Το έχει τελικά το ποδόσφαιρο του Ρεθύμνου στην 2η θέση κατάταξης των δυο κατηγοριών του να κατοικοεδρεύουν δυο ομάδες με κοινό πρώτο συνθετικό στο όνομά τους. Έτσι, ο Αστέρας Ρεθύμνου στην πρώτη ιεραρχικά κατηγορία και ο Αστέρας Περάματος στην αντίστοιχη δεύτερη, «καλημέρισαν» το 2018 με βλέψεις και προσδοκίες, όντες σε θέσεις που δημιουργούν όνειρα και ελπίδες, όμως έχουν συνάμα ευθύνες και υποχρεώσεις. Και αν κάποιοι κακεντρεχείς και βιαστικοί σε σχολιασμό και κριτική ανατρέξουν στο αν υπάρχουν κοινά στοιχεία τουλάχιστον στο μέγεθος της ιστορίας των δυο ομάδων, η απάντηση περνάει μέσα από τα στοιχεία και την τάξη πραγμάτων των δυο κατηγοριών.
Σημασία έχει πάντως το γεγονός ότι, τουλάχιστον στο πρώτο Σαββατοκύριακο της Β’ ΕΠΣΡ, ο Αστέρας της, αποτέλεσε τον πρώτο σταθμό της «υπερταχείας» που ακούει στο όνομα Λιβάδια και μάλιστα με «σταθμάρχη» έναν άνθρωπο που πρόσφερε για 17 ολόκληρα χρόνια υπηρεσίες στους πρωτοπόρους.
Ο Τάκης Μαρής και το συγκρότημά του υποχρέωσε με την είσοδο του νέου έτους στην πρώτη τους ήττα τους «άσπρους», ακριβώς με την έναρξη του β’ γύρου, θέτοντας βασική υποψηφιότητα για το «μαγικό χαρτάκι», επιστροφής της ομάδας του Περάματος στους «μεγάλους» του Ρεθύμνου. Από εκεί και πέρα, τα μεγάλα σκορ δεν έλειψαν ούτε και αυτή την αγωνιστική, οι σημαντικές νίκες για τους άμεσα ενδιαφερόμενους ούτε και αυτές, ενώ υπήρξε ένας αγώνας που κρίθηκε στα χαρτιά, αλλά και ένας «άκουσον-άκουσον» δεν είχε γκολ. Πάμε όμως να δούμε πώς άνοιξε το 2018 τις «πύλες» των γηπέδων στην «μικρή» των ερασιτεχνικών κατηγοριών του νομού μας.
Αναγέννηση ΜΠΣΡ – Τάλως Γαράζου 3-1
Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία παιχνίδια τους για το προηγούμενο έτος είχαν βελτιώσει ελαφρά την στατιστική τους. Όμως αυτό ήταν ένα στοιχείο που διόλου ενδιέφερε τους «συγχωνευμένους», που κάθε άλλο παρά ήθελαν να «διαπραγματευτούν» κάτι από την τελική έκβαση της συνάντησης. Έτσι στο «τάκα-τάκα» ήθελαν να ξεκαθαρίσουν με το «ζουμί» της συνάντησης και πριν το πρώτο τέταρτο, έβαλαν εαυτούς μπροστά στο σκορ, έτσι ώστε να κάνουν τον αριθμό των φετινών επιτυχιών τους, διψήφιο. Μόλις στο 14′ ο πρώτος σκόρερ τους στο πρωτάθλημα, ο Σωπασής, έδειξε στους υπόλοιπους «γαλάζιους» τον δρόμο προς την νίκη και έστω και αν ο Μωραΐτης στο 35′ έδειχνε να «βάζει δύσκολα» για το 1-1 στους γηπεδούχους, η παρουσία ενός πολύπειρου στην σύνθεσή του, πάντα θα δίνει πάντα το κάτι παραπάνω. Και εκεί στο Μελιδόνι το ξέρουν καλά αυτό, όταν κοιτούν στο πρόσωπο τον Παντελή Γαβρά. Ο 35χρονος μεσοεπιθετικός έξι λεπτά αργότερα, έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του το οποίο παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βογιατζόγλου στο 69′ απλά «σφράγισε» την νίκη της Αναγέννησης και τη διατήρησή της στην 3η θέση της κατάταξης.
