Τη ΓΕ Ηρακλείου θα αντιμετωπίσει ανήμερα των Φώτων (19:00) το ανδρικό τμήμα του ΟΠΕΡ για το θεσμό του κυπέλλου. Οι Ρεθεμνιώτες βάζουν τέλος στις διακοπές τους και μπαίνουν δυναμικά στις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις, μέσα από ένα ματς το οποίο θεωρείται «του χεριού τους», αρκεί βέβαια να παρουσιάσουν τη σοβαρότητα που πρέπει σε τέτοιου είδους ματς.
Ο ΟΠΕΡ θα έχει στις τάξεις του τον Κόκκινο που έφτασε σήμερα στο Ρέθυμνο. Αντιθέτως δεν θα μπορεί να προσφέρει τις υπηρεσίες του ο Γλυνιαδάκης, ο οποίος θα αναγκαστεί να απουσιάζει για ανειλημμένες επαγγελματικές υποχρεώσεις.
Όπως και να ‘χει, ο προπονητής, Γιώργος Σταυρόπουλος θα έχει στη σύνθεσή του ένα ρόστερ που θα μοιάζει πλήρες απέναντι στην ΓΕΗ που είναι τοπικής κατηγορίας, ωστόσο, μονάχα αμελητέα ποσότητα δεν αποτελεί.
Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 19:00 στο κλειστό του Ηρακλείου και θα είναι νοκ-άουτ.
Στόχος του ΟΠΕΡ είναι να φτάσει όσο πιο ψηλά γίνεται (υπενθυμίζουμε ότι στα μέσα του Δεκέμβρη είχε κερδίσει και συνάμα αποκλείσει τον ΟΦΗ).
Παρακάτω βλέπετε αναλυτικά τα αποτελέσματα, καθώς και το πρόγραμμα με τους αρκετούς αγώνες που απομένουν να αναδείξουν νικητή για να προχωρήσει η εν λόγω διοργάνωση.
H Β’ φάση – 2η αγωνιστική
ΑΕΚ Αθηνών – ΑΣ Ιωνικός 3-0 (25-17,25-12,25-16)
Πήγασος Πολίχνης – ΑΜΣ Νέστωρ 3-0 (25-22,25-18,25-19)
ΑΟ Αιγιαλέων – ΑΕΠ Ολυμπιάς 0-3 (21-25,16-25,19-25)
ΑΣ Πήγασος Κοζάνης – ΑΣ Γιάννενα 3-2(27-25,26-28,25-18,25-27,15-10)
Οι υπόλοιποι αγώνες:
Μίλων – ΑΠΣ Κύζικος
ΑΟ Παλλήνη – ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας Κλειστό Κάντζας
ΣΦΑ Μελισσίων «Ο Φοίβος» – ΔΑΣ Δραπετσώνας
ΑΠΣ Πήγασος – ΓΣ Απόλλων
Τετάρτη 13 Ιανουαρίου
18:00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου – ΑΣ Μακεδονικός
19:00: ΓΕ Αλεξανδρούπολης – ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής
19.00: ΑΓΠΣ Θησέας – ΑΣ Κόροιβος
19:00 ΓΕ Ηρακλείου – ΟΠΕ Ρεθύμνου
Κυριακή 10 Ιανουαρίου
18:00 ΓΑΣ Ευκαρπίας – ΧΑΝΘ
08:30: Ροδίων Άθλησις – ΑΟ Μυτιλήνης
19.00: Αλεξανδρούπολη – Κομοτηνή
Το Σάββατο με ΟΦΗ για το πρωτάθλημα
Στο μεταξύ, γνωστό έγινε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστκής στον α’ όμιλο για την Α2 των ανδρών. Στο πρωτάθλημα που παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον, η ρεθεμνιώτικη ομάδα να διεκδικεί την πρωτιά, ασχέτως εάν έχει γνωρίσει πριν από έναν μήνα την ήττα στο ντέρμπι με την Παλλήνη. Η 9η αγωνιστική φέρνει ένα τοπικό ντέρμπι ακόμα, όπου στα χαρτιά μπορεί να δείχνει ο ΟΠΕΡ δυνατός, εντούτοις μεγάλο ερωτηματικό αποτελεί να δούμε σε ποια κατάσταση θα επιστρέψουν οι Ρεθεμνιώτες μετά τις γιορτές.
Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό του ΟΦΗ το Σάββατο στις 18:00 και διαιτητές θα είναι οι κ.κ. Αγγελίδης, Καρπουζάς.
Αύριο οι κληρώσεις για το κύπελλο στις γυναίκες
Και στις γυναίκες το πρωτάθλημα της Α1 επαναρχίζει ωστόσο, η ομοσπονδία (ΕΟΠΕ) έκανε γνωστό ότι η κλήρωση για τον καθορισμό του προγράμματος της 4ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, θα πραγματοποιηθεί αύριο, Πέμπτη και ώρα 12:00, στα γραφεία της.
Σχετικά τώρα με το πρωτάθλημα, ο ΟΠΕΡ ονειρεύεται έναν σαφώς καλύτερο γύρο από τον Α’. Οι κοπέλες του κ. Ντζαφέρη παρ’ ότι έχουν να θυμούνται τη μεγάλη τους νίκη επί της ΑΕΚ, δεν επέδειξαν την ανάλογη σταθερότητα. Αντιθέτως είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και είναι λογικό, αρχής γενομένης από τον αγώνα με τον Αίαντα στον Εύοσμο, αυτό το Σαββάτο, να επιχειρήσουν για κάτι διαφορετικό.
Η Στέλλα Λαγουδάκη που αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, έχει μπει κανονικά στις προπονήσεις και προφανώς υπολογίζεται για τον αγώνα του Σαββάτου.
Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής έχει βγει και οι Ρεθεμνιώτισσες αγωνίζονται όπως προαναφέραμε αυτό το Σάββατο στις 18:30.