-4-7 …16-17
14. ΑΕ Καραϊσκάκης …17 …4-6-9 …11-27
15. Ηρόδοτος ……………14 …3-5-11 …13-23
-. Αστέρας Βλαχιώτη …14 …3-5-10 …10-20
17. Ζάκυνθος …………….7 …2-1-12 …..6-32
Η επόμενη (21η) αγωνιστική
Σάββατο 26 Φεβρουαρίου, 14.45
ΑΕΚ Β’ – Εργοτέλης
Κυριακή 27 Φεβρουαρίου, 14.45
Επισκοπή – Διαγόρας
Καλαμάτα – ΑΕ Καραϊσκάκης
Κηφισιά – Αστέρας Βλαχιώτη
Ρόδος – Χανιά
Λεβαδειακός – Ζάκυνθος
Ηρόδοτος – ΟΦ Ιεράπετρας
Αιγάλεω – Καλλιθέα
Ρεπό: Παναθηναϊκός Β’