Η διαιτησία: Γρύλης, Σκεπεντζάκης, Βασίλογλου.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ιωαννίδης): Σωπασής, Ραπτάκης, Ζαχαριουδάκης, Βασσάλος Ρ. (46′ Κιάτο), Ψωμάς Χ., Φραντζεσκάκης (46′ Ψωμάς Χ.), Ντόντα (68′ Κυδωνίας), Κρητικός (76′ Μπρεγκάσι), Σωπασής Γ., Γαβράς, Βογιατζόγλου.
ΤΑΛΩΣ ΓΑΡΑΖΟΥ: Φοδελιανάκης Γ., Δαφνομήλης, Φοδελιανάκης Χ., Κλάδος, Ρουκούνης, Σείντης, Φράρος, Μωραϊτης, Γεωργιάνος, Ρισσάκης, Πατελάρος.
* Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς για τον Γιώργο Ιωαννίδη στον πάγκο της Αναγέννησης καθώς χθες ανακοινώθηκε λύση της μεταξύ τους συνεργασίας.
Φοίνικας – Απόλλωνας 3-3
Το «παλατάκι» στα Σελλιά, απέκτησε τον τάπητά του, όλα έμοιαζαν όμορφα και ιδανικά και όμως στο 97′ έγινε η ζημιά. Ο Φοίνικας μετά «βαΐων και κλάδων» εγκατέλειψε την φιλοξενία του Σπηλίου, επέστρεψε στο «σπίτι» του αλλά πάρα ταύτα, η χαρά του τελικά μετριάστηκε. Και «υπαίτιος» κάποιος που συνηθίζει σύμφωνα με την ελληνική ιστορία να γυροφέρνει δεξιά και αριστερά κρατώντας ένα όργανο που ονομάζεται λύρα, αλλά δεν έχει κάποια σχέση με την κρητική (ο Απόλλωνας). Η αγωνιστική «μελωδία» για την ομάδα των Σελλίων έμοιαζε μέχρι το 86′ ιδιαίτερα αρμονική. Τα γκολ του Παπαδογιάννη στο 6′ και στο 44′ και εκείνο του Σταυγιανουδάκη στο 39′ έδιναν ένα σαφές προβάδισμα στον Φοίνικα και μάλιστα με επίτευξη σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο.
Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο της συνάντησης που έγινε τελικά 12λεπτο, άρχισαν τα «φάλτσα» για τους γηπεδούχους. Ο συνήθης ύποπτος στους τελευταίους αγώνες Νάτσκοβ στο 86′ και ο Βασίλιεβ στο 97′, χάρισαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο συγκρότημα του Μάκη Αλυσανδράτου, που διατήρησε με αυτό τον τρόπο και την διαφορά των δυο βαθμών προβάδισμα από τους Κυριακάτικους αντιπάλους του.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Σπαντιδάκης, Μαθιουδάκης Ν., Αγγελόπουλος, Ζουρμπάκης, Σαριδάκης, Μπαραδάκης, Παπαδογιάννης Ι. (78′ Παπαδάκης Ν.Γ.), Σταυγιαννουδάκης, Μαστρογιαννάκης, Καούδης Ε. (46′ Γυπαράκης), Δριδάκης (69′ Γαβαλάς).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Σεγγούνης, Πλόκας, Μπεκιάρης, Μακρυβογιατζάκης, Αμανάκης, Καρατσίβος (66′ Βουγιούκαλος), Κοτζαμπουζούκης, Τζαγκαρούλης (66′ Βασίλιεβ), Νάσκοβ, Δαφνομήλης (27′ Μοσχάκης), Μερταράκης.
