Με πολύ μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρώτο τριήμερο των παραστάσεων του έργου «Τρεις Αδελφές» του Άντον Τσέχοφ από τους σπουδαστές του Σχολείου Θεάτρου του Θεατρικού Περίπλου. Τα δακρυσμένα μάτια, τα θετικά σχόλια και οι συζητήσεις που ακολούθησαν καθώς και τα μηνύματα που φτάνουν καθημερινά στο mail και στα social media της ομάδας συντελούν στο να μπορεί να πει κανείς πως πρόκειται για μια παράσταση που κανείς δεν πρέπει να χάσει.
Το θεατρόφιλο κοινό θα έχει την ευκαιρία να παρακολουθήσει μια από τις τρεις τελευταίες παραστάσεις που θα δοθούν, σήμερα Παρασκευή, αύριο Σάββατο και μεθαύριο Κυριακή.
Η παράσταση, η οποία παρουσιάστηκε για πρώτη φορά στα πλαίσια των εξετάσεων του Γ’ Έτους του Σχολείου Θεάτρου το Καλοκαίρι του 2019, δημιουργήθηκε μέσα από τη δουλειά που έγινε κατά τη διάρκεια των μαθημάτων του Σχολείου Θεάτρου, όλον τον προηγούμενο χρόνο, πάνω στο έργο του Άντον Τσέχοφ «Τρεις Αδερφές», σε διδασκαλία της Μαρίας Καντιφέ.
Πρόκειται για μια σειρά από επιλεγμένα αποσπάσματα, τα οποία κρατώντας τη χρονική συνοχή τους ακολουθούν τη δράση του έργου του Τσέχοφ. Μέσα από αυτά έχει γίνει η προσπάθεια από τους μαθητές να γεννηθεί και να απλωθεί από άκρη σε άκρη της σκηνής όλος ο κόσμος που ο μεγάλος αυτός συγγραφέας του ρεαλισμού δημιουργεί.
Παίζουν οι σπουδαστές του Γ’ Έτους:
Γιάννης Σταθάκης: Πραζόρωφ, Αντρέι Σεργκέγεβιτς
Όλγα Καστρίτση: Νατάσσα, Νατάλια Ιβάνοβνα (μνηστή του, ύστερα γυναίκα του)
Άρτεμις Ψωμά: Όλγα
Μαρία Σκορδίλη: Μάσσα
Άννα Τζανιδάκη: Ειρήνα
Μάριος Μαραγκουδάκης: Κουλίγκιν, Φιόντορ Ηλίτς (καθηγητής Γυμνασίου, σύζυγος της Μάσσας)
Γιάννης Καλλέργης: Βερσίνιν, Αλεξάντρ Ιγνάτιεβιτς (διοικητής της Πυροβολαρχίας)
Λεωνίδας Μιχαηλίδης: Τούζεμπαχ, Νικολάι Λβόβιτς (Βαρόνος, υπολοχαγός)
Στέλλα Φραντζεσκάκη: Ανφίσσα (η παραμάνα)
Διδασκαλία – Σκηνοθεσία: Μαρία Καντιφέ
Σύνθεση σκηνικού: Η ομάδα των σπουδαστών με τη βοήθεια του Θωμά Καντιφέ
Κοστούμια: Από το βεστιάριο του Θεατρικού Περίπλου
Τα μουσικά μοτίβα που ακούγονται επιλέχθηκαν από τους σπουδαστές κατά τη διάρκεια των προβών.
Χειρισμός ήχου – Φωτισμών: Εύη Καννά
Επιμέλεια Προγράμματος – Δημιουργία Αφίσας: Γιάννης Καλλέργης
Κείμενα προγράμματος: Η ομάδα
Παραστάσεις: 11, 12, 13 Οκτωβρίου
Ώρα έναρξης: 9.30μ.μ.- Κρατήσεις θέσεων: 6945458516
Θεατρικός Περίπλους – Οδός Φρυγανάκη (Προέκταση οδού Ερωτοκρίτου, Μασταμπάς, Ρέθυμνο)