Είναι η 10η χρονιά που ο ΑΟ Ψηλορείτης και ο ΟΚΑ Αρκάδι υπό την αιγίδα του Δήμου Αμαρίου δημιουργούν μια ημέρα εξαιρετικά αφιερωμένη στον αθλητή – πρωταθλητή και καθηγητή φυσικής αγωγής, Μιχάλη Μαράκη.
Ο τόπος καταγωγής του, το Αμάρι μα και η γύρω περιοχή δεν είναι δυνατόν να ξεχάσει τον καλύτερο αθλητή στίβου ρίψεων του Ρεθύμνου. Γι’ αυτό λοιπόν, όλοι μαζί, θέλουν να τον φέρουν και πάλι νοερά δίπλα τους σ’ ένα αθλητικό και συνάμα πολιτιστικό γεγονός, τα «10α Μαράκεια».
Αυτή την Κυριακή στις 6 Αυγούστου στο ομώνυμο γήπεδο, όπου φέρει το όνομα του εκλιπόντος, θα κορυφωθεί μια εκδήλωση με πολλά αγωνιστικά δρώμενα αγώνες δρόμου, ποδοσφαίρου, κρητικού βολιού καθώς και αγώνες για παιδιά δημοτικών σχολείων).
Το πρόγραμμα της εκδήλωσης έχει ως εξής:
Ώρα 17.00: Ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ παλαιμάχων – ενεργεία ποδοσφαιριστών του ΑΟ Ψηλορείτη.
18.30: Δρόμος 1.500μ. με εκκίνηση το πατρικό σπίτι του Μιχάλη Μαράκη και τερματισμό το Δημοτικό Στάδιο (Αγοριών και κοριτσιών , γεννηθέντες-εισες από το 2000 έως και το 2003).
18.40: Δρόμος 3.500μ, με εκκίνηση την τοπική κοινότητα Πλατανίων και τερματισμό το Δημοτικό Στάδιο (ανδρών και γυναικών, γεννηθέντες-εισες μέχρι και το 1999).
19.00 Μπαλάκι και δρόμος 50μ. εντός σταδίου (αγοριών και κοριτσιών γεννηθέντες-εισες από το 2004 έως και το 2009).
19.00: Κρητικό βόλι (ανδρών, γεννηθέντες μέχρι και το 1999).
19.30: Επιμνημόσυνη δέηση.
19.45: Ομιλία από τον κ. Παντελή Ζουμπουλάκη.
20.00: Απονομές.
Για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να επικοινωνείτε στα τηλ. 2833340208 έως και την ημέρα των αγώνων μέχρι τις 18.00 στο γήπεδο Φουρφουρά «Μιχάλης Μαράκης».