Γ. Μ.
Παναρκαδικός – ΝΕΑΡ 0-0
Κυριακή πρωί. Μετά από εορταστικές διακοπές. Ποιος έχει όρεξη για γκολ; Δεν είμαστε στο μυαλό εκείνων που πάτησαν την συγκεκριμένη ώρα τον τάπητα του «Kido» για να απαντήσουμε στην συγκεκριμένη ερώτηση. Αγώνας της Β’ ΕΠΣΡ χωρίς έστω ένα γκολ, δεν είναι και από τα φαινόμενα που συναντάμε εύκολα. Πάντως, για να μην «καταδικάσουμε» τους παίκτες του Παναρκαδικού και της ΝΕΑΡ, ευκαιρίες υπήρξαν, όμως απλά δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ. Γιατί φάσεις όπως εκείνες του Μενιουδάκη στο 8′, Τουτουδάκη στο 10′, Βαρούχα στο 17′ και στο 37′, Ξυδάκη στο 20′ και στο 22′, Γαλάτου στο 29′ και στο 43′ και Κοπανάκη στο 34′, δεν είναι αμελητέες και ομολογουμένως δείχνουν κάποια όρεξη να έρθει το γκολ για την ομάδα τους από το πρώτο ημίχρονο. Τελικά, αυτό δεν εμφανίστηκε ποτέ το πρωί της Κυριακής, έστω και αν στο 76′ ο Γιώργος Γαλάτος έβαλε όσο περισσότερο δύναμη μπορούσε στο δεξί του με την μπάλα να εξοστρακίζεται από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σταυγιανουδάκη.
ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Β. Αθανασιάδης): Πράφτσιαρης, Μεργέμογλου Π., Μαρινάκης, Μαθιουλάκης, Πατρικαλάκης, Μεργέμογλου Ε., Κοπανάκης, Μεργέμογλου Ε., Παπαγιαννάκης, Γαλάτος (84′ Μαυράκης), Βαρούχας (61′ Μούρτσε).
ΝΕΑΡ (Γ. Μπαστάκης): Σταυγιανουδάκης, Μανελλάρι (32′ λ.τ. Τσαχάϊ), Σέχου, Κασιάρης, Καραγιάννης, Μιχαηλίδης, Μενιουδάκης, Μποζιώρης (46′ Τσακάλι), Βασαδάκης (46′ Λουκί), Ξυδάκης, Τουτουδάκης (68′ Κριτσιώτης).
Αστέρας Περάματος – Λιβάδια 2-1
Και κάπου εδώ το «τρένο» των Λιβαδίων έκανε στάση. Ακριβώς με την έναρξη του β’ γύρου οι πρωτοπόροι είχαν την πρώτη τους απώλεια βαθμών στην φετινή σεζόν. Όχι όμως σε ένα οποιοδήποτε ματς. Είχαν απέναντί τους τον πιο κοντινό τους διώκτη, αλλά και ένα ιδιαίτερα αγαπητό πρόσωπο. Όπου και αν γυρίσει κανείς το βλέμμα του στους τέσσερις τοίχους που στεγάζουν το κυλικείο στο γήπεδο των Λιβαδίων θα δει διαχρονικές φωτογραφίες της ομάδας και στις περισσότερες θα διακρίνει το πρόσωπο του Τάκη Μαρή. Εκείνου που για χρόνια βρισκόταν στην τεχνική ηγεσία της ομάδας και άφησε το στίγμα του.
Όμως, το μεσημέρι του Σαββάτου σαν τεχνικός του Αστέρα Περάματος, οδήγησε την ομάδα του στην συμπλήρωση μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, φετινές νίκες, σταματώντας ένα σερί 13Χ13 που έμοιαζε να οδηγείται σε ένα μοναδικό ρεκόρ.
