Στην τελική ευθεία έχει περάσει το «φλέγων» ζήτημα του προπονητή του Ρέθυμνο Cretan Kings και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχει ξεκαθαρίσει οριστικά η κατάσταση. Τα ονόματα που φιγουράρουν στην λίστα των «κεραμιδί» είναι δύο και δη αυτά των Θανάση Σκουρτόπουλου, Κώστα Φλεβαράκη.
Οι διοικούντες του Ρεθύμνου έκαναν μία σειρά από συναντήσεις και φέρονται να έχουν πάρει τις αποφάσεις τους. Ο Κωστής Ζομπανάκης είχε ένα «τετ α τετ» με τον Κώστα Φλεβαράκη, στο οποίο ο έμπειρος τεχνικός του ανέλυσε το πλάνο του, την φιλοσοφία του και τις πρώτες σκέψεις του σε ενδεχόμενη ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας της ομάδας. Το ραντεβού έγινε σε πολύ καλό κλίμα, μιας και η εκτίμηση και των δύο πλευρών είναι αμοιβαία.
Οι διοικούντες του Ρεθύμνου βλέπουν πολύ «ζεστά» την περίπτωση του πρώην τεχνικού των Τρικάλων και δεν θα αργήσουν να πάρουν την οριστική τους απόφαση. Οι Ρεθεμνιώτες αναγνωρίζουν την άκρως πετυχημένη 3ετία του στα Τρίκαλα, αλλά και την εμπειρία που έχει από αρκετούς πάγκους της Ελλάδας και του εξωτερικού. Ο Κώστας Φλεβαράκης πρεσβεύσει μία φιλοσοφία που ταιριάζει απόλυτα με αυτή της ρεθεμνιώτικης ομάδας και τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι το φαβορί για να αναλάβει τεχνική ηγεσία.
Βέβαια, εκκρεμεί μία ακόμα συνάντηση ή κουβέντα με τον Θανάση Σκουρτόπουλο, με τον τεχνικό που οδήγησε δις το Ρέθυμνο στα πλέι οφ. Αυτό είχαν συμφωνήσει οι δύο πλευρές στην προ δύο εβδομάδων συνάντησή τους. Από τη μία το Ρέθυμνο προχώρησε σε επαφές με πιθανούς αντικαταστάτες και από την άλλη ο έμπειρος τεχνικός συνεχίζει να βολιδοσκοπεί την αγορά και δη προτάσεις από Ελλάδα και εξωτερικό.
Κωστής Ζομπανάκης και Ηρακλής Μανουκαράκης δεν θα αργήσουν να πάρουν την οριστική τους απόφαση και σύμφωνα με πληροφορίες, το Ρέθυμνο αναμένεται να έχει προπονητή μέχρι το τέλος της εβδομάδας. Ενώ το προηγούμενο διάστημα οι πιθανότητες ήταν μοιρασμένες, τη δεδομένη χρονική στιγμή το πλεονέκτημα έχει περάσει στην πλευρά του Κώστα Φλεβαράκη.