Με τον Ν. Ψωμά να ευστοχεί για μια ακόμη φορά σε εκτέλεση πέναλτι στο 27′, αλλά και τον Στεφανάκη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 64′ (2-0) οι γηπεδούχοι έδειχναν να φτάνουν σε μια «καθαρή», χωρίς αμυντικά λάθη, νίκη. Όμως, ο «15αρης» πλέον, στα τέρματα φυσικά Ηλίας Χνάρης, από την «άσπρη βούλα» μείωσε σε ομαδικό και αύξησε σε ατομικό επίπεδο τη στατιστική του.
Το ματς αυτό ολοκληρώθηκε, ο Αστέρας μπορεί να απέχει αρκετά βαθμολογικά από τα Λιβάδια όμως σε κάθε περίπτωση, η ψυχολογία είναι υπέρ του.
Η διαιτησία: Σταυρουλάκης, Λιοδάκης, Βαρβαντάκης. Στο 76′ αποβλήθηκε ο Προχεράρης με 2η κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο.
ΑΣΤΕΡΑΣ Π. (Μαρής): Πλαΐτης Στ., Ζαχαριουδάκης, Σαρρής, Ψωμάς, Στεφανάκης, Λειτουργάκης, Κιαγιάς, Τσέτσο, Πλαΐτης Χρ., Προχεράκης, Δρίτσας.
ΛΙΒΑΔΙΑ (Μαθιουδάκης): Βάμβουκας, Κωστάκης, Ζερβός Ευ., Χρυσός, Καστελιανός, Παπαδάκης, Ζερβός Μιχ., Μαγάκης, Χνάρης Ηλ, Χνάρης Δ., Κουγιουμτζής.
Λίβας – Νέοι Ζωνιανών 5-1
Μια εορτάζουσα ημέρα όπως αυτή «των φώτων», είναι δυνατόν ένας «δάσκαλος» να μην δώσει πρώτος το σχετικό μήνυμα. Ο πάντα φιλότιμος Ποζίδης ήταν εκείνος που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για τα πρώτα δυο γκολ του Λίβα στο Σαββατιάτικο 5-1 κόντρα στην 12μελη αποστολή των Νέων Ζωνιανών. Ήταν το 14′ όταν ο υψηλόσωμος μέσος των γηπεδούχων, μετά από μια ενέργεια στον χώρο του κέντρου, τροφοδότησε τον Γιουλούντα, εκείνος με την σειρά του τον Αβντία που από κοντά άνοιξε το σκορ. Ακολούθησε στο 22′ νέα κάθετη έξυπνη μπαλιά του «δάσκαλου» ξανά στον Γιουλούντα και το «καρμπόν» 2-0 ήρθε αυτή την φορά από τον Λιάγκα. Πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το «πειρατικό» είχε καταφέρει να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με το μακρινό σουτ του Παναγιώτη Δασκαλάκη στο 30′ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του τερματοφύλακα του Λίβα Δημητρακόπουλου στο 37′. Από εκεί και πέρα και κατά τη διάρκεια της επανάληψης οι ρυθμοί έπεσαν. Το αμυντικό λάθος των φιλοξενούμενων στο 58′ έδωσε την ευκαιρία στον Παναγιώτη Δασκαλάκη να φτάσει με πλασέ στην κενή εστία, τον δίδυμο αδερφό του Βαγγέλη στα 8 γκολ. Στο 75′ ο Κανέλης κέρδισε πέναλτι για τον Λίβα, ανέλαβε την εκτέλεση ο ίδιος, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Α. Παπαδάκη. Τελικά το σκορ έκλεισε με ένα υπέροχο γκολ για τους φιλοξενούμενους, ο Μανώλης Κλίνης του Γιάννη στο 80′. Ήταν το δεύτερο σημαντικότερο επίτευγμα της ομάδας των Ζωνιανών μετά το σουτ του Ε. Μ. Κλίνη στο 7′ που βρήκε την εξωτερική πλευρά του δοκαριού της εστίας του Δημητρακόπουλου.
ΛΙΒΑΣ: Δημητρακόπουλος, Καραούστας, Δασκαλάκης Π., Πόλι, Ασημακόπουλος (46′ Κανακάκης), Αποστολάκης, Ποζίδης, Γιουλούντας (46′ Κανέλης), Αβντία, Μανουσέλης (54′ Ράπτης), Λιάγκας.
ΝΕΟΙ ΖΩΝΙΑΝΩΝ: Παρασύρης Α. (46′ Παπαδάκης Α.), Πλουμής, Κάββαλος Β., Παρασύρης Ι. , Κλίνης Ε.Γ., Κλίνης Ε.Μ., Κλίνης Μ., Κάββαλος Ο., Παπαδάκης Κ., Κόκκινος (72′ Παρασύρης Α.), Κλίνης Ε.Ι.
Επισκοπή 2010 – Φλόγα Ρ. 1-4
Νικηφόρα πέρασε από μία δύσκολη έδρα η Φλόγα Ρουστίκων που συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα. Βάζοντας εμπειρία και δύναμη στο παιγνίδι της κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση των νεαρών της Επισκοπής 2010 με 1-4 σ’ ένα ματς που δεν έμοιαζε ότι μπορεί να φτάσει σε τόσο υψηλό σκορ.
Η Φλόγα είχε την ουσία, είχε τις δικές της πολύ καλές στιγμές κι εκεί που χρειάστηκε, χρησιμοποίησε και τη δύναμη για την οποία η πλευρά της Επισκοπής 2010 διαμαρτυρήθηκε στον ρέφερι κ. Φραντζεσκάκη ότι ήταν παραπάνω απ’ όσο θα έπρεπε.
Το σκορ άνοιξε στο 27′ όταν έγινε ένα εξαιρετικό γύρισμα από πλάγια και ο Καλλιτσουνάκης με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 57′ από στημένη φάση όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Δελημήτσος με κεφαλιά έγραψε το 1-1.
Το ματς είχε δυνατές μονομαχίες και στο 63′ η Φλόγα ευτύχησε να πετύχει το 2-1 μετά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Άγας, ο Παπιομίτλγου απέκρουσε και στην επαναφορά ο Λ. Τζαγκαράκης από κοντά σκόραρε.
Το ματς κρίθηκε στο 74′ σε μια στιγμή όπου η Επισκοπή 2010 φαινόταν ότι πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ο κ. Φραντζεσκάκης υπέδειξε πέναλτι στον Λ. Τζαγκαράκη στην προσπάθεια του Κοτσαρίνη να διώξει με προβολή. Ο Άγας ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-3.
Στο 87′ ήρθε και το 4ο γκολ των παικτών των Ρουστίκων με τον Χατζησεβαστό δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
ΕΠΙΣΚΟΠΗ 2010 (Γασπαράκης): Παπιομίτογλου, Αργυρίου (70′ Ψωμάς), Μανουσάκης, Νίκου (64′ Δαμανάκης), Ποθουλάκης Ι., Κιμιωνής Γ., Κοτσαρίνης, Δελημήτσος, Παπασηφάκης (73′ Τζουτζούλης), Κιμιωνής Ν. (83′ Ασμαριανάκης), Αγαπάκης.
ΦΛΟΓΑ Ρ. (Κιουτσμερσουκ): Φραγκιαδάκης, Πενθερουδάκης, Φίλιας, Μανουσάκης, Καριανάκης (16′ Ιερωνυμάκης), Βογιατζιδάκης, Καλλιτσουνάκης Ι., Τσίπι, Μαθιουδάκης (58′ Κώτσιος), Άγας (84′ Γλεντζάκης), Τζαγκαράκης (82′ Χατζησεβαστός).
Ασή Γωνιά – Μέλαμπες 3-0 α.α.
Τελικά, μάλλον εκείνος που θα είχε το μεγαλύτερο χαμόγελο και ικανοποίηση το βράδυ της Κυριακής στην Ασή Γωνιά, θα ήταν ο φροντιστής της ομάδας, καθώς δεν θα χρειαζόταν να βάλει «μπουγάδα» για τις εμφανίσεις της. Οι «πορτοκαλί» έμειναν «ατσαλάκωτες», καθώς η ουραγός ομάδα των Μελάμπων όπως και είχε ειδοποιήσει εγγράφως την διοργανώτρια, δεν θα πραγματοποιούσε το «ταξίδι» στην Ασή Γωνιά, δίνοντας με αυτό τον τρόπο το πιο ξεκούραστο τρίποντο στην ομάδα του Γιώργου Βρεττού.
Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:
Αναγέννηση ΜΠΣΡ – Τάλως Γαράζου 3-1
(13′ Σωπασής, 41′ Γαβράς, 69′ πεν. Βογιατζόγλου – 35′ Μωραΐτης)
Φοίνικας – Απόλλωνας 3-3
(6′ , 44′ Παπαδογιάννης, 39′ Σταυγιαννουδάκης – 32′ πεν. Σεγκούνης, 86′ Νάσκοβ, 97′ Βασίλιεφ)
Παναρκαδικός – ΝΕΑΡ 0-0
Ασή Γωνιά – Μέλαμπες 3-0 α.α.
Αστέρα Περάματος – Λιβάδια 2-1
(27′ πεν. Ν. Ψωμάς, 64′ Στεφανάκης – 82′ πεν. Η. Χνάρης)
Λίβας – Νέοι Ζωνιανών 5-1
(14′ Αβντία, 22′ Λιάγκας, 30′, 58′ Π. Δασκαλάκης, 37′ πεν. Δημητρακόπουλος – 80′ Ε.Ι. Κλίνης)
Επισκοπή 2010 – Φλόγα Ρουστίκων 1-4
(57′ Δελημήτσος – 27′ Ι. Καλλιτσουνάκης, 63′ Τζαγκαράκης, 74′ πεν. Αγάς, 87′ Χατζησεβαστός)
Η Βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Τερμ.
1. Λιβάδια 39 13-0-1 62-13
2. Αστέρας Περάματος 34 11-1-2 38-13
3. Αναγέννηση ΜΠΣΡ 31 10-1-3 36-19
4. Ασή Γωνιά 26 8-2-4 35-19
5. Λίβας 25 8-1-5 28-25
6. Παναρκαδικός 23 7-2-5 28-23
7. Φλόγα Ρουστίκων 21 8-3-3 46-13
8. Επισκοπή 2010 21 7-0-7 30-27
9. ΝΕΑΡ 17 5-2-7 24-39
10. Απόλλωνας 11 3-2-9 20-44
11. Φοίνικας 9 2-3-9 27-41
12. Τάλως Γαράζου 8 2-2-10 14-42
13. Νέοι Ζωνιανών 4 2-1-11 21-50
14. Μέλαμπες 2 1-2-11 14-55
Η επόμενη (15η) αγωνιστική
Σάββατο 13/1/2018
Γηπ. Σπηλίου, 15.00: Φοίνικας – Λίβας
Γηπ. «kido», 15.00: Απόλλωνας – Αναγέννηση ΜΠΣΡ
Γηπ. Λιβαδίων, 15.00: Λιβάδια – ΝΕΑΡ
Γηπ. Ατσιποπούλου, 15.00: Φλόγα Ρουστίκων – Αστέρας Περάματος
Κυριακή 14/1/2018
Γηπ. Ζωνιανών, 15.00: Νέοι Ζωνιανοί – Ασή Γωνιά
Γηπ. Γαράζου, 15.00: Τάλως Γαράζου – Επισκοπή 2010
Γηπ. Μελάμπων, 15.00: Μέλαμπες – Παναρκαδικός